آذربایجان مناطق مرزی با ایران را از ارمنستان «بازپس گرفت»

مزمان وزارت دفاع جمهوری آذربایجان ویدیویی از برافراشتن پرچم کشور در منطقه آغ‌بند، در نقطه صفر مرزی با ارمنستان منتشر کرد و اعلام کرد ۱۳۲ کیلومتر منطقه مرزی با ایران از «اشغال آزاد شده است».

سه منطقه مرزی فضولی، جبرائیل و زنگلان با ایران، جزو هفت منطقه ترک نشینی بودند که سه دهه قبل به همراه قره‌باغ که اکثریت اهالی آن ارمنی‌تبار بودند، به اشغال نیروهای ارمنی درآمده بود.

طی یک ماه گذشته که نبرد سنگین میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان آغاز شده، سه منطقه فضولی، جبرائیل و زنگلان تحت کنترل نیروهای آذربایجان درآمده و نیروهای آذربایجان، بنابر گزارش وزارت دفاع این کشور بخش‌هایی از مناطق خوجاوند، قبادلی و آغ‌دره را پس گرفته و در حال پیش‌روی از جنوب و شمال به مناطق مرکزی هستند.

الهام علی‌یف رئیس‌جمهور آذربایجان در توئیت خود بازپس‌گیری کامل مرزهای کشور با ایران را به «مردم آذربایجان و ایران» تبریک گفت.

وزارت دفاع ارمنستان پنج‌شنبه شمار تلفات نظامی را ۸۷۴ نفر اعلام کرد.

هنوز دولت آذربایجان شمار تلفات نظامی خود را اعلام نکرده، اما حدود ۷۰ غیرنظامی در حملات توپخانه‌ای و موشکی ارمنستان به داخل خاک آذربایجان (نه مناطق مورد مناقشه) جان باخته‌اند.

آقای علی‌یف چهارشنبه اعلام کرد آذربایجان انتقام حملات به شهرها، از جمله گنجه را در میدان جنگ خواهد گرفت و در نظر ندارد شهرهای ارمنستان را مورد حمله قرار دهد و جنگ را به داخل خاک دشمن بکشاند.

ارمنستان نیز می‌گوید ده‌ها غیرنظامی ساکن قره‌باغ در نبردها جان باخته‌اند.

تاکنون با وساطت روسیه، دو بار ارمنستان و آذربایجان طی هفته‌های گذشته برای تبادل اسرا و تحویل اجساد اعلام آتش‌بس موقت کرده‌اند، اما هیچ کدام عملی نشده است.

روز چهارشنبه دوباره وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان به مسکو سفر کردند و قرار است روز جمعه در واشنگتن دیدار کنند.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان چهارشنبه تاکید کرده بود که در این مرحله از جنگ با جمهوری آذربایجان بر سر ناحیه کوهستانی ناگورنو-‌قره‌باغ هیچ راه‌حل دیپلماتیک فوری متصور نیست.

او افزود: «هر چیزی که از نقطه‌نظر دیپلماسی برای طرف ارمنی قابل قبول باشد... برای آذربایجان قابل قبول نخواهد بود».

آقای علی‌یف نیز همزمان اعلام کرد تنها راه صلح، خروج کامل نیروهای ارمنستان از مناطق اشغالی و احیای تمامیت ارضی آذربایجان است.

وی درباره سرنوشت قره‌باغ، یکی از هشت منطقه اشغالی با اکثریت ارمنی‌تبار گفت که می‌توان موضوع «خودمختاری مدنی» را در رابطه با این منطقه در نظر گرفت.

برگرفته از: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: