اعدام سبعانه عباسقلی صالحی درحالیکه تبرئه شده بود، پس‌از تحمل ۲۰سال زندان

اعدام عباسقلی صالحی زندانی تبرئه شده از حمل مواد مخدر
اعدام عباسقلی صالحی در شرایطی اجرا شد که وی از اتهام حمل مواد مخدر تبرئه شده بود.
به گفته سازمان حقوق بشری نه به زندان، نه به اعدام، حکم اعدام عباسقلی صالحی بعد از ۲۰ سال تحمل زندان در اصفهان اجرا شد.

اعدام عباسقلی صالحی در شرایطی اجرا شد که وی از اتهام حمل مواد مخدر تبرئه شده بود

به گفته سازمان حقوق بشری نه به زندان، نه به اعدام، حکم اعدام عباسقلی صالحی بعد از ۲۰ سال تحمل زندان در اصفهان اجرا شد. عباسقلی صالحی در سحرگاه چهارشنبه ۷ مهر‌ماه ۱۴۰۰، به اتهام حمل مواد مخدر در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد. حکم اعدام در حالی اجرا شد که پیش از این اتهام حمل مواد مخدر از پرونده وی حذف شده بود.

شب گذشته مردم با شنیدن خبر حکم اعدام، برای جلوگیری از اجرای آن جلوی زندان تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. دیکتاتوری حاکم در هراس از گسترش اعتراضات تحویل دادن جنازه را به بعد موکول کرده است. مسئولان زندان با تهدید به پرونده‌سازی برای برادر دیگر عباسقلی صالحی که در بازداشت است، خانواده وی را مجبور به سکوت کرده‌اند.

مادر عباسقلی در برابر جمعیت مقابل زندان فریاد می‌زد: «جلو بیایید و ببینید چرا در کشور اسلامی باید یک جوان اعدام شود؟»

تهدید به پرونده‌سازی برای برادر عباسقلی صالحی توسط مسئولین زندان

 یکی از اقوام عباسقلی صالحی از تهدید پدر وی خبر داد. وی گفت: «پدر عباسقلی را شدیدا تهدید کرده‌اند که هیچ سر و صدایی نشود. وقتی پدرش از داخل زندان بیرون آمد گفت مردم خواهش می‌کنم بروید. بچه‌ام را از دست دادم برای اون یکی دردسر درست نکنید. (برادر دیگر عباسقلی هم در زندان است) یک وقت شرمنده شما می‌شوم و ماموران اینجا می‌ریزند و مبادا خونی از دماغ کسی بریزد.»

عباسقلی صالحی هنگام دستگیری ۲۲ ساله بود و به مدت ۲۰ سال در زندان بسر برده ‌بود. خانواده وی در بهت و ناباوری روز سه‌شنبه ۶ مهر برای آخرین ملاقات وی به زندان رفتند.

عباسقلی صالحی ۴۲ ساله و مجرد بود. وی از ۲۲ سالگی در زندان بسر برده است. روز گذشته سه‌شنبه ۶ مهر به خانواده او اعلام شد که برای آخرین ملاقات به زندان بیایند.

دیکتاتوری حاکم برای ایجاد جو رعب و وحشت اقدام به اعدام زندانیان عادی می‌کند. بسیاری از زندانیان در زیر شکنجه‌های ضدبشری مجبور به اعترافات‌هایی می‌شوند که هیچگاه انجام نداده‌اند. روند غیرقانونی بازجویی و محاکمه متهمین در این نظام سال‌ها است که توسط سازمان‌های حقوق بشری محکوم می‌شود.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: