«قسم خوردم بر تو من ای عشق» بهرخ بابایی "

جلسه تلگرامی پرسش و پاسخ با بهرخ بابائی – خواننده ترانه سرود،بازیگر تئاتر
"قسم خوردم بر تو من ای عشق "

"قسم خوردم بر تو من ای عشق "

سخنران: بهرخ بابائی – خواننده ترانه سرود،بازیگر تئاتر،

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی، جمعه ۹ آبان ۹۹ 

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXKLZnbHocIibQ

سؤالات مطرح شده در جلسه

- بهرخ جان ترانه زیبای قسم خوردم بر تو من ای عشق که در مجموعه ترانه سرودهای پرواز منتشر شد ، در یک فضای کاملا متفاوتی اجرا و پخش شد - امروز وقتی به سرود پرواز گوش می کنید ، چه احساسی دارید ؟ در ترانه سرود بال و پر ما از بال و پر شاهین و شهباز گسترده تر توصیف شد ولی بعد متاسفانه بالهای ما شکسته شد. و آن تصور زیبا به غارت رفت . شنیدن این سرود امروز در شما چه احساسی ایجاد میکند؟

- رفیق بهرخ، ضمن خوشامد به شما ،چه شد که شما به موسیقی و سرود های انقلابی پرداختید و چند اثر موسیقیایی به شیوه سرود یا غیر آن اجرا کرده اید؟ نظرتان در باره تاتر امروز ایرا ن چیست و فکر می کنید چه عواملی می تواند این تاتر را در این شرایط بحرانی و با توجه محدودیت های سیستماتیک موجود، برای مردم حفظ کند؟

- رفتن به تئاتر برای مردم ایران بسیار گران است. اگر یک خانواده چهار نفره کارگری بخواهد در ماه یکبار به تاتر بروند باید بخش قابل توجهی از حقوق ماهیانه را صرف این کار کند البته سینما هم دست کمی از تاتر ندارد ولی تاتر تکرا نشدنی است و شبکه خانگی هم ندارد . دولت هم هیچ امتیازی برای تاتر و هنرمندان این عرصه قائل نیست . شما در سال های فعالیت تاتری در خارج از ایران آیا با پدیده ای که بتواند دیدن تاتر را برای همه مردم زحمتکش امکان پذیر کند آشنا هستید؟ اگر جواب مثبت هست ، این شیوه ها به چه ترتیب در ایران قابلیت بومی شدن دارند ؟ به عنوان یک هنرمند مردمی - چه تجربه هایی را دوست دارید با جوانان علاقمند به هنر به اشتراک بگذارید ؟ چه پیامی برای جوانان علاقمند به هنر دارید؟

- ما این سرود معروف را در سالها ی قبل از سال ۶۷ و میشود گفت در چند سال اول انقلاب بواسطه ی نوارهای سرود منتشره سازمان فدائی شنیده ایم. واقعاً اولین سوال من اینست که چرا این سرود به سال ۶۷ مرتبط گردید؟

- آیا برای انتخاب اشعار سرودها، جهت گیری خاص سیاسی بعنوان سر لوحه ی برنامه ی هنری سازمان فدایی، اعمال می گردید؟ مثلا اشعار با گرایشات کار و زحمت، یا با جهت گیری ضد امپریالیستی یا غیره. معمولا، چند درصد از اشعار هنری منتشر شده به سروده های رفیق سعید سلطانپور اختصاص داشت؟ در انشعابات مختلف بویژه اقلیت و اکثریت، چه تأثیراتی بر کار گروه هنری سازمان می گذاشت؟ آیا چنین رویدادهایی باعث ناراحتی فعالین بخش هنری سازمان نمی شد؟

- لطفاً در صورت میسور، یک یا چند خاطره ی خاص از آن ایام برای مخاطبان اتاق باز گویید.

- هنر اعتراض، یا اعتراض هنر؟ کدام صحیح تر است ؟

- بهرخ جان هنرمندان عزیزی در داخل کشور با همه محدودیت ها تلاش میکنند و کارهای بسیار ارزشمندی ارائه می دهند مثل عزیزان در گروه تئاتر اگزیت - پیام شما به این هنرمندان چیست ؟ بزرگوار میخواهم از شما این سوال بکنم که در زمانی که کارهای موسیقیایی خود را با این حس می‌شنوید که بسیاری از چپ گرایان بودند که لخظاتی با صدای شما شاید با گوشه چشم نمی، در زیر استبداد عاشقانه جنگیدند و اکنون نیستند چه حالی دارید. آیا به جاودانگی خود و راه خود و اینکه ثبت یافتید در تاریخ و جریده ی چپ می‌اندیشید ؟ از احساس خودتان به کارهای خود بیشتر بگویید.

- بهرخ جان اخیراً هنرمند مردمی میهنمان زنده یاد شجریان را از دست دادیم - فکر میکنید دلیل محبوبیت او در بین مردم دقیقا چه بود؟ به نظر شما چرا مردم او را انقدر دوست داشتند؟

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: