خطیب‌زاده: آمریکا آنچه ضروری می‌دانیم را قبول کرد
سعید خطیب‌زاده، ‌سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اشاره به روند مذاکرات برجام در وین اعلام کرد آمریکا بخش عمده آنچه را که درباره تحریم‌ها مورد نظر جمهوری اسلامی بوده قبول کرده است. خطیب‌زاده روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه در جریان نشست خبری هفتگی گفت: «آمریکا در چارچوب تعهداتش بخش عمده‌ای از آن چیزی که باید انجام دهد و ما قطعا برای آمریکا ضروری و الزام‌آور می‌دانیم قبول کرده است.»

 

سعید خطیب‌زاده، ‌سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اشاره به روند مذاکرات برجام در وین اعلام کرد آمریکا بخش عمده آنچه را که درباره تحریم‌ها مورد نظر جمهوری اسلامی بوده قبول کرده است.

خطیب‌زاده روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه در جریان نشست خبری هفتگی گفت: «آمریکا در چارچوب تعهداتش بخش عمده‌ای از آن چیزی که باید انجام دهد و ما قطعا برای آمریکا ضروری و الزام‌آور می‌دانیم قبول کرده است.»

پیش از این هم حسن روحانی گفته بود که «به عنوان رییس‌دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است.»

با این حال خطیب‌زاده اشاره کرد که همچنان «اختلافات جدی» وجود دارد و ایران فهرستی ازتحریم‌های بخشی، ‌گروهی و اشخاص برای لغو شدن مد نظر دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به «عجله نداشتن» تهران درباره سررسید مذاکرات گفت: «تیم مذاکره‌کننده تصمیم‌گیر نیست و تصمیم‌گیری در تهران انجام می‌شود.»

 

با معترضان کنسولگری در عراق برخورد شد

 

خطیب‌زاده در بخشی از سخنانش به حمله معترضان عراقی به سرکنسولگری تهران در کربلا اشاره کرد و گفت: «با معترضان برخورد شده است.»

او ضمن محکوم کردن این حمله اشاره کرد وزارت امور خارجه یادداشتی اعتراضی را به سفارت عراق داده و انتظار دارد «دولت عراق به وظایف خود عمل کند.»

شامگاه یکشنبه معترضان عراقی به دنبال کشته شدن یک فعال مدنی مخالف دخالت‌های ایران در کشورش، بخشی از دیوار کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا را به آتش کشیدند و طی اقدامی کم‌سابقه در حرم «امام حسین» علیه ایران شعار دادند.

 

باید منتظر نتایج مذاکره با ریاض ماند

 

این مقام دولت ایران در ارتباط با مذاکرات اخیر با عربستان سعودی گفت: «هدف گفت‌وگوها مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بوده است. همواره از این گفت‌وگوها در هر سطحی استقبال می‌کنیم. این سیاست جدیدی نیست. باید منتظر نتایج ماند.»

او افزود همچنین بر اهمیت «رفع کدورت‌ها و موضوعاتی که بین دو کشور بوده» تاکید کرد.

 

حکم اسدالله اسدی نامشروع است

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه سخنانش قطعی شدن حکم اسدالله اسدی، ‌دیپلمات جمهوری اسلامی در اتریش که در ارتباط با فعالیت‌های «تروریستی» توسط دادگاه بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شده، را نامشروع خواند.

او همچنین اضافه کرد: «کشورهایی که در این مساله دخیل بودند را مسئول می‌دانیم.»

 

واکنش به گزارش جدید درباره مرگ سلیمانی

 

خطیب‌زاده همچنین به گزارش اخیر پایگاه خبری «یاهو نیوز» درباره مرگ قاسم سلیمانی واکنش نشان داد. 

او در ارتباط با دست‌ داشتن اسرائیل و کردستان عراق در این مساله گفت «بسیاری از این گزارش‌ها بر ما پوشیده نیست.»

این مقام دولت افزود کسانی که مستقیم یا غیرمستقیم در این اقدام مشارکت داشته‌اند «مسئولیت جزایی و قضایی» دارند

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: