آلمان در مورد جانشین آنگلا مرکل تصمیم می‌گیرد

درحالی که آلمان ها در انتخابات پارلمانی پای صندوق های رای می روند نبرد برای جانشینی آنگلا مرکل، صدر اعظم محبوب آلمان، نمی توانست فشرده‌تر باشد.

خیابان های برلین میزبان ماراتن سالانه است، اما مسابقه بزرگتر در سراسر کشور در جریان خواهد بود.

خانم مرکل در آخرین تلاش برای جلب رای، روز شنبه در تجمعی در شهر آخن به آرمن لاشت نامزد حزب محافظه کار که اهل این شهر است ملحق شد.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که ممکن است یک پیروزی غیرمحتمل در تیررس آنها باشد.

بیش از ۶۰ میلیون آلمانی برای رای دادن واجد شرایط هستند و برنده این انتخابات رهبری قوی ترین اقتصاد اروپا را به دست خواهد گرفت.

رای گیری در ساعت ۱۸:۰۰ روز یکشنبه به وقت محلی پایان خواهد یافت.

خانم مرکل که تا پایان قدرتش چند هفته باقی مانده در ۴۸ ساعت نهایی مبارزات انتخاباتی مکررا گفت: "واقعا اهمیت دارد که قدرت در دست کیست."

پیام او این است که آلمان نیازمند ثبات است و جوانان آن نیازمند آینده - و آرمین لاشت کسی است که این ها را فراهم خواهد کرد.

در شب قبل از رای گیری اولاف شولتز را رای دهندگان در پوتسدام در اطراف برلین صحبت کرد
توضیح تصویر،

در شب قبل از رای گیری اولاف شولتز را رای دهندگان در پوتسدام در اطراف برلین صحبت کرد

نتایج غیرقابل پیش‌بینی

عناصر نامطمئن زیادی در مورد این انتخابات وجود دارد. در دوره منتهی به رای گیری، بیش از یک سوم رای دهندگان هنوز مطمئن نبودند به چه کسی رای خواهند داد، البته شمار بی سابقه ای تاکنون از طریق پست رای داده اند.

نظرسنجی ها برای چند ماه به این سو و آن سو تاب می خورد. حزب محافظه کار "سی دی یو" (اتحاد دمکرات مسیحی) و حزب همزاد آن در باواریا ابتدا پیش بودند، در یک مقطع سبزها پیش افتادند، اما بعد سوسیال دمکرات ها تحت هدایت اولاف شولتز از بقیه پیشی گرفتند.

از سه نامزدی که برای کسب مقام صدراعظمی رقابت می کنند، آقای شولتز بیش از همه رای دهندگان را به هیجان آورده است. برای او - به معاون خانم مرکل - آسانتر بوده تا خود را نامزد استمرار وضع موجود معرفی کند.

اما حتی اگر او برنده شود به احتمال زیاد نیازمند حمایت دو حزب دیگر برای تشکیل ائتلاف خواهد بود.

او می گوید: "مهم ترین ائتلاف برای من ائتلاف با رای دهندگان است، چون آنها هرچه بیشتر از اس پی دی حمایت کنند، تشکیل دولت برای من آسان تر خواهد بود."

آنالنا بائرباک برای مقابله با تغییر اقلیم به سبزها رای دهند

 

آنالنا بائرباک برای مقابله با تغییر اقلیم به سبزها رای دهند

نقش محوری بحران اقلیمی

برای سبزها این بزرگترین لحظه است. تغییر اقلیم اکنون مهم ترین موضوع برای رای دهندگان آلمانی است و این حزب قبلا فقط یک بار در نظرسنجی ها بیش از ۱۰ درصد آرا را در انتخابات فدرال کسب کرده.

اما حمایت عمومی از آنالنا بائرباک نامزد این حزب برای کسب مقام صدراعظمی در طول تابستان افت کرد، که علیرغم یک سیل فاجعه بار بود که ۱۹۰ کشته و ردی از ویرانی در دو ایالت پرجمعیت به جا گذاشت.

گفت و گو با نمونه ای تصادفی از مردم در میدان الکساندرپلاتز برلین در روز شنبه نشان داد که هرچند تغییر اقلیم برای رای دهندگان در اولویت است، اما آنها فکر می کنند که سایر احزاب هم به خوبی توانایی رسیدگی به آن را دارند.

آرمین لاشت از حزب محافظه کار روز شنبه به رای دهندگان گفت که وقت آن است حرکت به سوی انرژی های تجدید پذیر سرعت بگیرد: "ما در آلمان خیلی کند عمل کرده ایم."

حزب لیبرال "اف دی پی" ممکن است در خیلی از مسائل با سبزها اختلاف نظر داشته باشد، اما در زمینه تغییر اقلیم مثل این حزب درحال جذب رای دهندگان جوان بوده. هر دو حزب شانس خوبی برای ورود به دولت ائتلافی و کمک به انتخاب صدراعظم دارند.

آنالنا بائرباک در جریان آخرین مناظره تلویزیونی هشدار داد که "دولت بعدی آخرین دولتی است که هنوز می تواند نفوذی جدی در بحران اقلیمی داشته باشد."

اما کریستیان لیندنر رهبر حزب لیبرال فکر نمی کند لازم باشد آلمان راه سبزها را برود.

حتی اگر عصر یکشنبه یک حزب به روشنی پیروز شده باشد، آلمان ها ترکیب دولت بعدی را برای مدتی نخواهند دانست.

حزب پیروز باید دولت ائتلافی تشکیل دهد و به نظر نمی رسد شانس تکرار یک ائتلاف بزرگ دو حزبی که هم اکنون برقرار است زیاد باشد.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: