پنتاگون درصدد کسب اجازه بایدن برای حمله به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق است


وب‌سایت دیلی کالر به نقل از دو منبع آگاه نوشت پنتاگون قصد دارد اجازه بایدن را برای حمله به شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق کسب کند. یکی از این منابع آگاه گفت: «دولت بایدن با جدیت در حال بررسی طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای واکنش به تهاجم شبه‌نظامیان شیعه علیه آمریکایی‌ها در عراق است.»

 

وب‌سایت دیلی کالر به نقل از دو منبع آگاه نوشت پنتاگون قصد دارد اجازه بایدن را برای حمله به شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق کسب کند.

یکی از این منابع آگاه گفت: «دولت بایدن با جدیت در حال بررسی طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای واکنش به تهاجم شبه‌نظامیان شیعه علیه آمریکایی‌ها در عراق است.»

او خاطرنشان کرد که از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در دی‌ ماه ۱۳۹۸، پنتاگون اجازه واکنش را دریافت کرده است، اما هر حمله نیازمند دریافت موافقت کاخ سفید را دریافت کند.

به گفته دومین منبع آگاه، طرح هر عملیات و گزینه‌های مختلف آن از طریق شورای امنیت ملی با کاخ سفید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او گفت مقام‌های پنتاگون قصد دارند به زودی برای حمله تایید بایدن را بگیرند، اما جزییات بیشتری ارائه نکرد. در همین حال، اولین منبع آگاه گفت این دیدار جمعه برگزار خواهد شد.

کاخ سفید، پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

این گزارش درحالی منتشر می‌شود که نیروهای امنیتی عراق بامداد چهارشنبه در نزدیکی بغداد قاسم مصلح، فرمانده ارشد حشد شعبی، را به اتهام صدور دستور ترور دو فعال سیاسی عراقی در کربلا دستگیر کردند.

پس از دستگیری مصلح، شبه‌نظامیان حشد شعبی در خیابان‌های بغداد به نمایش قدرت پرداختند و در اطراف دفتر نخست‌وزیر و در دروازه ورودی منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

در مقابل، نیروهای امنیتی و ضد تروریسم عراق نیز برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها در این مناطق مستقر شدند.

از زمان روی کار آمدن دولت بایدن چندین حمله راکتی و توپخانه‌ای علیه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق صورت گرفته است. بسیاری بر این باورند که گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران این حمله‌ها را انجام داده‌اند.

منبع: 
ایران اینترنشنال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: