۴۲ سال جنگ و ترور علیه کردستان
11.09.2021 - 11:40

در صبحگاه روز پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰، جمهوری اسلامی مناطقی از شمال کردستان عراق را توسط توپخانه و پهباد مورد حمله قرار داد. فرمانده نیروهای زمینی سپاه پاسداران سه روز قبل از این حمله به اقلیم کردستان هشدار داده و احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی را تهدید کرده بود.این اولین بار نیست که جمهوری  اسلامی احزاب کرد ایرانی را در خاک کردستان عراق مورد یورش قرار میدهد. در حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به محل برگزاری جلسه کمیته مرکزی حزب دموکرات کردستان در شهریور سال ۱۳۹۷ نیز، شانزده نفر از کادرهای رهبری و اعضای این حزب و دیگر احزاب کرد کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. اعضا و کادرهای احراب کرد در اقلیم کردستان همواره در معرض ترور بوده و هستند و تا کنون بهای زیادی را بابت مقاومت در مقابل حکومت جنایتکار اسلامی پرداخت کرده اند. ماه گذشته نیز موسی بابا خانی کادر رهبری حزب دموکرات کردستان در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان ترور شد.

مردم استان کردستان و احزاب کرد از همان روزهای اول انقلاب خواستار  مشارکت خود در ساختن یک ایران دموکراتیک بودند و در مقابل پایمال کردن خواست های حق طلبانه خود توسط اسلامیون تازه به قدرت رسیده پرچم مقاومت برافراشتند. حکومت برامده از آن نقلاب، حاضر نبود حتی نماینده مردم کردستان، دکتر قاسملو را برای شرکت در مجلس خبرگان بپذیرد و بجای آن فرمان حمله سراسری نظامی به کردستان را صادر کرد، حمله ای که با مقاومت در اکثر شهرهای این استان مواجه و به قیمت جان هزاران نفر از مردم این منطقه تمام شد.

ترور رهبران طراز اول کرد چون دکتر قاسملو که در پی یافتن راهی برای صلح توسط تروریست های جمهوری اسلامی در وین و یا زنده یاد دکتر شرفکندی که در برلین به قتل رسیدند، نیز جزیی از سناریوی حکومت برای در هم شکستن مقاومت مردم کردستان بوده است.

جمهوری اسلامی با کردستان بمثابه یک سرزمین اشغال شده برخورد می کند و نگاه امنیتی همواره بر زندگی مردم این منطقه حاکم بوده است.

در طول این ۴۲ سال پاکسازی نظامی منطقه، همزمان با اخراج هزاران نفر از معلمان و کارمندان بومی این استان تحت عنوان حمایت از ضد انقلاب، تداوم داشته است.

تبعیض در همه زمینه ها سر راه جوانان کرد قرار دارد. تراژدی زندگی کولبرهای کرد و کشتار آنان بخوبی نقاب از چهره رژیم اسلامی برمیدارد.

مقاومت مدنی مردم کردستان در تمام این سالها رویکرد جدید جوانان کرد به مبارزه و تمایل انان به یک زندگی مسالمت آمیز و همبستگی با دیگر جنبش ها ی مدنی و اجتماعی ایران را بخوبی نشان داده است.

رژیم جمهوری اسلامی از حضور نیروهای مقاومت احزاب کرد ایرانی در خاک اقلیم کردستان نگران است، چون میداند آنها سمبل مقاومت همین مردم برای گذر از جمهوری اسلامی و ساختن ایران دموکراتیک آینده هستند. تجربه بیش از چهار دهه جمهوری اسلامی بخوبی نشان میدهد که ترور، اعدام، زندان و شکنجه و بمباران ننوانسته است خللی در اراده مردم استان کردستان وارد کند.

شورای مدیریت گذار، حمله ددمنشانه سپاه پاسداران به مناطق محل زیست احزاب کرد در اقلیم کردستان را قویا محکوم و پشتیبانی خود را از مقاومت مردم کردستان برای رسیدن به خواست ها و مطالبات انسانیشان در چهارچوب ایران آزاد اعلام میکند.

دبیرخانه مرکزی شورای مدیریت گذار

۱۹ شهریور ۱۴۰۰

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایمیل دریافتی

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما