آمریکا بر لزوم حل مساله هسته‌ای ایران از طریق مذاکره تاکید کرد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با ابراز نگرانی از اینکه ایران از تعهدات برجامی خود فاصله گرفته، بر لزوم حل مساله هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگو تاکید کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری روز سه‌شنبه خود با هشدار نسبت به اینکه ایران «در مسیر اشتباه» حرکت می‌کند و از محدودیت‌های هسته‌ای خود فاصله می‌گیرد، گفت: آمریکا به دنبال نتیجه‌ای است که به موجب آن ایران و ایالات متحده به پایبندی به تعهدات خود در برجام برگردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با ابراز نگرانی از اینکه ایران از تعهدات برجامی خود فاصله گرفته، بر لزوم حل مساله هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگو تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری روز سه‌شنبه خود با هشدار نسبت به اینکه ایران «در مسیر اشتباه» حرکت می‌کند و از محدودیت‌های هسته‌ای خود فاصله می‌گیرد، گفت: آمریکا به دنبال نتیجه‌ای است که به موجب آن ایران و ایالات متحده به پایبندی به تعهدات خود در برجام برگردند.

او با اعلام حمایت از تلاش‌های مدیرکل آژانس برای کمک به اجرای کامل تعهدات ایران در توافق هسته‌ای گفت: «ایران از محدودیت‌های برجامی خود فراتر رفته است. ایران همچنین اقداماتی را برای کاهش همکاری با آژانس در پیش گرفته است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد «بهترین و موثرترین راه» برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و راستی آزمایی از این فعالیت‌ها رسیدن به راه حل از طریق مذاکره است.

پرایس در پاسخ به پرسشی در مورد خبر منتشر شده از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که توضیحات ایران درباره مشاهده رد اورانیوم غنی‌شده در یک سایت اعلام نشده را نامعتبر خوانده، گفت تا این گزارش منتشر نشود آمریکا اعلام موضع نمی‌کند.

پرایس با اشاره به اینکه آژانس در حال بررسی برخی مسائل همچون پیدا شدن رد اورانیوم در یک سایت اعلام نشده است، از ایران خواست بدون تاخیر برای حل این مسائل با آژانس همکاری کند.

او افزود آمریکا با شورای حکام آژانس در تماس است تا راه‌های حمایت از آژانس در انجام مسئولیت‌هایش را مورد بررسی قرار دهد.

پرایس با اشاره به سیاست بایدن مبنی بر اینکه اگر ایران به پایبندی به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز چنین خواهد کرد گفت: این اقدام لازم است اما کافی نیست، بلکه آمریکا قصد دارد توافق هسته‌ای را مفصل‌تر و قوی‌تر کند.

او افزود: ما همچنین می‌خواهیم در مورد توافق‌های بعدی در زمینه «نفوذ مخرب ایران»، از جمله برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی وارد مذاکره شویم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: اولین گام برای رسیدن به این اهداف این است که ایالات متحده در قالب گروه کشورهای عضو برجام با ایران وارد مذاکره شود و در همین راستا دعوت اروپا برای چنین نشستی را پذیرفته است.

پرایس با اشاره به اینکه آمریکا و اروپا هم اکنون در مورد مساله ایران یک موضع دارند و در این زمینه تقابل نظری بین آنها نیست.

پرایس همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات آمریکا با کره جنوبی در مورد نحوه آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور گفت این مذاکرات ادامه دارد، اما از ارائه جزییات در این مورد خودداری کرد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: