استقبال رییس جمهور آمریکا از نخست‌وزیر جدید اسرائیل: رایزنی درباره ایران در دستور کار باید

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، ساعاتی پس از آن‌که نفتالی بنت رهبری کابینه ائتلافی اسرائیل را برعهده گرفت، در تماسی تلفنی انتخاب او را تبریک گفت و درباره مسائل امنیتی از جمله ایران با او صحبت کرد.

 

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، ساعاتی پس از آن‌که نفتالی بنت رهبری کابینه ائتلافی اسرائیل را برعهده گرفت، در تماسی تلفنی انتخاب او را تبریک گفت و درباره مسائل امنیتی از جمله ایران با او صحبت کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا، پیش از این تماس تلفنی نیز با صدور بیانیه‌ای انتخاب نفتالی بنت به عنوان نخست‌وزیر جدید اسرائیل را تبریک گفت و اعلام کرد که منتظر همکاری با بنت به‌منظور تقویت همه جانبه روابط نزدیک و پایدار بین دو کشور است.

در این بیانیه‌ بدون اشاره‌ای به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل، جو بایدن گفت که آمریکا همچنان در حمایت از امنیت اسرائیل مطمئن است و دولت او کاملا متعهد به همکاری با دولت جدید اسرائیل برای پیشبرد امنیت، ثبات و صلح برای اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و مردم منطقه است.

پس از انتشار بیانیه بایدن، کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای از تماس رییس جمهوری آمریکا با نفتالی بنت خبر داد. بنابر این بیانیه، رهبران آمریکا و اسرائیل توافق کردند که خود و تیم‌هایشان درباره همه مسائل مربوط به امنیت منطقه از جمله درباره ایران از نزدیک رایزنی کنند.

نخست‌وزیر جدید اسرائیل نیز در حساب توییتری خود از تبریک بایدن تشکر کرد و نوشت: «متشکرم آقای رییس‌جمهور، مشتاقانه منتظر همکاری با شما برای تقویت روابط بین دو ملت هستم.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، از دیگر مقام‌های ارشد دولت آمریکا بودند که با صدور بیانیه‌هایی جداگانه از همتایان خود در دولت جدید اسرائیل استقبال کردند.

دفتر وزیر خارجه اسرائیل نیز اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در تماسی تلفنی تشکیل دولت جدید را به یائیر لاپید تبریک گفته و همتای خود را به واشینگتن دعوت کرده است. این دو مقام ارشد آمریکایی و اسرائیلی در این تماس درباره روابط ویژه بین دو کشور صحبت کردند.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که بلینکن و لاپید در تماس تلفنی خود بر اهمیت ترویج پیمان‌های عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی تاکید کردند و درباره مسائل مربوط به ایران به بحث و تبادل پرداختند.

اقدام دولت آمریکا برای استقبال سریع دولت جدید اسرائیل پس از آن صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو از آخرین سخنرانی خود به‌عنوان نخست‌وزیر برای انتقال گلایه‌هایش از ایالات متحده استفاده کرد. 

جو بایدن پس از روی کار آمدن در سمت رییس‌جمهوری آمریکا در اول بهمن‌ماه ۱۳۹۹، نزدیک به یک ماه با بنیامین نتانیاهو تماسی تلفنی نداشت.

روز یک‌شنبه نیز دیگر رهبران جهان در پیام‌هایی جداگانه انتخاب نفتالی بنت در سمت نخست‌وزیر جدید اسرائیل را تبریک گفتند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، پیام تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید اسرائیل را در حساب توییتری خود منتشر کرد. او ضمن تبریک به نفتالی بنت و یائیر لاپید، گفت زمان هیجان‌انگیزی برای بریتانیا و اسرائیل است که به همکاری با یکدیگر برای پیشبرد صلح و کامیابی برای همه ادامه دهند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، با صدور بیانیه‌ای نخست‌وزیری نفتالی بنت را تبریک گفت. او در این بیانیه گفت که کانادا و اسرائیل دوستانی نزدیک با ارزش‌های مشترک دموکراتیک و سابقه همکاری طولانی هستند. ترودو افزود که مشتاقانه منتظر همکاری با بنت است.

ترودو همچنین از بنیامین نتانیاهو برای همکاری ارزشمند او «در زمانی که کانادا و اسرائیل با یکدیگر به موفقت‌های بسیاری دست یافتند» تشکر کرد.

نفتالی بنت، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، روز یک‌شنبه با کسب ۶۰ رای موافق در مقابل ۵۹ رای مخالف در پارلمان این کشور، به ۱۲ سال نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو پایان داد و با رای کنست، پارلمان اسرائیل، مامور تشکیل دولت جدید اسرائیل شد.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: