چرا دولت بایدن در قبال بحران خاورمیانه رویکردی غیرفعال دارد؟

تنش بین اسرائیل و فلسطینیان تشدید شده است. پرتاب بی‌سابقه موشک به سوی اسرائیل و پرواز جنگنده‌های اسرائیل بر فراز غزه. اما دغدغه اصلی دولت بایدن بیش از آنکه بحران خاورمیانه باشد، کسب یک توافق هسته‌ای با ایران است.

رویکرد دولت بایدن نسبت به اسرائیل با رویکردی که دونالد ترامپ در پیش گرفته بود، تفاوتی جدی دارد. به‌رغم آن نمی‌توان گفت که آمریکا در سمت‌وسوی مناسبات خود با اسرائیل تجدید‌نظر کرده است.

به‌رغم تشدید بحران در خاورمیانه و احتمال آغاز جنگی جدید بین حماس و اسرائیل، دولت بایدن رویکردی عمدتا محتاطانه نسبت به تحولات اخیر خاورمیانه در پیش گرفته است.

هوبرت وتسل با انتشار مقاله‌ای برای روزنامه آلمانی "زوددویچه" به علل احتمالی این رویکرد خویشتن‌دارانه دولت بایدن پرداخته است.

نویسنده به سرتیتر اخبار اصلی شبکه‌های خبری آمریکا در روز سه‌شنبه ۱۱ مه اشاره کرده است. به عنوان نمونه، به اخباری که فرستنده خبری "سی‌ان‌ان" برجسته کرده است.

خبر نخست این فرستنده آزاد کردن تزریق واکسن فایزر بایون‌تک برای کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال است. خبر بعدی نیز، به انتخابات پیش‌روی آلمان پرداخته و به جانشینی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور. هربرت وتسل برای رویکرد نه چندان فعال دولت آمریکا در قبال بحران خاورمیانه سه دلیل برمی‌شمارد.

دلایل خویشتن‌داری دولت بایدن

به باور این تحلیلگر، موضوع بحران خاورمیانه و رویارویی بین اسرائیل و فلسطینیان مدت‌هاست که از منظر ژئوپلیتیک در شمار اولویت‌های آمریکا به حساب نمی‌آید.

آمریکا در حال حاضر به مسائل دیگری توجه دارد. از آن جمله می‌توان به چالش‌های برخاسته از قدرت‌گیری و گسترش نفوذ چین اشاره کرد. افزون بر آن، موضوع بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران نیز، برای دولت بایدن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

سیاست خارجی دولت بایدن در حال حاضر ناظر بر مانع شدن از تجهیز جمهوری اسلامی ایران به سلاح‌های هسته‌ای است. و دست‌یابی به چنین هدفی از نظر دولت بایدن در حال حاضر از طریق دنبال کردن سیاست گفت‌وگو و مذاکره ممکن است.

دلیل دوم رفتار خویشتن‌دارانه دولت بایدن در قبال عملکرد اسرائیل در منطقه، نیز متوجه شخص نتانیاهو و موضع آن کشور در قبال توافق هسته‌ای با ایران است.

دولت بایدن به‌خوبی می‌داند که کسب توافق با جمهوری اسلامی ایران و لغو تحریم‌ها بدون همراهی حتی محدود اسرائیل ممکن نیست.

اسرائیل نیز به‌وضوح مخالفت خود را با توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌ها و رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران اعلام کرده است.

از این منظر، تحلیلگر روزنامه یاد شده معتقد است که دولت بایدن بر آن نیست تا با انتقاد از رفتار اسرائیل در منطقه، ناخشنودی بیشتر این کشور را برانگیزد.

و سرانجام اینکه، لابی‌های طرفدار فلسطینیان در حزب دموکرات نیز گرچه نسبت به عملکرد و سیاست دولت اسرائیل در خاورمیانه زبان به انتقاد گشوده‌اند، اما مخالفت و اعتراض‌شان در آن حد و اندازه‌ای نیست که بتواند فشار خاصی به دولت بایدن وارد سازد.

وتسل مقاله تحلیلی خود را با این نتیجه‌‌گیری به پایان می‌رساند که مخالفت احتمالی دولت بایدن با عملکرد اسرائیل در منطقه در حال حاضر در داخل آمریکا سود چندانی برای او نخواهد داشت و تنها می‌تواند موضع او را تضعیف کند.

 
برگرفته از: 
دویچه‌وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: