ایران در واکنش به بیانیه اروپا در محکومیت اعدام روح‌الله زم سفیر آلمان را احضار کرد

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا در محکومیت اعدام روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی، سفیر آلمان را احضار کرد. سفیر آلمان، رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا، به نمایندگی از این اتحادیه به وزارت خارجه ایران احضار شده و "مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه" به او ابلاغ شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده است که رئیس نمایندگی سفارت فرانسه در تهران هم قرار است "در پی بیانیه مداخله‌جویانه وزارت خارجه فرانسه" درباره اعدام روح الله زم به وزارت امور خارجه احضار شود.

اتحادیه اروپا و دولت فرانسه روز شنبه ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر) در بیانیه‌های جداگانه اجرای حکم اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز را محکوم کرده بودند.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌اش این اعدام را به "شدیدترین شکل ممکن" محکوم و بار دیگر مخالفت خود را با مجازات مرگ "تحت هر شرایطی" اعلام کرده بود.

در این بیانیه از مقام‌های ایران خواسته شد "از حقوق متهمان در برخورداری از محاکمه‌ای عادلانه اطمینان حاصل کنند و به شگرد استفاده از اعترافات تلویزیونی برای اثبات یا اعلام گناهکار بودن آنها پایان دهند."

دولت فرانسه هم در بیانیه‌ای دیگر اعدام آقای زم را "وحشیانه" و مغایر تعهدات بین‌المللی ایران خواند.

وزارت خارجه فرانسه گفت که این کشور "با قوی‌ترین عبارات ممکن این نقض فاحش آزادی بیان و آزادی مطبوعات در ایران را محکوم می‌کند."

آقای زم به جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل و فرانسه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا و مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده متهم شده بود. روند محاکمه او با انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشری روبرو شد که از جمله به پخش "اعترافات اجباری" آقای زم از تلویزیون ایران اعتراض کردند.

سپاه پاسداران مهرماه سال گذشته خبر بازداشت و انتقال آقای زم به ایران را اعلام کرد. او مقیم فرانسه بود و در سفری به عراق بازداشت شد.

آقای زم از عراق به ایران منتقل شد و منبعی آگاه در دولت عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که در آن زمان دستگاه اطلاعاتی عراق هم‌زمان با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرد.

آقای زم بعد از اعتراض‌ها به انتخابات سال ۸۸ مدتی بازداشت و بعد از آزادی از ایران خارج شد. او در سال‌های گذشته، ‌سایت و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) را راه‌اندازی کرد.

آمدنیوز کانال تلگرامی جنجالی و پرمخاطبی بود که با افشای اخبار پشت پرده و امنیتی مانند حساب‌های بانکی رئیس پیشین قوه قضاییه (صادق لاریجانی) و پرونده آزار جنسی سعید طوسی، توجه زیادی را جلب کرد. این کانال تلگرامی اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ را هم به صورت گسترده‌ای پوشش داد.

 
منبع: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: