سپاه پاسداران نفتکش کره جنوبی را در خلیج‌فارس توقیف کرد

در ایران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک فروند نفتکش با پرچم کره‌جنوبی را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرده است. براساس گزارشها از ایران نفتکش توقیف شده از "بندر الجبیل عربستان سعودی عازم کره‌جنوبی" بوده است. از قول وزارت دفاع کره جنوبی گزارش شده است که آن کشور به دنبال توقیف نفتکش‌اش توسط سپاه، یگانی از نیروهای مقابله با دزدی دریایی را به منطقه اعزام می‌کند

خبرگزاری‌های وابسته به سپاه می‌گویند که یکی از دلایل توقیف این نفتکش "نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی" بوده است.

این نفتکش حامل ۷ هزار تن اتانول است و‌ گزارش شده است اکنون در بندرعباس در توقیف ایران قرار دارد.

بر اساس گزارش ها ‌توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران به درخواست اداره بنادر و کشتیرانی ایران و با حکم دادستانی استان هرمزگان انجام شده است.

گزارش‌ها حاکسیت خدمه‌های دستگیرشده از این شناور از اتباع کره جنوبی، اندونزی، میانمار و ویتنام هستند و گفته شده که این افراد تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

کنترل مناطق دریایی ایران در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام می‌شود.

نیروی دریایی سپاه پاسداران سال گذشته هم یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده بود. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت محلی جبل الطارق یک نفتکش حامل نفت ایران را در زمان عبور از تنگه جبل الطار توقیف کرد.

روابط ایران و کره جنوبی در ماه های اخیر به دلیل مخالف آن کشور با آزادسازی پول های مسدود شده ایران، سرد بوده است.

مقام های ایرانی گفته اند که دولت کره جنوبی ۸ میلیارد دلار از پول های ایران را به دلیل تحریم های آمریکا مسدود کرده و اجازه دسترسی به آن را نمی‌هد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران ساعاتی پیش از اعلام خبر توقیف نفتکش کره جنوبی گفته بود روند آزادسازی پول های مسدود شده ایران در کره جنوبی "متاسفانه به کندی پیش می رود".

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایران قرار است معاون وزارت خارجه کره جنوبی بر مذاکره درباره اموال توقیف شده ایران به زودی به تهران کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهارات امروز خود ابراز امیدوار کرده بود "این سفر خاتمه‌ای بر کندی‌های موجود در این روند آزادسازی اموال ایران باشد".

روابط ایران و کره جنوبی به طور سنتی بدون تنش بوده و آن کشور یکی از مشتریان قدیمی نفت خام ایران محسوب می‌شده است اما از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام، کره به خرید نفت از ایران خاتمه داد.

امول مسدود شده ایران در بانک های کره جنوبی مربوط به پول نفت صادراتی ایران پیش از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه است.

 
منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: