آشی که برای ایران پخته اند،
30.07.2020 - 00:41

پروژه کلنگی کردن کشورهای افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن نیازمند توصیف و تبیین است.

در گام اول باید گزارش کرد که این پروژه چگونه شکل گرفت و پیش رفت؟

در گام دوم باید نشان داد که چرا چنین شد و این استراتژی چه اهدافی را تعقیب می کرد؟

در گام سوم باید نشان داد که پیامدهای این پروژه برای خاورمیانه چه بوده است؟

کلنگی کردن ایران، رکن رکین پروژه کلنگی کردن خاورمیانه بوده و هست. ایران هنوز حساب پس نداده است. به گفته هیلاری کلینتون، آش را برای ایران نیز پخته بودند، منتهی رهبران جنبش سبز با لیبیایی کردن ایران مخالفت کردند، وگرنه دولت اوباما- به گفته هیلاری کلینتون- آماده لیبیایی سازی ایران بود.

اما مثلث «ترامپ- نتانیاهو- محمد بن سلمان» مانند دولت اوباما عمل نمی کند که از رهبران جنبش هایی که در داخل کشور متولد شده اند، سئوال کند. آنان عملیاتشان را ماه هاست که آغاز کرده اند و اسرائیل با همکاری آمریکا هر روز در یک جای ایران دست به خرابکاری می زند و جاهایی را منفجر می سازد و سپس رسانه های آمریکا و اسرائیل به طور علنی می نویسند که کار این دو دولت بوده است.

ایران در ماه های سرنوشت سازی به سر می برد. کلنگی کاران عجله دارند تا دستور پخت غذایی شان را در ایران نیز پیاده سازند. برای این که برخی دولت ها احساس می کنند که اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد، احتمال کلنگی کردن ایران کاهش خواهد یافت. نیویورک مگزین ۱۹ جولای ۲۰۲۰ جنگ با ایران را «سوپرایز ماه اکتبر» ترامپ به شمار آورده است.

در این نوبت، در ادامه بحث های نوبت گذشته، تا حد ممکن پیرامون گام های اول و دوم و سوم روشنگری شده است. سپس به وضعیت خاص ایران اشاره شده است.

نقد مدعیات و شواهد و قرائن موید مدعیات- البته پس از دین فیلم- به پیشبرد گفت و گو کمک خواهد کرد.

آدرس کانال یوتوپ اکبر گنجی:

https://www.youtube.com/channel/UCi-wR3aee_iOhXXIUv0PP3g/featured

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما