یک کشتی تجاری در آب‌های امارات توسط مردان مسلح ربوده شد

شرکت "لوید لیست اینتلیجنس" تایید کرده که یک کشتی که با پرچم پاناما در خلیج عمان در حال حرکت بود ربوده شده و به خدمه دستور داده شده به ایران بروند.

 

این شرکت خصوصی که به صنعت کشتیرانی خدمات می دهد در بیانیه ای گفت که این تانکر به نام "ام وی آسفالت پرینسس" به سوی تنگه هرمز در حرکت است.

معلوم نیست چه کسی این کشتی را ربوده اما تحلیلگران می گویند که نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی ایران مظنون هستند.

با این حال سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این گزارش ها را ''مشکوک '' خواند و نسبت به "هر گونه فضاسازی کاذب برای اغراض خاص سیاسی هشدار داد."

سپاه پاسداران هم دست داشتن نیروهایش در هرگونه عملیات علیه کشتیرانی در آب های امارات عربی متحده را رد کرد.

به گزارش رویترز سپاه پاسداران در بیانیه ای در وبسایت خود نوشت: "براساس اطلاعات نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح ایران و کلیه شاخه های مقاومت اسلامی در خاورمیانه هیچ نقشی در حادثه خلیج عمان نداشته اند."

ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد سپاه هم به خبرگزاری فارس گفت: "اخبارضد و نقیض برخی رسانه های غربی، صهیونیستی و سعودی مبنی برهرگونه ناامنی دریایی و ربایش کشتی در آب‌های منطقه، نوعی عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی های جدید است."

پیشتر سازمان امنیت تجارت دریایی بریتانیا در هشداری از احتمال ربوده شدن یک تانکر حمل قیر در آب های نزدیک به فجیره خبر داده و خواستار احتیاط فوق العاده کشتی ها شده بود.

محل این حادثه در دریای عرب در نزدیکی تنگه هرمز عنوان شده است.

ابتدا خبرگزاری رویترز از احتمال ربوده شدن یک کشتی تجاری در سواحل امارات متحده خبر داد و به نقل از سه کارشناس امنیت کشتیرانی نوشت احتمالا از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران ربوده شده است.

فرانگ گاردنر خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید که "ام وی آسفالت پرینسس" تحت مالکیت یک شرکت مستقر در دوبی است که یکی از کشتی های آن دو سال پیش توسط سپاه پاسداران ربوده شد.

به گفته خبرنگار ما گزارش ها حاکیست که ۹ مرد مسلح وارد کشتی آسفالت پرینسس شدند. این درحالی بود که کشتی به تنگه هرمز نزدیک می شد.

حادثه در نزدیکی آب های فجیره گزارش شده است

 

حادثه در نزدیکی آب های فجیره گزارش شده است

پیشتر در این روز چهار نفتکش گزارش دادند که "کشتی تحت فرمان نیست" که معمولا به این معنی است که برق کشتی قطع شده و نمی تواند سکان دهد. به گزارش آسوشیتدپرس یکی از این کشتی ها بعدا شروع به حرکت کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت دولت بایدن با نگرانی این گزارش ها را پیگیری می کند اما تاکید کرد هنوز برای مشخص کردن مقصر حادثه زود است.

با این حال، آقای پرایس با اشاره به حمله هفته پیش به کشتی مرسر استریت گفت:‌ ''شاهد یک الگوی نگران کننده از مخاصمه جویی ایران، به خصوص در دریا هستیم. ''

وزارت امور خارجه بریتانیا هم از ''بررسی اضطراری '' این حادثه خبر داده است.

حوادث گزارش شده در روز سه شنبه، پنج روز بعد از حمله به کشتی مرسر استریت که در مدیریت شرکت وابسته به یک میلیارد اسرائیلی بود، رخ می دهد.

در آن حمله دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی کشتی کشته شدند.

مقام های آمریکایی و بریتانیایی ایران را مسئول آن حمله می دانند، اما ایران هرگونه نقشی در آن را انکار می کند.

بریتانیا، رومانی و لیبریا روز سه شنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفتند که "به احتمال زیاد" ایران از یک یا چند پهپاد برای حمله به آن کشتی استفاده کرده بود.

به گزارش رویترز آنها در نامه ای به ۱۵ عضو شورا نوشتند: "این حمله تهدیدی برای امنیت و ایمنی کشتیرانی در خطوط بین المللی و نقض فاحش قوانین بین المللی است. جامعه جهانی باید این اقدام را محکوم کند."

 

واکنش آمریکا به گزارش ربوده شدن کشتی در نزدیکی امارات: با شرکای خود اوضاع را رصد می‌کنیم

درپی انتشار گزارش‌ها درباره ربوده شدن یک کشتی در نزدیکی سواحل امارات به دست نیروهای جمهوری اسلامی و یا نیروهای مورد حمایت آن، آمریکا اعلام کرد به همراه شرکای خود اوضاع را از نزدیک رصد می‌کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به پرسشی درباره گزارش این کشتی ربایی و اینکه آیا ایران تهدیدی علیه کشتیرانی جهانی است گفت که گزارش‌های اولیه «عمیقا نگران‌کننده» بوده و افزود آمریکا در هماهنگی با بریتانیا و سایر شرکایش وضعیت را از نزدیک رصد می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز از گزارش‌های منتشر شده درباره توقیف یا ربوده شدن این کشتی ابراز نگرانی کرد، اما خاطرنشان کرد که هنوز برای اظهارنظر در این مورد خیلی زود است.

از سوی دیگر، رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که در پی انتشار این گزارش‌ها، ارتش ایالات متحده قصد دارد برای بررسی نزدیک‌تر، حداقل یکی از کشتی‌های خود را به محدوده عبور کشتی ربوده شده آسفالت پرینسس بفرستد.

به گزارش رویترز، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، نیز در نشستی مجازی با یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به گزارش‌ها درباره توقیف یا ربوده شدن دست‌کم یک کشتی در نزدیکی سواحل امارات گفت که ایران در انجام رفتارهای «منفی» در منطقه «بی‌پرواتر» شده است، از جمله اینکه کشتیرانی را تهدید می‌کند.

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اخبار منتشر شده را «کاملا مشکوک» خواند. او خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه این کشتی‌ را احتمالا نیروهای نظامی ایران یا نیروهای وابسته به ایران دزدیده‌اند، «تکذیب کرد» و این اخبار را «جعلی» خواند.

روز سه‌شنبه، به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره از کنترل خارج شدن چند کشتی تجاری و توقیف یا ربوده شدن دست‌کم یک کشتی، رویترز به نقل از سه منبع امنیت دریایی گزارش داد که به نظر می‌رسد نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی نفتکش «آسفالت پرینسس» را هنگام عبور از نزدیکی سواحل امارات متحده عربی در منطقه‌ای از دریای عرب که به تنگه هرمز منتهی می‌شود، توقیف کرده‌اند.

این خبر شامگاه سه‌شنبه و ساعاتی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که دست‌کم چهار کشتی در سواحل امارات متحده عربی هشدار داده‌اند که کنترل هدایتشان را از دست داده‌اند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: