ظریف در یک سفر متفاوت به مسکو، مرزهای بی غیرتی را درنوردید

ظریف نیز درباره سفرش به خبرنگاران گفت: «روابط ایران و روسیه اقتضا می‌کند تماس‌ها به صورت مرتب و مستمر ادامه داشته باشد، همه‌گیری کرونا هم موجب نمی‌شود ما این تماس‌ها را متوقف کنیم.» جزییاتی کاملی از این توافق و زمینه‌های همکاری دو کشور در آن منتشر نشده، اما لاوروف می‌گوید هدف از آن «تضمین امنیت اطلاعات» است.

ظریف پس از امضای توافق امنیت اطلاعات با روسیه: باید مرتب در تماس باشیم

همزمان با بالا گرفتن واکنش‌ها به مسدود شدن پیام‌رسان «سیگنال» در ایران و اعتراضات گسترده ضد دولتی در روسیه، سرگئی لاوروف و محمدجواد ظریف، وزرای خارجه دو کشور، ‌توافقنامه همکاری در حوزه امنیت سایبری و اطلاعات امضا کردند.

لاوروف روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه طی یک نشست مطبوعاتی مشترک با ظریف در مسکو ضمن اعلام این خبر گفت: «این سند به ما فرصت می‌دهد تا فعالیت‌های خود را با توجه به اهمیت روزافزون مسائل سایبری و تاثیر فزاینده آن‌ها بر روابط بین‌الملل و همچنین شرایط در کشورهای مختلف هماهنگ کنیم.»

ظریف نیز درباره سفرش به خبرنگاران گفت: «روابط ایران و روسیه اقتضا می‌کند تماس‌ها به صورت مرتب و مستمر ادامه داشته باشد، همه‌گیری کرونا هم موجب نمی‌شود ما این تماس‌ها را متوقف کنیم.» 

جزییاتی کاملی از این توافق و زمینه‌های همکاری دو کشور در آن منتشر نشده، اما لاوروف می‌گوید هدف از آن «تضمین امنیت اطلاعات» است.

پایگاه خبری آی‌اف‌پی، درباره زمینه‌های مورد اشاره در این توافق به «مبارزه با جرایم فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «کمک‌های فنی و فناوری» و همچنین «هماهنگی و همکاری در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای تامین امنیت ملی و بین‌المللی» اشاره کرده است.

هر دو کشور ایران و روسیه با مساله اعتراضات سراسری مخالفان و مقابله منتقدان و مخالفان با حکومت از طریق رسانه‌های اجتماعی مواجه بوده و هستند.

در روسیه طی روزهای گذشته همزمان با اعتراضات مخالفان دولت در شهرهای مختلف اندری کلیموف، سناتور این کشور، دولت‌های خارجی را متهم به دست داشتن در سازماندهی آن از طریق فضای دیجیتال کرده بود.

تاس به نقل از این مقام روس نوشت «برای جذب روس‌ها به مشارکت در رویدادهای غیرقانونی،‌ روی بسترها و پیام‌رسان‌های دیجیتال تمرکز شده بود.»‌ 

این اعتراضات پس از بازگشت الکسی ناوالنی، چهره برجسته مخالف دولت پوتین،‌ به کشور و بازداشتش از سوی ماموران امنیتی صورت گرفت. دست‌کم سه هزار نفر از جمله خبرنگاران و فعالان مدنی از سوی پلیس روسیه بازداشت شده‌اند.

در ایران نیز حکومت در دی‌ماه سال ۱۳۹۶،‌ مردادماه ۱۳۹۷ و آبان‌ماه ۱۳۹۸ با اعتراضات گسترده به وضعیت معیشتی، اقتصادی و سرکوب‌های سیاسی مواجه بوده است. مقام‌های حکومت نیز بارها بر سازماندهی اعتراضات سراسری از طریق رسانه‌های اجتماعی و ضرورت مقابله با آن تاکید کرده‌اند.

دولت‌های ایران و روسیه پیش از این برخی بسترهای رسانه اجتماعی و پیام‌رسان‌هایی از جمله تلگرام را که دارای محبوبیت بالایی هستند، با دستور قضایی مسدود کردند. فیلتر تلگرام در دو کشور به صورت مشابه با حکم قضایی در سال ۱۳۹۷ صورت گرفت.

با این حال در خردادماه امسال سازمان ارتباطات روسیه اعلام کرد فیلتر تلگرام رفع می‌شود.

 

استقبال مسکو از بازگشت آمریکا به برجام

 

در جریان دیدار وزرای خارجه دو کشور،‌ لاوروف همچنین اعلام کرد در صورت بازگشت آمریکا به برجام روسیه از آن استقبال می‌کند.

او اشاره کرد: «ما اظهارات زیادی را از تیم جو بایدن شنیده‌ایم که مربوط به برنامه‌های سیاست خارجی او است. در این اظهارات به ویژه به برنامه‌های بازگشت به انطباق با برنامه جامع اقدام مشترک اشاره شده است.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «اگر این اتفاق بیفتد، ما مطمئنا از آن استقبال خواهیم کرد.»

تیم جو بایدن با آنکه بر احیای برجام تاکید کرده، اما اشاره داشته که اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند. آمریکا از ایران خواسته تا به تعهدات برجامی خود بازگردد، تهران نیز در مقابل خواستار لغو تمامی تحریم‌های ایالات متحده شده است.

 

 

 ظریف در یک سفر منطقه ای از جمهوری آذربایجان عازم روسیه شده و قرار است پس از آن به ارمنستان، گرجستان و ترکیه سفر کند.

او در دیدار با همتای روسی اش از تلاش های آن کشور برای نجات توافق هسته ای پس از خروج ایالات متحده از آن و اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران، تشکر کرده است.

آقای ظریف گفته "شرایط بین المللی پس از رفتن ترامپ شرایط ویژه ای است که نیاز است به هماهنگ کردن مواضع ایران و روسیه دارد".

این اولین دیدار وزرای خارجه ایران و روسیه پس از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکاست.

دولت ایران از پیروزی او در انتخابات آشکارا ابراز خرسندی کرده و امیدوار است تحریم‌هایی که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ وضع شده، در دولت آقای بایدن رفع شود.

برخی از اعضای دولت آقای بایدن گفته اند که موضوعات دیگری همچون سیاست های منطقه ای ایران و برنامه موشک های بالستیک هم باید وارد مذاکرات احتمالی شود. ایران گفته حاضر نیست درباره برنامه موشکی خود مذاکره کند و روسیه هم از این دیدگاه حمایت کرده است.

روسیه در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با سیاست "فشار حداکثری" دولت او بر حکومت ایران مخالفت می کرد اما در عین حال برخی از محدودیت هایی که بر اثر تحریم های آمریکا وضع شده را در ارتباط با ایران به اجرا کرده است.

روسیه همراه با سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، آلمان و کشور چین از شرکای توافق هسته ای است. همه این کشورها تحریم های آمریکا را در سطوح مختلفی به اجرا گذاشته اند اما ایران می گوید چین و روسیه از توافق هسته‌ای حمایت کرده اند اما سه کشور اروپایی تعهدات خود را به اجرا نگذاشته اند.

لاوروف

وزیر خارجه روسیه گفته است کشورش با ایران درباره مسائل سوریه و افغانستان هم گفت و گو می کند

از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی و وزارت محمدجواد ظریف در سال ۱۳۹۲ تاکنون، دولت ایران به مراودات خود با روسیه شدت بخشیده و روسای جمهور دو کشور مرتبا با هم در تماس بوده اند.

روسیه یکی از کشورهایی است که آقای ظریف در دوره وزارت بیشترین سفر را به آن انجام داده است. وی بیش از سی سفر در طول هفت سال اخیر به روسیه داشته است.

ایران و روسیه در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی یک قرارداد همکاری بلندمدت داشته اند که اعتبار آن رو به پایان است.

ایران اعلام کرده که اگر روسیه مایل باشد دو کشور می توانند قرارداد همکاری تازه ای به امضا برسانند.

مذاکرات ابتدایی درباره این قرارداد تابستان سال جاری آغاز شده است.

مذاکرات ایران و روسیه برای تمدید قرارداد همکاری دو کشور با مذاکرات چین و ایران بر سر تفاهم همکاری ۲۵ ساله همزمان شده است.

این تفاهم عمدتا درباره سرمایه گذاری و حضور بلند مدت چین در صنایع اصلی ایران همانند نفت و گاز و ساخت و تکمیل طرح های زیربنایی از جمله توسعه فرودگاهی، بنادر و خطوط راه آهن ایران است.

تفاهم ۲۵ ساله دو کشور فروش نفت تحریم شده ایران از سوی آمریکا را تسهیل می کند و طی آنچه در پیش نویس تفاهم درج شده، چین متعهد به خرید نفت خام ایران به مدت ۲۵ سال می شود.

برخی از سیاستمداران ایرانی از جمله یک نماینده مجلس ایران گفته چین تمایلی ندارد این قرارداد را با دولت فعلی ایران که ماه های پایانی خود را سپری می کند، امضا کند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: