مذاکره ایران و عربستان: هدف گفت‌وگوها مسائل دوجانبه و منطقه‌ای است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که کشورش در حال مذاکره با عربستان سعودی است. همزمان اعلام شده است که امیر قطر نیز با دعوت ملک سلمان، پادشاه عربستان به ریاض سفر می‌کند. حدود دو هفته پیش گزارش شد که پادشاه عربستان، از امیر قطر برای سفر به این کشور دعوت کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز در تازه‌ترین نشست خبری خود گزارش‌ها درباره مذاکرات ایران و عربستان را تایید کرد و گفت که "هدف گفت‌وگوها مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بوده است. همواره از این گفت‌وگوها در هر سطحی استقبال می‌کنیم."

اخیرا یکی از مقام‌های وزارت خارجه عربستان سعودی برگزاری مذاکرات غیرعلنی با ایران را تایید کرده بود. این مقام سعودی گفته بود این مذاکرات با هدف "کاهش تنش‌های منطقه‌ای" آغاز شده است. گزارش شده بود مذاکرات ایران و عربستان در عراق و با میانجی‌گیری این کشور آغاز شده بود.

اکنون سخنگوی وزارت امور خارجه گفت کشورش تمام آنچه در توان دارد انجام خواهد داد و ابرازامیدواری کرد که ایران و عربستان "با تغییر فضا به مفاهمه معنی‌داری درباره روابط دوجانبه و منطقه" دست خواهند یافت.

آقای خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره جدی بودن و "دلیل چرخش" ریاض گفت: "در روابط بین‌المللی به جای اینکه به نیت‌خوانی بپردازیم، باید به عملکردها پرداخته شود. تنش‌زدایی و روابط میان دو کشورر اسلامی در منطقه خلیج فارس به نفع دو ملت و منطقه است".

وی اضافه کرد که کشورش از" رفع کدورت‌ها و موضوعاتی که بین دو کشور بوده" استتقبال می‌کند.

پیشتر گفته شده بود که مذاکرات ایران و عربستان در عراق و با میانجی‌گیری این کشور آغاز شده بود.

در همین خصوص پیشتر ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، از تلاش‌های بغداد برای میانجی‌گری بین تهران و ریاض استقبال کرده بود. چند روز پیش نیز برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، گفت که کشورش بیش از یک دور میزبان مذاکرات بین عربستان و ایران بوده است. عربستان از پنج سال پیش که گروهی تندرو به سفارت این کشور در تهران حمله کردند، روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرده است

سفر امیر قطر به ریاض؛ گفت‌وگو بر سر یمن

همزمان با پیشرفت مذاکرات مقام‌های ایران و عربستان، گزارش شده است که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز به عربستان می‌رود.

این سفر به دعوت پادشاه عربستان برگزار می‌شود و قرار است محمد بن سلمان ولیعهد سعودی عربستان برای استقبال از امیر قطر به فرودگاه برود.

امروز نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود در ارتباط گزارش‌هایی درباره احتمال مطرح شدن موضوع یمن در سفر امیر قطر به عربستان خواهد بود، گفت: "ما از هر ابتکاری برای حل موضوع یمن استقبال می کنیم".

رسانه‌های داخلی ایران از جمله خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی درباره این سفر نوشته است "یکی از مسایل اصلی مورد بررسی در نشست سران عربستان و قطر موضوع ایران باشد".

سفر امیر قطر به عربستان پس از بهبود روابط دو کشور در دیماه سال ۱۳۹۹ صورت می‌گیرد.

پیش از آن، عربستان، امارات، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از "تروریسم"، به مدت سه سال و نیم روابط خود را با قطر قطع رابطه کرده بودند. قطر این اتهام‌ها را رد کرده بود.

منبع: 
bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: