تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان

تجمع و اعتصاب کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان در اعتراض به فساد و رانت خواری در این کارخانه
روز چهارشنبه ۲۶ آبان‌ماه ۱۴۰۰، کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان دست به اعتراض زدند. آنها به خودداری مدیران کارخانه از انجام خواسته‌های کارگران و حقوق‌های پایین معترض و اعتصاب کردند.

کارگران اعتصابی در رابطه با وضعیت نامناسب شغلی و کم بودن حقوق، رانت‌خواری مدیران پروازی کارخانه اعتراض دارند. آنها همچنین به پرداخت‌های خارج از ضابطه به کارشناسان شاغل در این کارخانه معترض هستند.

منظور از مدیران پروازی، مدیرانی هستند که به‌دلیل داشتن رابطه‌های نزدیک و وابستگی به مقامات از جمله وزارت صمت به مدیریت این کارخانه‌ها گمارده شده‌اند. این مدیران فقط ساعاتی از روز یا هفته را برای سرکشی به کارخانه‌های تحت مدیریت خود مراجعه می‌کنند.

این مدیران در شهرستان‌های دیگر از جمله تهران زندگی می‌کنند. آنها در محل کارخانه حضور مستقیم نداشته و با مشکلات کارگران و پرسنل بیگانه‌ هستند.

این مدیران فقط خط سوددهی برای خود و دیگر مقامات وابسته به خود را در کارخانه دنبال می‌کنند.

کارگران کارخانه لاستیک بارز، بالغ بر ۸۰۰ نفر کارگر و پرسنل بوده که مشغول به کار هستند.

به گفته کارگران در وضعیت نابسامان کنونی کارخانه، بیش از ۵۰۰ شغل دیگر نیز در خطر قرار گرفته است. شغل‌هایی که در رابطه غیرمستقیم با این کارخانه فعالیت می‌کنند.

پیمان الماسی، معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به مشکلات این کارخانه پرداخته است. وی می‌گوید: «۹ ماه است این واحد صنعتی بزرگ مدیرعامل ندارد و همین باعث واکنش کارگران کارخانه لاستیک بارز شده است.»

به گفته وی بیش از ۲۵ درصد لاستیک کشور توسط بارز کردستان تولید می‌شود.

به گفته الماسی جلسات و پیگیری‌ها برای تعیین مدیرعامل هنوز نتیجه‌ای نداشته است. هم اکنون این واحد همچنان بدون مدیر اداره می‌شود.

مجتمع لاستیک بارز کردستان در زمینی به مساحت ۴۴ هکتار در شهرک صنعتی دهگلان واقع شده است. این مجتمع دارای هفت سالن تولید است.

این واحد صنعتی در زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) قرار دارد.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: