استقبال ایران از موضع بایدن مبنی بر ضرورت پایان جنگ در یمن

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از موضع جو بایدن مبنی بر توقف حمایت آمریکا از جنگ یمن استقبال کرد و گفت اگر این موضع‌گیری «یک مانور سیاسی نباشد می‌تواند گامی در جهت تصحیح اشتباهات گذشته باشد».

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از موضع جو بایدن مبنی بر توقف حمایت آمریکا از جنگ یمن استقبال کرد و گفت اگر این موضع‌گیری «یک مانور سیاسی نباشد می‌تواند گامی در جهت تصحیح اشتباهات گذشته باشد».

رییس جمهوری آمریکا، پنجشنبه گذشته در سخنرانی خود برای تشریح مواضع دولتش در زمینه سیاست‌خارجی، بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان دادن به جنگ یمن تاکید کرد و همزمان گفت که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۱۸ بهمن‌ماه با استقبال از تمایل آمریکا برای پایان جنگ یمن، خواهان توقف فروش سلاح از سوی آمریکا به عربستان سعودی شد. 

بایدن در موضع‌گیری‌اش مبنی بر ضرورت پایان جنگ یمن خواهان پایان دادن به خشونت از سوی همه گروه‌ها از جمله حوثی‌ها شد. گروه حوثی‌ها تحت حمایت حکومت ایران قرار داد و عربستان سعودی به عنوان رهبر ائتلاف نظامی در جنگ یمن، بارها تهران را متهم به ارسال تجهیزات و پول به این گروه کرده است. 

با این حال، وزارت خارجه آمریکا قرار است که گروه‌ حوثی‌ها را از لیست گروه‌های تروریستی خارج کند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ۱۷ بهمن‌ماه گفت: «این تصمیم هیچ ارتباطی با آنچه ما درباره حوثی‌ها و رفتارهای مذموم آنان فکر می‌کنیم، از جمله حملات علیه غیرنظامیان و ربایش شهروندان آمریکایی، ندارد.» او افزود: «اقدام ما فقط به خاطر عواقب انسانی تصمیم دولت قبلی است.»

دولت دونالد ترامپ در آخرین روزهای فعالیتش، شبه‌نظامیان حوثی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بود، اما گروه‌های امدادی در یمن و همچنین آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره پیامدهای این تصمیم بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن هشدار داده بودند. 

همزمان با گزارش‌ها درباره تصمیم آمریکا برای خروج حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعا گفت که سیاست جدید واشنگتن «حضور مستقیم» در یمن است.

حسن ایرلو در واکنش به سخنان جو بایدن در توییتی نوشت: «مطمئنا سیاست دولت جدید آمریکا با دولت‌ قبلی فرق دارد و آن تحمیل حضور مستقیم سیاسی و نظامی در یمن است، همان‌گونه که در کشورهای عراق و سوریه روی داد.»

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: