گزارش‌ها از سیلی زدن یک نماینده مجلس به سرباز جوانی در تهران

گزارش‌ها از سیلی زدن یک نماینده مجلس به سرباز جوانی در تهران


وب‌سایت نسیم‌آنلاین خبر داد که یک نماینده مجلس به یک سرباز به دلیل ممانعت او از ورود به خط ویژه سیلی زده است. در پی انتشار ویدیوی این برخورد در رسانه‌های اجتماعی، مشخص شد که این فرد علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس، بوده است.

وب‌سایت نسیم‌آنلاین خبر داد که یک نماینده مجلس به یک سرباز به دلیل ممانعت او از ورود به خط ویژه سیلی زده است.

در پی انتشار ویدیوی این برخورد در رسانه‌های اجتماعی، مشخص شد که این فرد علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس، بوده است.

محمدرضا دشتی اردکانی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، درباره این برخورد گفت هنوز شکایتی به دستشان نرسیده است.

او افزود عنابستانی درگیری فیزیکی با سرباز را تکذیب کرده اما گفته این سرباز به او توهین کرده است.

عنابستانی در مصاحبه با صداوسیما سیلی زدن به سرباز را تکذیب کرد و گفت حتی از خودروی خود پیاده نشده است.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی، رییس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، در واکنش به این ویدیو، موضوع در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در حال بررسی است.

مهدی حاجیان سخنگوی نیروی انتظامی در واکنش به این خبر از دستور ویژه‌ای برای «حمایت از حقوق  سرباز وظیفه راهور و پیگیری موضوع  از طریق معاونت حقوقی و بازرسی ناجا» خبر داد.

 غلامرضا رحیمی‌پور، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح، هم گفت حقوقی ناجا در حال تنظیم شکایت از این نماینده مجلس است.

 

 در فیلم منتشرشده این سرباز خود را حامد اکبری معرفی می‌کند و می‌گوید که خودروی این نماینده مجوز تردد در خط ویژه را نداشته است.

در این فیلم، توقف خودروی این نماینده در ابتدای خط ویژه باعث ترافیک شده و رانندگان اتوبوس و تعدادی از مردم به این اقدام او اعتراض می‌کنند.

در دی ماه نیز شکنجه یک سرباز با دستور بازپرس دادگستری بابل خبرساز شد.

بر اساس گزارش‌ها، محمدحسن کریمی، سرباز نگهبانی ساختمان دادگستری بابل، پس از مراجعه یک بازپرس دادسرا وقتی به دلیل داشتن ماسک او را نشناخته و تقاضای کارت شناسایی کرده، با برخورد شدید از جانب او و سپس «ضرب وشتم» در محل کارش مواجه شد.

پایگاه خبری «رویداد ۲۴» در این زمینه نوشت این سرباز سپس با دستور فرد بازپرس با دستبند به اتاق محل کارش فراخوانده و منتقل شده،‌ در آن‌جا پس از بسته شدن به صندلی مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته است.

این خبر در رسانه‌های اجتماعی با واکنش منفی کاربران مواجه شد.

این سرباز جوان در پی افزایش واکنش‌های رسمی و رسانه‌ای به خبرگزاری مهر گفت که موضوع «حل‌و‌فصل» شده است.

او اشاره کرد: «در جلسه با رییس کل دادگستری که مسئولان ارشد قضایی و انتظامی حضور داشتند، مساله پیگیری و حل شد و بازپرس شعبه نیز از من دلجویی کرده است.»

در فیلم چه چیز دیده می‌شود؟

این فیلم که به نظر می‌آید با حضور دست‌کم یکی دیگر از ماموران انتظامی فیلمبرداری شده، یک خودروی دنا پلاس و پلاک آن دیده می‌شود که شماری از شهروندان عصبانی اطرافش جمع شده‌اند و می‌گویند این خودرو ترافیک ایجاد کرده و وقت بقیه را گرفته است.

یک سرباز که خودش را حامد اکبری معرفی می‌کند، رو به دوربین روایت خودش را شرح می‌دهد و می‌گوید دوربین‌های دروازه دولت ثبت کرده‌اند که او مانع عبور خودرو بدون مجوز از خط ویژه شده اما راننده ماشین پیاده شده و به او ناسزا گفته و او پاسخ ناسزای راننده را داده و سپس "نماینده مجلس پیاده شده و به او سیلی زده است." یکی از شهروندان حاضر در صحنه هم رو به دوربین می‌گوید که شاهد سیلی زدن به سرباز بوده است.

راننده‌های خودرو که از این اتفاق عصبانی هستند بوق می‌زنند و آنها که پیاده شده‌اند به نماینده مجلس به خاطر "تلف کردن وقت" ناسزا می‌گویند و بر او "لعنت" می‌فرستند.

در این میان یک راننده اتوبوس هم پیاده می‌شود و خطاب به خودروی نماینده می‌گوید آقا ۳۰ ماشین بی‌آر‌تی (اتوبوس تندرو) را اینجا علاف کرده‌اید، آبروی دولت را هم می‌برید.

خط
آقای عنابستانی استاندار چهارمحال و بختیاری در دولت محمود احمدی‌نژاد و رئیس ستاد مردمی او در انتخابات بوده است

 

آقای عنابستانی استاندار چهارمحال و بختیاری در دولت محمود احمدی‌نژاد و رئیس ستاد مردمی او در انتخابات بوده است

واکنش‌ها چه بوده است؟

مهدی حاجیان، سخنگو و معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفته که حسین اشتری، فرمانده این نهاد "دستور ویژه‌ای برای حمایت از حقوق سرباز وظیفه راهور و پیگیری موضوع" صادر کرده است.

او تاکید کرده "در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، ناجا از حق کارکنان خود به جدیت دفاع خواهد کرد."

 

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در توییترش نوشته "در صورت احراز تخلف" هیئت نظارت بر نمایندگان "بدون مسامحه بررسی و برخورد قانونی خواهد کرد."

اما محمدرضا دشتی اردکانی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به نقل از علی‌اصغر عنابستانی گفته که "ایشان درگیری فیزیکی خود با مامور پلیس را به کلی تکذیب" کرده است.

او توضیح داد: آقای عنابستانی گفتند که سرباز به من توهین کرد، ولی بنده به صورت فیزیکی با وی درگیر نشده‌ام.

آقای دشتی گفته که این پرونده در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس بررسی خواهد شد.

این اولین بار نیست که برخورد نمایندگان مجلس با کارمندان یا خبرنگاران خبرساز می‌شود. این اتفاق بارها جنجالی شده اما یا پیگیری حقوقی نشده یا نتایج آن رسانه‌ای نشده است.

ماجرای نماینده سراوان و مامور گمرک: بحران نزاکتی

آذرماه دو سال پیش حمد باسط درازهی، نماینده نماینده وقت سراوان با کارمند اداره گمرک درگیری لفظی پیدا کرد که فیلم آن جنجالی شد.

در آن فیلم کارمند گمرک در برابر خواسته نماینده سراوان مقاومت می‌کرد و می‌گفت: "من از شما دستور نمی‌گیرم." در واکنش نماینده سراوان به کارمند گمرک توهین کرد.

شهریور ماه ۱۳۹۵ نادر قاضی‌پور، نماینده وقت ارومیه در مجلس احسان بداغی خبرنگار روزنامه ایران را کتک زد.

مهدی کوچک‌زاده، نماینده تهران در مجلس هفتم، هشتم و نهم هم در چند نوبت با خبرنگاران به صورت فیزیکی و لفظی درگیر شده بود.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: