جاسوسی برای موساد

سال گذشته یک سری آگهی در برخی رسانه ها دیدم که وزارت اطلاعات اسرائیل یا موساد کارمند استخدام میکند. وقتی خواندم به صدای بلند خندیدم ولی اصلا تعجب نکردم. و حالا انفجارها در مکانهای هسته ای و موشکی. معلومه از سالها قبل موساد استخدام میکرده نه از زمان آن آگهی. بگذارید یک خاطره ای رو براتون تعریف کنم عبرت آموز.

 

 

من از 15 سالگی اهل شکار و ماهیگیری بودم. وقتی انقلاب شد که خودم مسلحانه در آن شرکت داشتم، به بیست سالگی رسیده بودم و دانشجوی خلبانی نیروی هوایی بودم. یکی از مکانهایی که با برادرم ماهیگیری میکردیم سد لتیان بود. کمیته اونطرفها نگهبان گذشته بود. میشد شب در کنار محوطه دریاچه سد چادر زد و اطراق کرد و شب هم خوابید.  اما از ساعت 18 به بعد دیگه ورود ممنوع بود. یک عصر راه افتادیم بریم دریاچه سد لتیان ما ساعت 18 و سی به اونجا رسیدیم. جوانکی با یک ژ3 ایستاده بود و هرکاری کردیم گفت نمیشه از وقت ورود گذشته. کلی اصرار و برادر برادر به دمبش بستیم رام نشد.  از قدیمی ها یه «پول چایی» شنیده بودم که گاهی کار راه میندازه.  در اومدم گفتم حالا یه پول چایی بگیر بزار ما بریم تو. برادرم که شش سالی از من بزرگتر بود با حیرت به من نگاه کرد و پسره کمیته چیه یقه منو گرفت میخوای بمن رشوه بدی فلان فلان شده؟ من ترسیدم! واقعا اولین کار خلاف عمرم رو کرده بودم تا بحال با قانون طرف نشده بودم. گفت باید وایسین تعویض پست میاد بدم ببرنت کمیته. هی برادرم اصرار کرد که شما ببخشین برادر این جوونه یه چیزی گفته اما پسره ول کن نبود. دیگه برادرم کارت همافری نیروی هوایی رو نشون داد و از من هم کارت دانشجویی خلبانی نیروی هوایی رو گرفت بهش نشون داد اما پسره باز کوتاه نمی آمد. میگفت شماها از نیروهوایی انقلابی هستین و باید سرمشق باشین و کلی تدریس اخلاق.  خلاصه برادرم کلی باهاش کلنجار رفت تا ول مون کرد پکر آمدیم خانه. تو راه برادرم به من گفت پسر اینها از کار و زندگی شون میزنن بدون مزد و برای رضای خدا میان کار میکنن تو چطور جرات کردی بهش همچین چیزی بگی؟ مگه تو خودت حاضری رشوه بگیری کاری انجام بدی. مگه کسی رو دیدی که رشوه بگیره؟ معلم ات در مدرسه رشوه گرفته؟  خلاصه ما کلی درس گرفتیم. این جوانی بود که در زمان شاه نوکر آمریکا و وطن فروش و خائن بار آمده بود. 

پارسال وقتی اون آگهی موساد رو دیدم یاد آن جوانک افتادم. لبخند تلخی به لبم نشست. گفتم الان اگر از جنگ جان سالم بدر برده باشه و جزو جانبازان نباشه حتما یه جا داره هالاف هولوف میکنه و بهترین خونه رو داره و بچه هاش کانادا دارن زندگی میکنن و خودش هم ببین چه مال و منالی بهم زده باشه و مطمئنا بدون رشوه و پول چایی انگشتش رو هم برای کسی تکان نمیده. برای همین موساد به خودش اجازه میده بی خجالت آگهی استخدام جاسوس بده و هیچکس.. هیچکس .. هیچکس ندیدم خطی مقاله ای چیزی بنویسه و موساد رو سرزنش بکنه. همه موساد رو درک میکنند. و این شرایط حاصل 42 سال حکومت رژیمی هست که رهبرش از راه آمده بود بهشت زهرا که «معنویات شما را هم بالا میبریم». 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: