" ضرورت همبستگی میان جنبشهای اجتماعی برای آزادی زندانیان سیاسی"

فایل صوتی جلسه تلگرامی در مورد " ضرورت همبستگی میان جنبشهای اجتماعی برای آزادی زندانیان سیاسی"
میهمان برنامه : رسول بداقی ، فعال صنفی معلمان

فایل صوتی جلسه تلگرامی 

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی  جمعه۲۰  فروردین ۱۴۰۰ - ۹ شب به وقت ایران  (6:30)  به وقت اروپا 
 
موضوع: ضرورت همبستگی جنبشهای اجتماعی برای آزادی زندانیان سیاسی 
میهمان: رسول بداقی ، زندانی سیاسی سابق و از فعالان کانون صنفی معلمان ایران 
 
 این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر از جمله گروه به یاد رفیق رئیس دانا برای اتحاد عدالتخواهان بر گزار می شود - لینک گروه : 
 
 سوالات مطرح شده در جلسه : 
 • آقای بداقی گرامی ضمن خوش امد به شما  پس از صحبت های مقدماتی لطفا بفرمایید برای تیم شدن چه و ایجاد همبستگی سازمانهایی لازم است شما برای تشکیل انها در شرایط دیکتاتوری با توجه به تجربیات تان چه توصیه هایی دارید؟
 • با درود به آقای بداغی عزیز لطفن بفرمایید الان جنبش معلمان در ایران به لحاظ همبستگی  وحتی تشکیلاتی  دارای چه موقعیتی است
 • با درود افای بداغی این هم تیمی نه فقط در گروه های مختلف بلکه در احزاب نیز چنین هست ایا به نظر شما اگر احزاب مختلف به یک اتحاد عمل برسند این تاثیری در بقیه تیم ها نخواهد گذاشت وانها را منسجم تر نخواهد کرد باسپاس
 • سلام بر بداقی عزیز بدون تعارف بفرمایید برای تشکیل تیم ملیمان چه فکر میکنید وآیا نیاز است که باید داوری انتخاب شود تا تیم ملی را گزینش کند راه کار چیست؟
 • همان طور که گفتید همه کما بیش می دانیم برای دست یابی به اهداف نیاز به همبستگی داریم اما پیش از همبستگی میان جنبش ها ( کارگران ، معلمان ، پرستاران ، دانشجویان و ...‌ ) متأسفانه با جذب نیرو در درون هر جنبش مواجه ایم !

مثلاً اگر تشکل های صنفی معلمان از لحاظ کمی و کیفی قدرتمند باشند قضات جرأت نمی کنند احکام ناعادلانه علیه معلمان فعال صنفی صادر کنند.

به نظر شما آیا نپیوستن معلمان به کانون های صنفی ناشی از نداشتن آگاهی است یا از ترس بیکار شدن و مشکلات دیگر ؟

 • مردم به علت فشار و خشونت زیاد حاکمیت و نیز فقر جان به لب رسیده اند و اعتراضات انها معمولن به سرعت به شعارهای تند و خط قرمز حاکمیت روی می اورند. البته بعضی از افراد سرنگون طلب و نیز خود نیروهای سرکوب گر حاکمیت دامن میزنند که اعتراضات تهیج شود و به خشونت کشیده شود. به این بهانه حاکمیت اعتراضات را سرکوب میکند  . شما چه راهکاری دارید که اعتصاب ها و اعتراضات از کنترل خارج نشود تا حاکمییت بهانه برای سرکوب و کشتار نداشته باشد؟
 • سلام - فردی که به هر دلیلی بعنوان لیدر شناخته شده، احتیاج به توصیه های اخلاقی ندارد؟

آیا جاه طلبی و خودمحوری لیدر ها، به جنبش صنفی یا مدنی یا ... آسیب نمی زند؟

لیدرهایی که به دموکراسی باور ندارند، آیا قادرند، موکّلانی را که مدعی نمایندگی شان هستند، به درستی سازماندهی کنند؟

آیا اساسا شما به چنین ضعفهایی در میان لیدرها قائل هستید؟

 • سپاس جناب بداقی  اصولا برای تیم ملی از تیمهای موجود وفعال افرادی راگزینش میکنند در موضوع بحث ما تیمها  سندیکاهای موجود وتشکلهای فعال جامعه میباشد. اما برای گزینش افراد اول باید داور وکمک داورها مشخص شود تا با همفکری هم بهترین بازیکنان را برای تیم ملی انتخاب کنند  بنظر میرسد در این زمینه که همانا تشکل اتحادیه باشد (بخوانید تیم ملی)کوتاهی بعمل می آید دلیل چیست؟
 • درود جناب بداقی عزیز همانگونه که آگاهید ماقبل از انقلاب تشکل مستقل معلمان را درشرایط برقراری حکومت نظامی تشکیل دادیم ، علیرغم وجود حاکمیتی خونریز تردرحال حاضر، آیاشرایط ایجادوگسترش وهم پیوندی تشکلهای مستقل گوناگون سختر از آن زمان است؟
 • دلیل شما برای حرکتهای صنفی و از قبل اعلام شده درست است که لیدرها باید کنترل کنند تا به خشونت کشیده نشود. ایا برای کنترل اعتراضات از قبل طراحی نشده شبیه ابان ٩٨ چه باید کرد تا به خشونت کشیده نشود. واقعن در ٩٨ فرصت سوزی شد. هم سرکوب شد و هم از مردم زهر چشم گرفته شد
 • بادرود‌ وخسته‌ نباشی‌ به‌ جناب‌ بداقی‌، از‌ این‌ همه‌ شور‌ وجدیت‌ برای‌ ‌استقلال‌ ،آزادی‌ ،عدالت‌ اجتماعی‌، عزیزم‌ ، با‌ تمام‌ این‌ صحبت‌ های‌ متحدانه‌ اتان‌ ، پیشنهاد‌ جبهه‌ متحد‌ خلق‌ در‌ کجا‌ های‌ صحبت‌ تان‌ باید‌ بشنویم‌ یا‌ ببینیم‌ .تندرست‌ باشید‌ وموفق‌ .
 • لطفا در مورد معلمان زندانی بیشتر صحبت کنید وضعیت کنونی آنان چطور است ؟
 • با درود اقای بداقی در چند روز اخیر بازنشستگان اعتراضات سراسری در تما کشور برگزار کردند وبرای چندمین بار وادامه هم خواهد داشت برای گرفتن حقوقشان چرا معلمان ویا تشکل کارگران از بازنشستگان حمایت نکردند این مسئله همین چند روز پیش هست در بعضی از شهرها طبق عکسهایی که دیدم انگشت شمار بودند ایا نمیشد معلمان هم وکارگران حمایت کنند تا به چشم این حاکمیت نارضایتی ها بهتر برسد چون همه درد مشترک دارند ؟
 • تفاوت تشکل قبل از همه گیری استفاده از تلفن همراه و بعد از ان چیست؟ فکر نمی کنید نگاه شما به تشکیلات همان نگاه سنتی  و گذشته است. اساسا" تکنولوژی اینترنت در تعریف تشکیلات صنفی چه تغییری نسبت به قبل از آن داد؟
 • با درود و احترام خدمت جناب بداقی ،آیا تاکنون برای ایجاد اتحادیه ی سراسری معلمان از سوی فعالین کانون صنفی معلمان تدابیری اندیشیده شده است؟
 • باتشکر ازخانم فروغ وخانم دکتر طارانی من هم یک سوال داشتم بنظرمن کسیکه لیدری یک حرکت یاجنبش اجتماعی را بدست میگیردباید ارزیابی درستی از اوضاع وحرکت مردمی که درآن حرکت سهیم اند داشته باشد که بتواند حرکت رابه سمت درستی که بتواند خواسته ها رابر آورد کند رهنمون سازد آیا حرکتهای ما این اصول ومنطق رادارند یا هرکسی سازخود رامیزند بنظر شما؟
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: