روابط سوریه و عربستان در روزهای آینده بهبود می‌یابد


یک مشاور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفته است که انتظار می‌رود روابط با عربستان سعودی در "روزهای آتی" بهبود یابد. بثینه شعبان این اظهارات را یک روز پس از آن بیان کرد که وزیر گردشگری سوریه برای شرکت در یک کنفرانس منطقه‌ای به عربستان سفر کرد.

شام اف ام، رادیو طرفدار دولت سوریه به نقل از خانم شعبان گفت: تلاش‌ها برای بهبود روابط دمشق و ریاض در حال انجام است و ممکن است که در روزهای آتی، شاهد نتایجی در این زمینه باشیم."

به گفته این رادیو، خانم شعبان دیدار محمد رامی مارتینی، وزیر گردشگری سوریه از عربستان را "گامی مثبت" توصیف کرده که "چند سال پیش امکان انجام آن وجود نداشت".

وزیر گردشگری سوریه

 

محمد رامی مارتینی(وسط)، وزیر گردشگری سوریه برای شرکت در کنفرانسی منطقه ای به عربستان سفر کرده

آقای مارتینی برای شرکت در کنفرانس منطقه ای سازمان جهانی گردشگری به ریاض رفته است، این اولین دیدار یک مقام سوری از عربستان از زمان قطع روابط بین دو کشور در بیش از ۱۰ سال گذشته است.

در اوایل ماه جاری میلادی (ماه مه)، روزنامه رای الیوم مستقر در لندن گزارش داد که نشستی بین رئیس سرویس امنیت عربستان و بشار اسد در دمشق انجام شده است.

این گزارش بعدا توسط یک مقام وزارت خارجه عربستان در گفتگو با خبرگزاری رویترز رد شد. در حالی که رسانه‌های سعودی در این مورد سکوت کردند.

عربستان سعودی پس از تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب در پی سرکوب اعتراضات ضد دولتی ناشی از قیام ۲۰۱۱، سفارت خود را در سوریه تعطیل کرد.

عربستان سعودی در جریان درگیری‌های داخلی جاری در سوریه به همراه قطر از برخی از جناح های مخالف دولت سوریه و شورشیان مخالف حمایت کرد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: