درگیری‌ها در پنجشیر؛ نیروهای مقاومت مدعی 'شکست' حمله طالبان شدند

نبردها میان نیروهای طالبان و نیروهای مقاومت در دره پنجشیر در شمال کابل تشدید شده و نیروهای مقاومت در پنجشیر می‌گویند آنها با عقب زدن حمله طالبان، صدها عضو این گروه را کشته‌اند.

 

 

یک سخنگوی این نیروها که به 'جبهه ملی مقاومت' مسمی است، در پنجشیر به بی‌بی‌سی گفته نیروهای آنها بیشتر از ۵۰ عضو طالبان را اسیر گرفته‌اند و بخش‌های را در خارج ولایت پنجشیر به تصرف خود در آورده‌اند.

یک سخنگوی گروه طالبان دیروز گفت که نیروهای آنها وارد منطقه شده‌اند و "تلفات سنگینی به دشمن" وارد کرده‌اند.

در شبانه‌روز گذشته، هشتک "پنجشیر" و هشتک انگلیسی Save Panjshir (پنجشیر را حفظ کنید) در افغانستان ترند شده است.

بنا به گزارش‌ها درگیری بین نیروهای طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی در ورودی‌های ولایت پنجشیر ادامه دارد.

طالبان که ولایت‌ها و پایتخت افغانستان را بدون روبرو شدن با مقاومت جدی تصرف کردند، با مقاومت در دره پنجشیر روبرو شده است.

امیرخان متقی، فرستاده طالبان روز گذشته اعلام کرد که روند گفتگوها با نمایندگاه پنجشیر نتیجه‌ای در بر نداشته است و پس از آن نیروهای طالبان حملات خود را آغاز کردند.

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت پنجشیر شب گذشته به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت که پیشنهادهای طالبان بیشتر در قالب "امتیاز" بود نه راه حل.

او افزود: "ما به دنبال حل ریشه‌ای مشکلات افغانستان یک بار و برای همیشه هستیم. راه حلی که آینده و حقوق مردم و اقلیت‌ها و حقوق بشر را در افغانستان تضمین کند."

آقای دشتی گفت: "ترجیح ما گفتگو است اما ما تجربه مقاومت داریم اگر به سمت جنگ و حملات بیشتر برود."

.

او افزود که چهار روز گذشته به طالبان نشان داد که جنگ راه حل نیست.

آقای دشتی گفت: "موضوع فقط جغرافیا و امکانات نیست، موضوع اراده است و ایستادگی است و حتی در این جنگ اگر کشته شویم، موفقیت است. او تاکید کرد که تاریخ در مورد ما قضاوت خواهد کرد که گروهی ایستادند و تا آخر تسلیم نشدند."

دره پنجشیر کجاست؟

پنجشیر، در فاصله کوتاهی با شمال کابل، پایگاه جبهه مقاومت ملی و گروه چند قومی است که از شبه نظامیان و اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان تشکیل شده است.

پنجشیر از کوچک‌ترین ولایت‌های افغانستان است، جمعیتی بین ۱۵۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند، دره‌‌هایی پنهان در پشت قله‌های کوه که ارتفاع ۹،۸۰۰ فوت (۳۰۰۰ متر) بالاتر از رودخانه پنجشیر دارد.

احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود و شماری از فرماندهان پیشین محلی و ارتش افغانستان جبهه‌ای موسوم به "جبهه مقاومت ملی" علیه طالبان را تشکیل داده اند.

نقشه پنجشیر

در سالهای آرام، مردم به سمت این دره برای تفریح می‌رفتند، که چشم اندازهای خیره کننده دارد و منطقه‌ای امن بود.

این ولایت محل زندگی طیف وسیعی از مردم است که بیشترین گروه آن تاجیک‌تبار هستند. ساکنان این دره به دلیل مبارزه با بیگانگان به شجاعت شهرت دارند.

دره پنجشیر - از لحاظ تاریخی به خاطر جواهرات و معادن خود مشهور بود - در سال‌های اخیر از سرمایه گذاری بهره مند بوده است. در دو دهه گذشته، در آنجا سدهای برق آبی و بادی، جاده‌ها و برج رادیویی ساخته شده است.

در پنجشیر 'همه آماده مبارزه اند'

برخی از ساکنان پنجشیر - جایی که جنگ بین طالبان و نیروهای مقاومت در جریان است - به بی‌بی‌سی در مورد وضعیت این منطقه می‌گویند.

محمد (نام اصلی او نیست) می‌گوید پسر عمویش پس از رفتن به پنجشیر برای جنگ توسط طالبان دستگیر شده است.

محمد به بخش جهانی بی‌بی‌سی گفت: "ما امیدواریم که او زنده باشد."

او می گوید که مردم در دره‌ای به وسعت ۶۰ مایل (۱۰۰ کیلومتر) برای مبارزه با طالبان بسیج شده اند.

او در برنامه او‌اس بی‌بی‌سی گفت: "از زن و مرد، کودک و بزرگسال آماده جنگ اند. همه می‌جنگند، همه آماده مبارزه با طالبان هستند."

"اگر کسی به شما حمله کند ، باید از خود دفاع کنید، باید از منطقه خود دفاع کنید."

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: