آمریکا تحریم‌های جدیدی را برای صنایع هوایی، دریایی و هوافضای ایران وضع کرد

دولت آمریکا با افزایش فشار در روزهای آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحریم‌های تازه‌ای را برای چند فرد و نهاد ایرانی وضع کرد.آمریکا امروز (جمعه ۲۶ دی، ۱۵ ژانویه) چند شرکت در ایران، چین و امارات را به خاطر تجارت با خطوط کشتیرانی ایران تحریم کرد. سه نهاد ایران هم به دلیل "گسترش تسلیحات متعارف" مشمول تحریم شده‌اند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد هفت نهاد و دو فرد را در ارتباط با خطوط کشتیرانی و حمل و نقل ایران به لیست تحریم‌ها اضافه کرده است.

وزیر خارجه آمریکا گفت سازمان‌های صنایع دریایی ایران، صنایع هوافضا و همچنین صنایع هوایی ایران را به خاطر گسترش سلاح‌های متعارف تحریم کرده است.

نوامبر سال ۲۰۲۰ وبسایت خبری اَکسیوس به نقل از منابع آگاه در اسرائیل گزارش داده بود که دولت دونالد ترامپ قصد دارد در ۱۰ هفته پایانی کار خود، با جاری کردن "سیلی" از تحریم‌ها باعث افزایش فشار بر ایران شود و کار احیای توافق اتمی ۲۰۱۵ (برجام) را برای جو بایدن رئیس جمهوری منتخب مشکل‌تر کند.

از آن زمان تا کنون، دولت دونالد ترامپ، هر هفته تحریم‌های تازه‌‌ای علیه ایران وضع کرده است از جمله تحریم "افسران اطلاعاتی ایرانی دخیل در ربایش باب لوینسون"، "نهاد های ایرانی دخیل در فعالیت های مرتبط با تسلیحات شیمیایی" و "ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی".

برخی امیدوارند که با شروع به کار دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا تحریم‌های یک‌جانبه این کشور علیه ایران برداشته شود. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران اخیرا گفته که مطالبه اصلی ایران، رفع تحریم‌هاست، نه بازگشت آمریکا به برجام.

پس از خروج آمریکا یک‌جانبه از برجام، دونالد ترامپ در راستای سیاست "فشار حداکثر" تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران ایران وضع کرد.

 
منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: