سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل همزمان با مذاکرات برجام در وین

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا برای دیدار با مقام‌های اسرائیلی به بیت‌المقدس سفر می‌کند. او بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که پس از روی کار آمدن جو بایدن از اسرائیل دیدن می‌کند. این سفر دو روزه که فردا آغاز می‌شود، همزمان با مذاکرات برجام در وین صورت می‌گیرد که دولت آقای بایدن در طی آن تلاش دارد مجددا به توافق هسته‌ای با ایران که دونالد ترامپ از آن خارج شده بود،‌ بازگردد.

اسرائیل از ابتدا موافق توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران نبود و از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های سنگین علیه ایران استقبال کرده بود.

قرار است آقای آستین با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، بنی گانتس وزیر دفاع و آویو کوخاوی رئیس نیروهای مسلح اسرائیل دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین قرار است از پایگاه هوایی نواتیم و چند بنا و محل یادبود نیز بازدید کند.

مذاکرات میان گروه ۱+۴ (متشکل از بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه) با ایران در وین جریان دارد و آمریکا به طور موازی و نه به طور مستقیم در آن شرکت دارد.

قرار است مذاکرات از اواسط هفته آینده در وین ادامه یابد و هدف مشخص کردن گام‌های مورد انتظار دو طرف برای بازگشت به برجام اعلام شده است.

هدف این دور از مذاکرات وین برداشتن تحریم‌های سنگینی است که پس از سال ۲۰۱۸ و با خروج دونالد ترامپ از برجام وضع شد و همچنین راضی کردن ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی خود.

دولت ایران پس از اعمال تحریم‌های آمریکا در مراحل مختلف اجرای برخی از مفاد توافقنامه هسته‌ای را متوقف کرد.

اسرائیل رسما اعلام کرده است که موافق بازگشت آمریکا به توافقنامه هسته‌ای با ایران نیست.

هفته گذشته بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود گفت اسرائیل به شرایط برجام متعهد نخواهد بود.

آقای نتانیاهو گفته است: "توافق با ایران که می‌تواند راه را برای ساخت سلاح هسته‌ای این کشور هموار کند - سلاحی که موجودیت ما را تهدید می‌کند - به هیچ وجه مورد قبول اسرائیل نیست".

وزیر دفاع آمریکا قرار است به کشورهای آلمان، بریتانیا و بلژیک نیز سفر کند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: