آسیب یافتگی نوع دوستی و میهن دوستی در جامعه ایرانی
03.04.2021 - 14:13
 

از آنجاکه موضوع سیاست مردم و میهن است، نمی توان از اززیابی نسبت به آسیب یافتگی نوع دوستی و میهن دوستی در جامعه ایرانی چشم پوشی کرد.

تاثیرات ویرانگرانه اسلام سیاسی در ایران، از وجوه گوناگون سیاسی، اجتماعی، جنسیتی، فرهنگی، روانی، اخلاقی، زیست محیطی و .. قابل تامل، تحقیق، بررسی و راهجوئی است.

از جامعه ایرانی برون مرزی سخن می گویم که خود را به ایران و ایرانیان نسبت می دهند و به سه گروهبندی کلان تقسیم شده اند: ۱) حاکمان و دنبالچه های رسمی و غیررسمی ۲) قشر خفتگان منفعل و ۳) بیدار وجدانان

تکلیف گروه نخست و سوم روشن است و مبارزه بین ایندو در همه حوزه ها جریان دارد.

سخن من در مورد گروه دوم است که در گفتار خود را به ایران و ایرانیان نسبت می دهند، از مزایا و امکاناتی که از صدقه سر اپوزیسیون حکومت اسلامی فراهم شده، ارتزاق می کند، اما کردارشان تابع سیاست های حکومتی، بازار یورو، دلار و منافع حقیر شخصی می باشد. کاش ایرانیانی که وابستگی مالی به داخل کشور دارند و در کشورهای اروپائی و .. از حقوق سوسیال و .. استفاده می کنند رسوا می شدند تا بر همگان مشخص می شد که این گروهبندی منفعل، نان به نرخ روزخور و ذلیل برون مرز، چرا نسبت به سرنوشت مردم و میهن واکنش نشان نمی دهد. می توانم درک کنم که در داخل کشور، شهروند ایرانی چرا آماده است تا کلیه خود را بفروشد، خود را آتش بزند، ولی گام در مبارزه براندازانه نمی گذارد، اما این حد از سقوط در حقارت، ذلالت، بی مسئولیتی و بی تفاوتی در شرایطی که ایران و مردمانش به پرتگاه نابودی نزدیک شده اند، دشوار است.

از میان میلیونها ایرانی در خارج کشور، چند هزار آزادیخواه و ایراندوست در اعتراضات علیه حکومت اسلامی حاضر میشوند؟

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان مقیم خارج، وابسته به وزارت خارجه حکومت اسلامی، در گزارشی اعلام کرد که ۷۶ درصد از کل ایرانیان خارج از کشور مقیم اروپا و قاره آمریکا هستند. بر اساس این گزارش روز یکشنبه سوم اسفند منتشر شد، در حال حاضر حدود چهار میلیون و ۳۷ هزار ایرانی مقیم خارج از کشور هستند.

پرسش اینست که این جمعیت عظیم حساسیت خود را نسبت به مردم و کشور از دست داده اند؟ این گروهبندی، همان بخش آسیب یافته نیستند که از لحاظ پیوندهای انسانی، عاطفی ، اخلاقی نسبت به سرنوشت انسان ایرانی و میهن، بی تفاوت شده اند؟

این چوخ بختیارهای برون مرزی نمی خواهند امکان سفر به ایران را از دست دهند و کنترل کرایه نشین ها را از دست دهند ویا راه تجارت شان بسته شود. بیشتر آنها سر در دو کیسه یکی در ایران و دیگری در اروپا دارند.

همین گروهبندی دوم، در ادعای علاقه به مردم و میهن بی رقیب اند. همگی علامه دهراند، سخنان درشت نزد آنها فراوان، اما در کردار حقیر و پوک اند.

آری! بخشی از جامعه ایران، فرهنگ و منش حاکمان را جذب کرده و به قشر (گروه) اجتماعی ذلیل، توسری خور، بزدل، بی احساس و بی وجدان سقوط کرده است.

کسانی که فروش میهن و نابودی مردم مسئله آنها نباشد، مرده های متحرکی بیش نیستند.

اینها همان پیاده نظام  استقرار حکومت اسلامی بوده اند که اکنون قشر مردگان متحرک در درون جامعه ایرانی را تشکیل می دهند.

البته که این مردگان متحرک پر ادعا، خود قربانیان بیش از چهار دهه سرکوب، تزریق ایدئولوژی، فرهنگ و تحمیق حکومت اسلامی هستند. تداوم حکومت اسلامی مدیون ایرانی نمایانی ست که  به جوامع آزاد، دمکراسی و لائیسیته لبخند می زنند و روزانه ساعت های طولانی در شبکه های مجازی اظهار فضل می کنند، اما در کردار نقش پشت جبهه حکومت اسلامی را دارند.

تکوین قشر چند چهره، بزدل و بی احساس و اندیشه نسبت مردم و میهن، از پیامدهای بیش از چهار دهه اسلام سیاسی در ایران و دستپخت نظام حاکم است.

اما خیالی نیست! موج بلند جنبش استقلال، آزادی، داد، دمکراسی و لائیسیته در راه است و ایران سرزمین میلیونی زنان و مردن سلحشور و دلاور است.

ایران، میهن ستار بهشتی ها، سپیده قلیان ها، نوید افکاری ها، منوچهر بختیاری ها، فرزاد کمانگرها، هاشم خواستارها، علی نجاتی ها و .. هم است. موتور محرک انقلاب برای درهم پیچیدن رژیم پوشالی اسلامی، به نیروی پنج تا درصدی اندیشمند، ایراندوست، مردمی، جسور، شجاع و بی باک نیاز دارد که هنگامی راه بیفتند، نسیم آگاهی، شهامت، انساندوستی و میهندوستی آنها، انسان های نو و ایرانی نو خواهد ساخت. چنین باد!

اقبال اقبالی

03.04.2021

www.tribuneiran.org

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

اقبال اقبالی
تریبون ایران

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما