چهره حامی ترامپ از او خواست شکست را بپذیرد

کریس کریستی، یکی از چهره‌های عمده حامی دونالد ترامپ، از او خواسته است که تلاش‌هایش برای رد کردن شکستش در مقابل جو بایدن را متوقف کند و نتیجه را بپذیرد.آقای کریستی فرماندار سابق نیوجرسی بوده و در این چهار سال حامی دونالد ترامپ بوده است. او از جمله یکی از کسانی بود که برای آمادگی آقای ترامپ در مناظره با آقای بایدن، با او تمرین می‌کرد.

 کریس  درگفت‌وگو با برنامه هفتگی شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آمریکا گفته است که رفتار گروه وکلای دونالد ترامپ، مایه "شرم کشور" است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هنوز حاضر نشده بپذیرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری شکست خورده است. او مرتب ادعاهایی درباره تقلب گسترده در انتخابات تکرار می‌کند ولی او و گروه حقوقی‌اش، هم‌چنان شواهد و مستنداتی برای آن ارائه نکرده‌اند.

خیلی از جمهوری‌خواهان از تلاش‌های آقای ترامپ برای به‌چالش‌کشیدن نتیجه در چند ایالت حمایت کرده‌اند اما گروه کوچک ولی رو به افزایشی از آنان دارند راهشان را از او جدا می‌کنند.

روز شنبه تلاش‌های دادگاهی دونالد ترامپ یک بار دیگر ناکام ماند. قاضی دادگاه پنسیلوانیا شکایت گروه حقوقی آقای ترامپ را که خواستار ابطال میلیون‌ها رای پستی در این ایالت تعیین‌کننده شده بود، رد کرد. این قاضی گفته که استدلال‌های حقوقی آنان هیچ موضوعیتی نداشته است.

به این ترتیب راه برای تایید نهایی نتیجه ایالت پنسیلوانیا که موعد آن روز دوشنبه است، هموار شده. جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، از حزب دموکرات، در این ایالت با بیش از ۸۰ هزار رای پیش‌تاز است.

'بیرون دادگاه مدعی تقلب - داخل دادگاه خبری نیست '

کریس کریستی، که نخستین فرماندار بود که در دوره قبلی انتخابات در سال ۲۰۱۶ از دونالد ترامپ حمایت کرد، در این مصاحبه گفت که آقای ترامپ "بیرون دادگاه مدعی تقلب در انتخابات است ولی وقتی وارد دادگاه می‌شوند مدعی تقلب نمی‌شوند و درباره این ادعا هم استدلالی مطرحی نمی‌کنند."

کریس کریستی  گفته است: "من حامی رئیس‌جمهور بوده‌ام. هر دو بار به او رای داده‌ام. ولی انتخابات، تبعات دارد. و نمی‌توانیم هم‌چنان طوری رفتار کنیم که انگار اتفاقی که در واقعیت محقق نشده، رخ داده است."

کریس کریستی از جمله به سیدنی پاول، یکی از وکلایی که روز پنج‌شنبه در کنفرانس خبری گروه حقوقی دونالد ترامپ حاضر شده بود، و بدون ارائه شواهد، گفت که سامانه رای‌گیری الکترونیکی در آمریکا میلیون‌ها رای را به نفع جو بایدن جابه‌جا کرده است؛ ادعایی که خود آقای ترامپ هم چند بار تکرار کرده است.

روز یک‌شنبه ستاد دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفت که خانم پاول عضو گروه حقوقی آقای ترامپ نیست.

اما دونالد ترامپ چند روز پیش در توییتش به طور مشخص نام سیدنی پاول را هم به عنوان عضوی از گروه حقوقی‌اش ذکر کرده بود.

چه خبر از 'انتقال قدرت '؟

خودداری رئیس‌جمهور دونالد ترامپ از اعلام شکست، روندی را که به طور معمول بعد از انتخابات برای انتقال قدرت به فرد پیروز صورت می‌گیرد، پیچیده کرده است.

جو بایدن قرار است روز سه‌شنبه اعلام کند نخستین گروهی که برای مقام‌های کابینه‌اش در نظر گرفته چه کسانی هستند.

او پیش‌تر گفته بود این‌که هنوز دونالد ترامپ و دولتش حاضر نشده‌اند روند انتقال قدرت را آغاز کنند، شرم‌آور خوانده بود.

 

منبع تصویر،

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: