تانک‌های اسرائیل ؛ رونمایی حماس از موشک‌های جدید + مجموعه اخبار

در حالی که تجمع تانک‌ها و نیروهای اسرائیلی در مرز غزه نگرانی‌ها از احتمال حمله زمینی ارتش این کشور به این منطقه را افزایش داده است، حماس با رونمایی از موشکی که عیاش ۲۵۰ نامیده، مدعی شده که از این نوع موشک جدید که بردی حدود ۲۵۰ کیلومتر دارد به سوی فرودگاه شهر ایلات در جنوب اسرائیل و سواحل دریای سرخ شلیک کرده است

 

با وجود افزایش کشته‌شدگان غیرنظامی، اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه به حمله‌های متقابل ادامه دادند

با وجود بالا رفتن تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در جریان درگیری‌های اسرائیل و غزه و درخواست‌های بین‌المللی برای توقف این تنش‌ها، ارتش اسرائیل و نیروهای شبه نظامی فلسطینی به حمله‌های گسترده به مواضع یکدیگر ادامه داده‌اند.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد ۱۰۹ فلسطینی، از جمله ۲۷ کودک، در درگیری‌های اسرائیل و غزه کشته شده‌اند. به گزارش رسانه‌های فلسطینی، در حمله‌های هوایی اسرائیل مناطق مسکونی نیز هدف قرار گرفته‌اند.

در اسرائیل نیز هفت نفر در پی حمله‌های راکتی از غزه کشته‌ شده‌اند.

به گفته ارتش اسرائیل، حدود هزار و ۷۵۰ راکت از غزه به سمت این کشور شلیک شده که ۳۰۰ فروند از آنها در داخل غزه فرود آمده‌اند. گفته می‌شوند سقوط این راکت‌ها در غزه به مرگ غیرنظامیان فلسطینی منجر شده است.

آژانس امور آوارگان فلسطینی سازمان ملل نیز اعلام کرد در حمله‌های هوایی اسرائیل، دو مدرسه این نهاد بمباران شده و ۲۹ کلاس درس تخریب شده‌اند.

با شدت گرفتن درگیری‌ها، ارتش اسرائیل به ساکنان مناطقی که در فاصله چهار کیلومتری یا کمتر از مرز غزه قرار دادند دستور داد به پناه‌گاه‌ها بروند و تا اطلاع ثانوی در آنجا بمانند.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل از آغاز حمله نیروی زمینی این کشور به غزه خبر داد و گفت واحدهای توپخانه و یگان‌های زرهی نیروی زمینی ارتش این کشور، مواضع حماس در غزه را هدف قرار داده‌اند. ارتش اسراییل می‌گوید گروهی از نیروهای مسلح این کشور وارد بخش کوچکی از قلمرو غزه شده‌اند اما این به معنای آغاز «حمله زمینی» این کشور به داخل غزه نیست.

یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل به پایگاه خبری واکس گفت: «در حال حاضر هیچ نیروی زمینی ارتش اسرائیل در داخل نوار غزه حضور ندارد. نیروهای هوایی و زمینی ارتش در حال حمله به اهدافی در نوار غزه هستند.»

ارتش اسرائیل همچنین در حمله‌های روز پنج‌شنبه خود به غزه هفت واحد ضدتانک حماس را در غزه هدف قرار داد و جنگنده‌های این کشور با هماهنگی نهادهای اطلاعاتی و سایبری اسرائیل به واحد عملیات سایبری حماس حمله کردند.

ارتش اسرائیل همچنین پنج‌شنبه به ساختمان عملیاتی متعلق به رییس عملیات پهپادی حماس، مرکز اطلاعاتی حماس به عنوان مقر اصلی رصدخانه این گروه و چهار آپارتمان فرماندهان ارشد حماس که برای هدایت حملات موشکی استفاده می‌شد، حمله کرد.

از سوی دیگر حماس ضمن ادامه حمله‌های راکتی، یک موشک را به سمت اسرائیل شلیک کرد که این موشک پس از طی مسافتی حدود ۲۵۰ کیلومتر در نزدیکی شهر ایلات، جنوبی‌ترین شهر اسرائیل، سقوط کرد. به گزارش رسانه‌ای اسرائیلی، به نظر می‌رسد این دوربردترین راکتی بوده که تاکنون حماس به سوی اسرائیل شلیک کرده است.

در همین حال، چند راکت نیز از جنوب لبنان به سوی اسرائیل شلیک شد و در منطقه مرزی شلومی فرود آمدند. به گزارش شبکه ام‌تی‌وی لبنان، مقام‌های امنیتی این کشور افرادی را که به سوی اسرائیل راکت شلیک کرده بودند را دستگیر کردند.

درگیری‌های داخلی در شهرهای اسرائیل

درگیری‌های ارتش اسرائیل و غزه در حالی ادامه دارد که بسیاری از شهرهای اسرائیل صحنه درگیری‌های خیابانی بین شهروندان عرب‌تبار و ساکنان یهودی است.

درپی درگیری‌های خیابانی در شهر لاد در ۱۵ کیلومتری تل‌آویو در این شهر حکومت نظامی برقرار شده و بیش از ۱۵۰ نفر دستگیر شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو روز پنج‌شنبه درگیری‌های خشونت‌آمیز خیابانی بین یهودیان و شهروندان عرب در داخل اسرائیل را تهدیدی بزرگ‌تر از تشدید درگیری‌های نظامی با غزه خواند.

گزارش‌ها حاکی است با وجود مخالفت وزیر دفاع اسرائیل، بنیامین نتانیاهو می‌گوید که پلیس حق دارد از سربازان ارتش برای آرام کردن شرایط در شهرهایی که در روزهای اخیر شاهد درگیری میان یهودیان و اعراب بوده‌اند، استفاده کند.

معترضان فلسطینی و عرب‌تبار یهودیان افراطی را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در شرق بیت‌المقدس متهم می‌کنند. در همین حال طرح اسرائیل برای تخلیه خانواده‌های فلسطینی ساکن محله شیخ جراح در شرق بیت‌المقدس با هدف شهرک‌سازی برای یهودیان در این محل، تنش‌ها را تشدید کرده است.

کانال ۱۲ اسرائیل روز پنج‌شنبه گزارش داد کوبی شبتایی، رییس پلیس این کشور، به   نتانیاهو گفته است ایتمار بن گیبر، رهبر حزب‌راستگرای افراطی «قدرت یهودی»، مسئول اصلی ادامه درگیری‌ها بین جمعیت عرب‌تبار و یهودی در شهرهای مختلف این کشور است.

########################################

در حالی که ارتش اسرائیل بامداد جمعه ابتدا در توییتر از حمله هوایی و زمینی نیروهای خود به غزه خبر داده بود اما ساعتی بعد ورود نیروهای پیاده نظام خود به غزه را تکذیب کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشته «در حالی که ابتدای بامداد جمعه ارتش اسرائیل از ورود نیروهای خود به غزه خبر داد و سخنگوی این ارتش هم چنین گزارشی برای خبرگزاری فرانسه تایید کرد، دو ساعت بعد ارتش با ارسال یادداشتی به رسانه‌ها مبنی بر این که 'سربازی وارد غزه ' نشده است و از اشتباه در ارتباطات نظامی سخن گفته است».

این توییتی است که حساب کاربری رسمی ارتش اسرائیل در نخستین دقایق بامداد جمعه منتشر کرد و در آن از حمله هوایی و زمینی به غزه خبر داد. اما ساعتی بعد ورود سربازان به غزه را تکذیب کرد. ارتش اسرائیل ۷۰۰۰ نیروی ذخیره خود را هم به خدمت فراخوانده است.


پایان پست Twitter, 1

مقام‌های بهداشتی غزه می‌گویند شمار قربانیان حملات هوایی اسرائیل به ۱۰۳ نفر از جمله ۲۷ کودک رسیده است.

مقام‌های اسرائیل هم می‌گویند از زمان آغاز پرتاب موشک از غزه به سوی شهرهای این کشور، ۷ نفر از جمله یک کودک کشته شده است.

حجم حملات موشکی حماس و برد آنها اسرائیل را غافلگیر کرده است.

شعله‌های جنگ داخلی در حال شدت گرفتن است

در همین حال، نبرد خونین خیابانی میان اعراب مسلمان و یهودیان سرکش و تندرو در بیت‌المقدس ادامه دارد و موجب شده رئیس جمهوری اسرائیل از شکل‌گیری جنگ داخلی سخن بگوید.

بنی گانتز، وزیردفاع اسرائیل دستور «تقویت گسترده» نیروهای امنیتی را صادر کرده تا مقابل ناآرامی‌های داخلی بایستند و همزمان بازداشت ۴۰۰ نفر در همین رابطه گزارش شده است.

این خونین‌ترین درگیری میان فلسطینیان و ارتش اسرائیل از سال ۲۰۱۴ است.

خشونت‌ها ابتدا از بیت‌المقدس شروع شد جایی که نیروهای اسرائیلی با معترضان فلسطینی که در روزهای پایانی ماه رمضان در اطراف مسجدالاقصی بودند درگیر شدند. این درگیری در روزهای بعد گسترده‌تر شد و با ورود گروهی از یهودیان تندرو و سرکش به نبردهای خیابانی میان اعراب مسلمان و یهودیان در داخل اسرائیل کشیده شد. پس از آن حماس در اقدامی نادر با شلیک راکت به بیت‌المقدس درگیری‌ها را وارد فاز جدیدی کرد و ارتش اسرائیل هم با حملات هوایی گسترده به غزه مدعی شد که بنا دارد حملات راکتی حماس و مواضع این گروه در غزه را هدف بگیرد.

این حملات هوایی و اکنون استقرار سنگین سربازان ارتش اسرائیل به مرز غزه درحالی آغاز شد که فلسطینی‌ها در حال برگزاری جشن عید فطر به مناسبت پایان ماه رمضان بودند.

توضیح ویدئو،

نگرانی‌ها از بالا گرفتن تنش میان شهروندان یهودی و عرب اسرائیل

حماس تصاویری از یک موشک جدید که ۲۵۰ کیلومتر برد دارد را منتشر کرد

شاخه نظامی حماس، عزالدین قسام، تصاویری از یک موشک جدید را منتشر کرده که می‌گوید ۲۵۰ کیلومتر برد دارد و امروز یکی از آنها را به سوی فرودگاهی در جنوب اسرائیل شلیک کرده است.

اصابت این موشک به فرودگاه شهر ایلات در جوار دریای سرخ از سوی منابع مستقل تایید نشده اما روزنامه تایمز اسرائیل از عبور یک موشک از آسمان اسرائیل و طی مسافتی حدود ۲۵۰ کیلومتر به سوی فرودگاه ایلات خبر داده است.

در صورت تایید، این دوربردترین موشکی است که تاکنون از غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک شده است و ممکن است معادلات نظامی میان دو سوی مخاصمه در این منطقه را تغییر دهد.

روز پنجشنبه همچنین گزارش شد سه موشک از خاک لبنان به سوی سواحل شمالی اسرائیل شلیک شده است. هیچ گروهی مسئولیت شلیک این موشک‌ها را برعهده نگرفته اما این اقدام می‌تواند نگرانی از ورود حزب الله لبنان به درگیری‌ها را افزایش دهد.

برد موشک های حماس

حماس می‌گوید شمار جان باختگان حملات هوایی به غزه به ۱۰۳ نفر رسیده است

گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد می‌گوید با ادامه حملات جنگنده‌های اسرائیل به این منطقه، شمار کشته شدگان حملات هوایی به ۱۰۳ نفر رسیده است.

حماس می‌گوید ۲۷ نفر از کشته شدگان کودک‌اند.

مقام های بهداشتی غزه همچنین از زخمی شدن حدود ۶۰۰ نفر در جریان این حملات هوایی خبر داده‌اند.

در اسرائیل هم مقام‌ها می‌گویند از زمان آغاز شلیک راکت و موشک از غزه به سوی بیت المقدس و مناطق اسرائیلی، هفت نفر از جمله یک کودک کشته شده است.

درخواست رهبران سیاسی اسرائیل برای برقراری آرامش

همزمان رهبران سیاسی در اسرائیل به دنبال موجی از خشونت‌های خیابانی بین یهودیان و اسرائیلی‌های عرب تبار، خواستار برقراری آرامش شدند. این خشونت‌ها در پی درگیری‌ها و جنگ در منطقه غزه ایجاد شده است.

رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل، درگیری و خشونت بین شهروندان یهودی و عرب را در چندین شهر "جنگ داخلی بی معنی" توصیف کرده است.

واکنش آمریکا

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه گفت که برای توقف خشونت ها تلاش می کند، اما مقام های آمریکایی گفته اند که تصور می کنند درگیری ها برای چند روز ادامه یابد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی صحبت کرد، اما مقام های آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که آقای عباس ظاهرا نه می تواند نه می خواهد که راکت پرانی حماس به اسرائیل را متوقف کند.

بنابه این گزارش در نتیجه دولت آمریکا با شماری از کشورهای عرب منطقه برای اعمال نفوذ در حماس و توقف خشونت ها تماس گرفته است. آمریکا حماس را گروهی تروریستی طبقه بندی کرده است.

آقای بایدن روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که "شاهد افراط اسرائیل در واکنش نشان دادن"به حملات از غزه نبوده است.

تلاش مصر، قطر و سازمان ملل تاکنون به نتیجه ای نرسیده و آمریکا درحال اعزام فرستاده ای به منطقه است.

##########################

دبیرکل سازمان ملل از اسرائیل و غزه خواست به احترام عید فطر فورا درگیری‌ها را پایان دهند

در پی ادامه درگیری‌ها میان اسرائیل و غزه و بالا رفتن آمار کشته‌شدگان غیرنظامیان در هر دو منطقه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در توییتی از اسرائیل و غزه خواست به احترام عید فطر فورا درگیری‌های خود را متوقف کرده و تنش‌ها را کاهش دهند.

گوترش گفت در این درگیری‌های تعداد بسیار زیادی «غیرنظامی بی‌گناه» کشته شده و ادامه این تنش تنها به تشدید افراط‌گرایی در منطقه منجر می‌شود.

پیش از آن، گوترش در تماسی با ولادیمیر پوتین، رییس‌ جمهوری روسیه، بر لزوم پایان دادن به خشونت‌ میان فلسطینیان و اسرائیل تاکید کردند.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، نیز در تماسی با تور ونسلند، نماینده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، درباره «آخرین تحولات سیاسی» گفت‌وگو کردند. سازمان ملل با همکاری قطر و مصر در تلاش است تا بین اسرائیل و غزه آتش‌بس برقرار کند.

شورای امنیت سازمان ملل قصد دارد روز یکشنبه درباره درگیری‌های اسرائیل و غزه نشستی را برگزار کند. سومین نشست این شورا که قرار بود روز جمعه برگزار شود، با مخالفت آمریکا لغو شده بود. واشینگتن دلیل این تعویق را فرصت دادن به فعالیت‌های دیپلماتیک خواند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد نیز از شورای امنیت خواست که حملات راکتی مداوم از غزه را محکوم کرده و از حق دفاع اسرائیل حمایت کند. او همچنین افزود حماس که توسط ایران حمایت می‌شود، مسئول این حملات خونین است.

جو بایدن نیز خواستار کاهش خشونت در خاورمیانه همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در غزه شد و گفت که انتظار دارد گفت‌وگوهای بیشتری با رهبران این منطقه داشته باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران خواستار پایان درگیری‌های اسرائیل و غزه شد و تاکید کرد حمله‌های راکتی از غزه باید متوقف شود.

بلینکن ضمن ابراز نگرانی شدید از درگیری‌های خیابانی شهروندان عرب‌تبار و یهودی اسرائیل در شهرهای مختلف این کشور تاکید کرد فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها باید از آزادی، امنیت، عزت و رفاه برابر برخوردار باشند

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: