یک نظامی در زندان بیرجند اعدام شد

روز دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰، «کمپین فعالین بلوچ» با انتشار این خبر هویت نظامی اعدام شده را، «امید سارانی» اعلام کرد. بنا بر این گزارش، آقای سارانی حدود ۲ سال قبل به اتهام حمل ۳۰ کیلوگرم ماده مخدر از نوع کریستال، در هنگام عبور از ایست بازرسی «ساحل‌آباد» نهبندان بازداشت شده بود.

 حکم اعدام یک نظامی بلوچ اهل زابل در زندان بیرجند اجرا شده است.

روز دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰، «کمپین فعالین بلوچ» با انتشار این خبر هویت نظامی اعدام شده را، «امید سارانی» اعلام کرد.

بنا بر این گزارش، آقای سارانی حدود ۲ سال قبل به اتهام حمل ۳۰ کیلوگرم ماده مخدر از نوع کریستال، در هنگام عبور از ایست بازرسی «ساحل‌آباد» نهبندان بازداشت شده بود.

این شهروند بلوچ در تمام مراحل دادرسی از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

خانواده این نظامی بلوچ روز یکشنبه ۱۸ مهرماه موفق به آخرین دیدار با فرزند خود شده‌اند.

بر اساس گزارش سالانه کمپین فعالین بلوچ دست‌کم ۱۶ اعدام و ۶ صدور حکم اعدام در سال گذشته میلادی به ثبت رسیده است. از میان این زندانیان، ۳ زندانی به اتهام قتل مامورین نظامی، ۲ زندانی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در گروه های مخالف نظام، ۸ زندانی نیز از بابت اتهام‌های مواد مخدر، یک زندانی به اتهام قتل زندانی دیگر به دلایل نامعلومی اعدام شدند.

بنا بر گزارشی که سازمان «عفو بین‌الملل» در اردیبهشت‌ماه سال جاری منتشر کرده، در سال ۲۰۲۰ با وجود کاهش ۲۶ درصدی اعدام در جهان، جمهوری اسلامی کماکان به صدور حکم اعدام علیه شهروندان ادامه داده و به تنهایی مسوول نیمی از اعدام‌های ثبت شده در کل جهان بوده است.

روز یک‌شنبه ۱۸ مهرماه نیز، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام بود که «ائتلاف جهانی علیه مجازات مرگ» آن را به زنانی اختصاص داده‌ بود که یا اعدام شده‌اند و یا با خطر اعدام مواجه‌اند.

برگرفته از: 
ایران وایر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: