ایرج مصداقی، روح الله زم، و رحم اجاره ای گویانیوز

جناب ایرج مصداقی، حدود ۹ ماه پیش در تلویزیون «میهن» برنامه ای داشته اند که در آن از روح الله زم و ماجراهای «آمد نیوز» سخن گفته اند.

جناب ایرج مصداقی، حدود ۹ ماه پیش در تلویزیون «میهن» برنامه ای داشته اند که در آن از روح الله زم و ماجراهای «آمد نیوز» سخن گفته اند.

من از طریق لینک هایی که جناب فرید انصاری دزفولی در پایان نوشته شان که در گویانیوز منتشر شده است معرفی کرده اند این برنامه را دیدم و چون جناب مصداقی از من هم سخنی به میان آورده اند این مطلب را می نویسم.

عنوانی که جناب سعید بهبهانی مدیر محترم تلویزیون «میهن» برای گفتار آقای مصداقی انتخاب کرده اند با کلمات «روح الله زم مامور رژیم...» آغاز می شود و آقای مصداقی در این برنامه به کژی های کار روح الله زم و سایت «آمد نیوز» با زبانی صریح و گزنده اشاره می کنند که آن قطعه که در آن به موضوع من و گویانیوز پرداخته می شود را در انتهای این مطلب مشاهده می کنید.

جناب مصداقی، در گفتار خود، به استفاده ی روح الله زم و علی جوانمردی و امیر فرشاد ابراهیمی از گویانیوز به عنوان «رحم اجاره ای» اشاره می کنند که بدون این که خواست گویانیوز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه ی گفتار ایشان، ایشان به شخص من اشاره می کنند که چون اولین مطلب در باره ی روح الله زم را من در گویانیوز نوشته ام، جا دارد به این سوءاستفاده نیز بپردازم.

ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که برخی دوستان، از جمله جناب مصداقی و جناب کیانوش توکلی مدیر سایت «ایران گلوبال» و عده ای دیگر، به اشتباه تصور می کنند من در گویانیوز مسوولیتی دارم و معمولا مرا به عنوان «گویانیوز» مورد عتاب و خطاب قرار می دهند که این برداشت صد در صد اشتباه است و احتمالا چون تعداد مطالبی که برای گویانیوز می نویسم زیاد است، چنین ظن نادرستی در باره ی من به وجود آمده است.

مسوولیت انتشار خبرها و نظرها در گویانیوز، بر عهده ی دوستان گویانیوز است و من اگر چه مسوولیتی در این رسانه ندارم، اما خیلی خوشحال می شدم اگر مسوولیتی می داشتم چرا که عملکرد گویا را در میان رسانه های موجود فارسی زبان بسیار صحیح و منحصر به فرد می دانم. نقش من تنها نوشتن برای این سایت وزین و مفید است که تا این لحظه به خاطر حُسن ظن مسوولان گویا هر چه نوشته ام بدون حذف و تعدیل منتشر شده است.

بنابراین پاسخ من به جناب مصداقی به عنوان کسی که مسوولیتی در این رسانه دارد نیست بلکه به عنوان نویسنده ای ست که خواننده و استفاده کننده از مطالب گویانیوز نیز هست.

 

پیش از پرداختن به مزایای گویانیوز، انتقادم را از به کار بردن لفظ زشت و برخورنده ی «رحم اجاره ای» برای این سایت بیان می کنم. اگر چه جناب مصداقی سعی کرده اند محترمانه نظر خود را در باره ی گویا بیان کنند، اما این دو کلمه، دارای بار منفی و زننده ای ست که با عملکرد بی طرفانه و محترمانه ی خبرنامه همخوان نیست.

هم جناب مصداقی و هم خوانندگان محترم گویا، قطعا ملاحظه کرده اند، که در خبرنامه، مجموعه ی متنوعی از خبرها و نظرها منتشر می شود که گاه با هم به طور کامل تفاوت و تضاد دارند.

با کمی دقت در محتوای این سایت، می توان دید، که مجموعه ای فشرده، از خبرها و نظرهای منتشر شده در طول روز در این سایت منعکس می شود.

اما نکته ای که شاید افراد عادی متوجه آن نشوند، دقت در انتخاب و تنظیم و متعادل کردن این خبرها و نظرهاست. به عبارتی اگر چه گویانیوز مجموعه ی بسیار متنوع از مطالب مختلف را در بر می گیرد، اما این سایت، «کشکول» نیست که در آن هر چیزی که در اختیار باشد، بدون توجه به اهمیت آن به داخل کشکول ریخته شود، و این تفاوت عمده ای ست که میان این خبرنامه با سایر سایت هایی که همه جور خبر و نظری را به طور «در هم» منتشر می کنند وجود دارد.

در یک کلام، آن چه در گویانیوز منتشر می شود، توسط افراد حرفه ای و کاربلد، هم اندازه اش، هم تناسب اش، هم تعادل اش، سنجیده و انتخاب می شود و به همین خاطر، با مراجعه به گویا، می توان اهم موضوعات روز را بدون آن که خواسته شود چیزی به خواننده تحمیل شود مطالعه کرد.

انتشار مطالبی از «آمد نیوز» و روح الله زم را نیز باید در همین چهارچوب مدّ نظر قرار داد. مطالب آمد نیوز هرگز به اندازه ای نبوده که بخواهد به خواننده جهت فکری خاصی بدهد و مثلا باعث گمراهی او شود.

ما نباید تصور کنیم که با چشم بستن بر آن چه نمی پسندیم، آن چیز، از میان می رود و یا دیگران آن را نمی بینند.

ما آن چیز را به عنوان یک واقعیت باید منتشر کنیم و قضاوت در باره ی آن را به خواننده ی فهیم بسپاریم. اگر در گویانیوز فیلم های روابط مسوولان با زنان منتشر شده است، یا فلان خبر نادرست از قول «آمد نیوز» درج شده است، در کنار آن انتقاد به انتشار چنین فیلم هایی از طرف «آمد نیوز» هم شده و در مقابل فلان خبر نادرست، مطلبی آمده که نادرستی آن خبر را یادآور شده است.

خودِ من، اگر چه نمی خواستم وارد جار و جنجال «آمد نیوز» بشوم، چند بار، از نحوه ی عمل این رسانه و خبرهای نادرست آن به صراحت انتقاد کردم، و بی فایده بودن و مضر بودن این تیپ خبررسانی را مطرح کردم.

وقتی هم روح الله زم دستگیر شد، دیگر موضوع «آمد نیوز» و خبرهای راست و دروغ آن مطرح نبود، بلکه جانِ جوانی به نام زم مطرح بود، که باز در این زمینه مطلب نوشتم و نگرانی خود را از در خطر بودن جان او به عنوان یک انسان بیان کردم.

به هر حال روح الله زم، جان اش را با نهایت تاسف به شکلی دردناک از دست داد، و بعدها فرصت خواهد بود که به حاصل کار او و فایده و مضار آن چه که کرد پرداخت.

فعلا یک جوان جان اش را به شکلی فجیع از دست داده، و اولویت در این لحظه پرداختن به این موضوع و محکوم کردن حکومت اسلامی و کشورهایی که در این «آدم ربایی» دست داشته اند است.

برای باقی موضوعات فرصت کافی در اختیار است و قطعا دوستان گویانیوز طبق روشی که دارند، این موضوعات را منتشر خواهند کرد، چنان که ما بسیاری از مطالب جناب مصداقی را در همین گویانیوز خوانده ایم و بعد از این هم خواهیم خواند.

منبع: 
گویانیوز
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: