حمله به نفتکش تحت اجاره شرکت اسرائیلی در خلیج عمان ۲ کشته برجای گذاشت

شرکت دریانوردی «زودیاک» روز جمعه هشتم مرداد اعلام کرد در پی حمله به یک کشتی تجاری اسرائیل در نزدیکی سواحل عمان دو تن از خدمه کشتی شامل یک بریتانیایی و یک شهروند رومانی کشته شده‌اند.

عکس آرشیوی است

 

همزمان، پایگاه خبری «تایمز اسرائیل» نیز تایید کرده است که این نفتکش در اجاره شرکت اسرائیلی «زودیاک ماریتایم» متعلق به ایال اوفِر تاجر معروف اسرائیلی است.

زودیاک در اطلاعیه‌ای گفته است این کشتی تحت مدیریت این شرکت است و با پرچم لیبریا تردد می‌کند اما مالک اصلی آن یک ژاپنی است.

واحد عملیات تجاری نیروی دریایی بریتانیا هم ضمن تایید وقوع این حمله گفت که تحقیقات درباره آن را آغاز کرده است.

بر این اساس، نفتکش مزبور با نام «مِرسِر استریت» شامگاه پنجشنبه در نزدیکی جزیره «مصیره» در سواحل شمال شرقی عمان هدف حمله قرار گرفت. مقامات عمان هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌اند.

دفتر مدیریت دریانوردی زودیاک در لندن نیز روز جمعه در توییتی نوشت در زمان حادثه، این کشتی در شمال اقیانوس هند حرکت می‌کرد و بدون بار از دارالسلام عازم فجیره بود.

شرکت زودیاک می‌گوید این حمله «راهزنی» بوده است اما به نوشته خبرگزاری رویترز، واحد عملیات تجاری نیروی دریایی بریتانیا این ادعا را رد کرده است.

بر این اساس، کشتی تجاری در حال حاضر تحت کنترل خدمه و نیروی خود با اسکورت نیروی دریایی ایالات متحده به سوی محلی امن در حرکت است.

 

هنوز مقامات اسرائیلی به این حادثه واکنشی نشان نداده‌اند، اما اسرائیل در رخدادهایی نظیر این همواره جمهوری اسلامی را متهم کرده است.

این نخستین بار نیست که یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی آب‌های ایران هدف حمله قرار می‌گیرد، و اکنون همچون چند سال گذشته تنش میان دو کشور ایران و اسرائیل بالاست.

در فروردین‌ماه سال جاری نیز یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی امارت‌نشین فجیره در امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفت، و در همان زمان هم تلویزیون دولتی اسرائیل به نقل از مقام‌های این کشور، انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت.

 

 

 

 

 

 

 

برگرفته از: 
رادیو فر دا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: