اقبال اقبالی در تظاهرات کلن در باره علل دستگیری توماج صالحی صحبت کرد

عفو بین الملل روز جمعه خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این خواننده معترض شد. این سازمان نوشت: "مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط توماج صالحی، هنرمند و خواننده رپ اعتراضی را که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است، آزاد کنند. او در ترانه‌های خود به سرکوب، فساد، فقر و مصونیت از مجازات اعتراض می‌کند و خواهان مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی است."

 

  

تداوم اعتراض‌ها به بازداشت توماج صالحی خواننده رپ در ایران

 
توماج صالحی

 

عکسی از یکی از یکی ویدئوهای توماج صالحی

حدود یک هفته بعد از بازداشت توماج صالحی، خواننده رپ در ایران، اعتراض گروه های حقوق بشری و شخصیت ها به دستگیری او ادامه دارد.

عفو بین الملل روز جمعه خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این خواننده معترض شد.

این سازمان نوشت: "مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط توماج صالحی، هنرمند و خواننده رپ اعتراضی را که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است، آزاد کنند. او در ترانه‌های خود به سرکوب، فساد، فقر و مصونیت از مجازات اعتراض می‌کند و خواهان مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی است."

روز شنبه هم کمپین حقوق بشر در ایران در توییتی نوشت: "آزادی بیان و عقیده در قوانین جمهوری اسلامی ایران 'جرم‌انگاری' نشده، اما پیوسته منتقدان و معترضان به علت نقد و اعتراض بازداشت می شوند. توماج صالحی فقط برای خواندن ترانه‌های انتقادی بازداشت شده و از دوشنبه ۲۲ شهریور در شرایط و مکان نامعلومی به سر می‌برد."

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

گزارش‌ها حاکی است که توماج صالحی روز ۲۱ شهریور توسط ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی در منزلش در اصفهان بازداشت شد.

حکومت ایران تاکنون توضیحی درباره علت بازداشت او ارائه نکرده است.

این خواننده که آهنگ های اخیر او "زندگی نرمال" و "سوراخ موش" انعکاس گسترده ای داشته چند روز قبل از دستگیری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که ممکن است به زودی بازداشت شود.

در تازه ترین واکنش شاهزاده رضا پهلوی در توییتی می نویسد: "آثار توماج صالحی و شیدای همدانی، تبلور هنری اعتراضات سراسری است، و محبوبیت‌شان، نشانه فراگیری گفتمان براندازی."

آقای پهلوی اضافه کرد: "آنها شجاعانه صدای دی و آبان و خوزستان شدند؛ و بازداشت‌شان، صدای شجاعت، ایران‌دوستی و آزادی‌خواهی‌شان را بلندتر کرد."

در روزهای اخیر گزارش هایی هم از بازداشت "شیدای همدانی" شاعر اهل مشهد منتشر شده است. پیشتر ویدئویی از او در حال خواندن شعری انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی و آتش زدن عکس او منتشر شده بود.

کایلی مور-گیلبرت محقق استرالیایی بریتانیایی که بعد از سفری به ایران در سال ۲۰۱۸ دستگیر و بعد از حدود دو سال با سه زندانی ایرانی مبادله شد از جمله کسانی است که خواستار آزادی آقای صالحی شده اند.

رد شدن از پست Twitter, 3

پایان پست Twitter, 3

همچنین شمار زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی خواهان آزادی او شده اند.

توماج صالحی آهنگ های اعتراضی خود که منعکس کننده خشم، نارضایتی و عصیان از وضعیت موجود است را در یک صفحه اینستاگرامی‌اش به اشتراک می گذاشت.

این صفحه بعد از بازداشت او از دسترس خارج شده است.

او در آهنگ اخیر خود "سوراخ موش" به تندی به مواضع جمهوری اسلامی و کسانی می تازد که آنها را هوادار و حامی جمهوری اسلامی می داند.

او در بخشی از این آهنگ می گوید: "اگه سرپوش گذاشتی رو قتل، تو هم قاتلی، واسه پوشوندن جنایت باید رو خون راه بری. بدون ماله کشیدن تو این سیستم کامل نیست، ایران اونقدر زندان داره که همتون جان بشین."

رپ اعتراضی در موسیقی ایران در سال های گذشته پررنگ تر شده و هنرمندان سعی می کنند آیینه ای برای بحران های سیاسی-اجتماعی و حتی امنیتی باشند.

توماج صالحی گفته است که در کارگاه فلزکاری کار می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

سه روز از دستگیری توماج صالحی خنیاگر اندیشمند، متعهد و سلحشور می گذرد و به نظر می رسد که دست اندرکاران حکومت اسلامی برآنند تا صدای توماج، که آئینه قطره ای از دردهای جامعه ایران است، را خاموش کنند.
سران رژیم که در سوراخ موش های خود پنهان اند و با اتکاء به سرنیزه حکومت می کنند، همانند همه نظام های استبدادی و دیکتاتوری، از اندیشه های مردمی، فرزانگی شهروندان، دفاع سلحشورانه از کرامت انسانی و آزادیخواهی هراس دارند.
ترس حکومتی ها هنگام دستگیری توماج ( روز دوشنبه)، و شرکت گروه 12 نفره در آدمربائی آشکار بود. آنها نشانی از انسانیت و جوانمردی ندارند و برای شکستن مقاومت اسیر، از کثیف ترین شیوه های ضد انسانی استفاده می کنند.
مسئولان حکومتی در آزادی این خواننده جوان تعلل کرده، از یاران توماج و مدافعان آزادی دعوت می شود تا با حضور در جامعه، صدای توماج باشیم (مراکز رفت و امد مردم، میدان های شهرها، استادیوم های ورزشی، باشگاه ها، اتوبوس ها، متروها، .. )، و باهم خوانی آهنگ « سوراخ موش » (مانیفست رپ 45اعتراضی) و پخش آن از گوشی های تلفن، پشتیبانی خود از توماج، و خواست آزادی او را نشان دهیم.
برای آزادی سخن، برای آزادی اندیشه، برای ازادی هنر،
برای آزادی ایران و ایرانی بدون زندان و زندانیان، و برای آزاد توماج،
صدای او باشیم؛
همانگونه که او صدای ما بود!
اقبال اقبالی
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: