برگزاري اولين انتخابات پارلماني در ليبي پس از قذافي

عبدالجليل در گفت‌وگو با شبكه الجزيره گفت: امروز يك جشن ملي و بين‌المللي براي ليبي است و منافع ملي ايجاب مي‌كند كه همگان از خواسته‌هاي خود كوتاه بيايند و در انتخابات شركت كنند.

مردم ليبي در اولين انتخابات آزاد خود پس از سرنگوني معمر قذافي امروز (شنبه) براي تعيين 200 عضو پارلمان اين كشور به پاي صندوق‌هاي راي رفتند.

شبكه الجزيره: انتخابات پارلماني ليبي امروز در 13 حوزه راي‌گيري در ليبي آغاز شد و 2 ميليون و 800 هزار ليبيايي كه براي شركت در انتخابات پارلماني ليبي نام‌نويسي كرده‌اند، از ميان بيش از سه هزار نامزد راهيابي به مجلس موسسان اين كشور 200 نفر را انتخاب خواهند كرد.

حمزه المبروك،‌ رئيس بخش لجستيكي انتخابات ليبي در سخناني اعلام كرد كه تمامي آمادگي‌هاي لازم براي برگزاري موفق انتخابات فراهم شده و 15 هزار صندوق راي‌گيري در 1548 مركز راي‌گيري در سراسر ليبي براي انجام انتخابات هر چه بهتر در نظر گرفته شده است.

بنا به گفته مقامات ليبي انتخابات در مناطق آشوب‌زده‌اي همانند مناطق جنوبي اين كشور نيز برگزار خواهد شد.

مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي انتقالي ليبي نيز در سخناني از مردم اين كشور خواست تا به شكل گسترده‌اي در انتخابات كنگره ملي ليبي (پارلمان) شركت كنند.

عبدالجليل در گفت‌وگو با شبكه الجزيره گفت: امروز يك جشن ملي و بين‌المللي براي ليبي است و منافع ملي ايجاب مي‌كند كه همگان از خواسته‌هاي خود كوتاه بيايند و در انتخابات شركت كنند.

وي با تاكيد بر ضرورت پايان يافتن خشونت‌ها در ليبي گفت: نتيجه انتخابات هر چه كه باشد براي همه ملت ليبي است و تبعيض و مركزيتي كه در نظام پيشين براي برخي مناطق در نظر گرفته شده بود ديگر در ليبي جايي نخواهد داشت.

مصطفي عبدالجليل ادامه داد: همگان بايد براي بازخواست شدن آماده باشند و من خود نيز آماده‌ام كه بازخواست شوم حتي براي مدتي كه به عنوان وزير دادگستري در رژيم سابق مشغول به كار بودم.

مجلس موسسان ليبي 200 عضو خواهد داشت كه اين مجلس علاوه بر وظايف قانونگذاري وظيفه خواهد داشت تا دولت جديد اين كشور را تشكيل دهد و هياتي براي بازنگري در قانون اساسي ليبي و تدوين مجدد آن تعيين كند.

برگرفته از: 
شبکه الجزیره
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.