ظریف می‌گوید مذاکرات هسته‌ای از 'مبارزات انتخاباتی' جدا است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، می‌گوید زمان‌بندی مذاکرات هسته‌ای ربطی به "مبارزات انتخاباتی" ندارد. آقای ظریف گفته است: "فروتنانه تقاضا می‌کنم مخالفان دریابند که زمان و مدت مذاکره را تنها منافع ملی تعیین می‌کند و نه فرصت‌های تبلیغاتی و مبارزات انتخاباتی".

چند روز پیش حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم گفت: "چرا از مذاکرات می ترسیم؟... حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است ولی هیچ جناح و هیچ فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد.. بگذاریم مردم زندگی کنند و تحریم برداشته شود چون این به نفع انتخابات و به نفع حضور مردم در انتخابات و به نفع همه جناح ها است."

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران دو ماه دیگر و در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

محمدجواد ظریف با تاکید بر پیروی از سیاست‌های مورد نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در مذاکرات هسته‌ای، برای رفع تحریم‌ها ابراز امیدواری کرده است.

آقای ظریف گفته: "همگان را به تعمق در فرمایش رهبری دعوت می‌کنم و از مخالفان می‌خواهم که آرزوی فرسایندگی مذاکرات، تعویق گره‌گشایی از تحریم و تأخیر در احیای برجام را کنار بگذارند."

او این مطلب را با همرسانی تصویری در حساب اینستاگرام خود و به زبان فارسی بیان کرده است.

آقای ظریف معمولا برای موضعگیری به عنوان وزیر خارجه ایران از حساب توییتر خود استفاده می‌کند.

محمدجواد ظریف یکی از چهره‌هایی است که در محافل سیاسی ایران درباره احتمال نامزدی او گمانه‌زنی می‌شود و برخی از اصلاح‌طلبان یا جریان‌های نزدیک به دولت کنونی از این احتمال استقبال کرده‌اند.

آقای ظریف پیش از این چند بار گفته قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

او از جمله در مصاحبه‌ای در توضیح این تصمیم گفت: "به دلیل فرار از مشکلات نامزدی و امثالهم نیست. من تجربه‌ای در عرصه مدیریت سیاست گذاری‌های کلان یک دولت ندارم. تخصص لازم را هم ندارم، ولی در مورد وزارت خارجه هیچگاه نگفتم که تخصص ندارم. گفتم که مایل نیستم وزیر خارجه شــوم و با اصرار دوستان پذیرفتم."

او گفته بود برخلاف میل و توصیه‌های نزدیکانش وزارت خارجه را پذیرفت اما برخی اجازه کار به او ندادند.

آقای ظریف گفت: "تصور می‌کنید که علت این حجم از تخریبات گسترده علیه وزارت خارجه که نظیرش در تاریخ معاصر دیده نشده، چیست؟ جز این است که این جریان ترسیده از حضور محمد جواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؟"

منبع: 
bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: