کشتن نوید افکاری دهن‌کجی بود به مردم ایران و جامعه بین‌المللی

بر اساس گزارش‌ها نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که صبح امروز در زندان عادل آباد شیراز اعدام شده بود، "شبانه" به خاک سپرده شد. آقای افکاری در پی شرکت در اعتراضات مردادماه ۱۳۹۷ بازداشت شده بود.

 

مهدی محمودیان که با خانواده آقای افکاری در ارتباط است، نوشت: "پیکر نوید افکاری لحظاتی پیش [حدود ۱۰ شب به وقت ایران] در روستای سنگر از توابع همایجان شهرستان سپیدان استان فارس تحت تدابیر امنیتی و شبانه به خاک سپرده شد."

در پی اعدام "ناگهانی" نوید افکاری که خبرش را دادگستری استان فارس صبح شنبه ۲۲ شهریور اعلام کرد، حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری گفت که دستگاه قضایی برای اجرای حکم "آنقدر عجله" داشته که محکوم را از "آخرین دیدار محروم کرده است."

موضوع اعدام نوید افکاری حدود چند ساعت بعد از اعدام او به یکی از موضوعات پرمخاطب در توییتر جهانی تبدیل شد.

 

کاظم موسوی، رئیس ‌کل دادگستری استان فارس، اعلام کرد که سحرگاه روز شنبه نوید افکاری در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شده است.

حسن یونسی، وکیل آقای افکاری نیز در حساب کاربری‌اش در شبکه توییتر این خبر را اعلام کرده است.

 

 

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری با واکنش‌های زیادی از سوی رهبران سیاسی و فعالان حقوق بشر مواجه شده بود و کارزار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی برای نجات جان این ورزشکار برپا شد.

در واکنش به این کارزار و انتشار شواهد متعدد درباره شکنجه آقای افکاری، قوه قضائیه ایران با انتشار اطلاعیه‌ای همه این موارد را رد کرد. در ادامه، صداوسیمای جمهوری اسلامی فیلمی از اعترافات اجباری آقای افکاری منتشر کرد.

صدا‌و‌سیما با پخش تصاویر دوربین مداربسته مدعی شده بود که این قتل توسط برادران افکاری صورت گرفته است. این در حالی است که پیش از این، حسن یونسی، وکیل پرونده برادران افکاری، گفته بود که ویدیوی دوربین مداربسته، «مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است.»

صدا و سیما همچنین در بخشی از این فیلم اعترافات اجباری، از کارزار فعالان مدنی، حقوق بشری و رسانه‌های فارسی زبان برای جلوگیری از اعدام نوید افکاری انتقاد کرد و صدور حکم اعدام برای نوید افکاری را «عادلانه» دانست. جمهوری اسلامی ایران یکی از بالاترین آمارهای اعدام در جهان را دارد.

ناظران حقوق بشر ایران هشدار داده بودند که انتشار این اعترافات از صداوسیما، مقدمه‌چینی برای اجرای حکم اعدام است.

آقای افکاری و دو برادرش از هفته گذشته به مکان نامعلومی در زندان منتقل شده بودند و ارتباط آن‌ها با دنیای خارج قطع شده بود.

هنوز خبر قطعی در مورد سرنوشت دو برادر دیگر نوید افکاری منتشر نشده است. 

نوید افکاری نایب قهرمان نوجوانان ایران که در پی اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت شد، به اتهام قتل یک مامور امنیتی به دو بار اعدام، شش سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

وحید و حبیب برادران او نیز هر یک به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند.

برادران افکاری در روزهای گذشته با انتشار چند فایل صوتی گفته بودند که اعترافاتی که در طول دوران بازداشت برای اقرار به مشارکت در قتل یک مامور امنیتی از آنها گرفته شده، زیر فشار مداوم شکنجه بوده است.

مادر این سه برادر نیز در یک پیام ویدئویی خود تاکید کرد که پسرانش شکنجه شده‌اند تا علیه همدیگر شهادت بدهند و یکی از آنها تحت فشار فیزیکی و روحی در زندان دست به خودکشی زده است.

حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، پیش از این گفته بود ویدئوی دوربین مداربسته که دادگاه بر اساس آن می‌گوید نوید افکاری قتل را انجام داده، «مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است».

در فایل صوتی نوید افکاری نیز که به تازگی از زندان بیرون آمده، وی خواستار پخش این فیلم از سوی دادگاه شده بود. آقای افکاری در این فایل صوتی به صراحت می‌گوید که تحت «شکنجه»، مجبور به اقرار به قتل کارمند حراست آبفا شیراز شده و درخواست کمک کرده بود.

صدور حکم اعدام آقای افکاری با بازتاب گسترده‌ای در سطح بین‌المللی مواجه شد و دونالد ترامپ، رئيس‌ جمهور آمریکا، در توییتی از مقام‌های حکومت ایران خواست که او را اعدام نکنند.

علاوه بر این، بسیاری از چهره‌های ورزشی مطرح کشتی خواستار توقف این حکم شده بودند.

فدارسیون جهانی فوتبال، فیفا نیز روز ۲۰ شهریور خواستار توقف اجرای حکم اعدام او شده بود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حکم اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی در زندان عادل آباد شیراز اجرا شده است.

روابط عمومی دادگستری استان فارس بدون ذکر نام نوید افکاری از حکم قصاص "یک متهم به قتل" در زندان عادل آباد شیراز خبر داده است اما خبرگزاری‌های دیگر ایران نام این فرد را نوید افکاری گزارش کرده‌اند.

آقای افکاری که چهره‌های ورزشی و سیاسی جهان از جمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار توقف حکم اعدامش شده بودند، به همراه دو برادرش در زندان شیراز بود.

برادران افکاری می‌گویند در زندان شکنجه شده‌اند که علیه یکدیگر اعتراف کنند تا جایی که یکی از آنها دو بار دست به خودکشی زده است.

 

جزئیاتی از پرونده

نوید و وحید افکاری سنگری شهریور ۱۳۹۷ چند روز بعد از اعتراضات سراسری مرداد ماه آن سال بازداشت شدند. سه ماه بعد حبیب افکاری هم بازداشت شد.

نوید افکاری سنگری، به اتهام قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفا شیراز به اتهام محاربه و شرکت در اعتراضات سراسری مرداد ۱۳۹۷ به دو بار اعدام محکوم شده‌ بود. برادر او وحید افکاری سنگری نیز در مجموع به ۵۴ سال زندان و برادر دیگرش حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان و همه به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشر، حسین ترکمان "یک مأمور امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفا" بوده که در روز دوم مرداد ۷۷ به قتل رسیده است. خبرگزاری‌های فارس و مشرق‌نیوز نوشته‌اند که او "یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات" شیراز بود.

برادران افکاری می‌گویند در زندان شکنجه شده‌اند که علیه یکدیگر اعتراف کنند تا جایی که یکی از آنها دو بار دست به خودکشی زده است.

 

پهلوان نوید افکاری اعدام شد.
نامش جاودان باد.
تسلیت به خانواده ستمدیده نوید، ایراندوستان، مدافعان حقوق بشر و ورزشکاران جهان

« اگر اعدام شدم، همه بدانند در قرن بیست‌ویکم، با این همه سازوکارهای حقوق بشری و سازمان ملل و شورای امنیت و غیره، یک انسان بی‌گناه در حالی که با تمام توانش تلاش کرد و جنگید، اعدام شده است.

اگر من بی‌گناه اعدام شدم، عقل و منطق حکم می کند که این اولین قربانی بی‌عدالتی این بی‌دادگاه به‌اصطلاح عدالت‌محور نبوده است..

‏سکوت شما یعنی حمایت از ظلم و ظالم؛ یعنی حمایت از اعدام‌شدن یک انسان بی‌گناه. نه تریبونی دارم نه پول و پارتی. تنها قدرتی که داریم، صدای انسان‌های آزادی‌خواه و ظلم‌ستیز است.»
نوید افکاری

 

نوید افکاری: دنبال یک گردن برای طنابشان می‌گردند

نوید افکاری چند مرتبه از جمله در یک فایل صوتی که از زندان منتشر کرده بود، گفته بود که مرتکب جرمی نشده است:

"از روز اول بازداشت به بازپرس گفتم من آن لباس شخصی [که کشته شده] را نه می‌شناسم و نه حتی اسمش را شنیدم. ولی زیر شکنجه به خاطر نجات خانواده‌ام و به خاطر وحید تن به خواسته‌های آنان دادم."

"آنها می‌گویند تو و برادرت عضو یک گروه معاند با نظام هستید. در اغتشاشات سال ۹۶ و ۹۷ شیراز حضور داشتید، به رهبر توهین کردید. نیروی امنیتی هم کشتید. والله ما بی‌گناهیم… هیچ دلیل و مدرک قانونی در این پرونده نیست. هر چه هست نوشته‌های زیر شکنجه است. برای محکوم کردن ما چند مدرک ساختگی و دروغ هم ارائه کرده‌اند."

نوید افکاری گفته بود که به مراجع مختلف قضایی شکایت کرده و با وجود گزارش پزشکی قانونی از شکنجه او و شاهد عینی "نخواستند صدای ما را بشنوند. فهمیدم دنبال یک گردن برای طنابشان می‌گردند."

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: