رد پیشنهاد فریبکارانه استاندار اصفهان برای به شکست کشاندن اعتصاب کشاورزان اصفهان+فیلم

دهمین روز تجمع و تحصن کشاورزان اصفهان
کشاورزان اصفهان در دهمین روز اعتصاب و اعتراض خود با رد پیشنهاد استاندار اصفهان بر انجام خواسته‌های خود مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود و حقابه خود تاکید کردند
روز چهارشنبه ۲۶ آبان‌ماه ۱۴۰۰، در دهمین روز اعتصاب کشاورزان اصفهان، سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان گفت:«هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق صنایع تامین و در اختیار جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد تا به نسبت حقابه کشاورزان بین آن‌ها تقسیم کند.»

وی برای حل مشکل کشاورزان وعده تشکیل کمیته‌های تخصصی را ارائه داد.

او با بهانه کمبود آب پشت سد زاینده رود، مخالفت خود را با رها سازی آب برای کشاورزان عنوان کرد. وی تحت بهانه خط قرمز آب شرب گفت: «تلاش ما این است برای مطالبات امروز کشاورزان به نحوی که راضی باشند، فکر کنیم. اما خط قرمز ما آب شرب است. بالاخره با حجم اندک آب پشت سد نمی‌توانیم تصمیمات انتحاری بگیریم.»

اما کشاورزان اصفهان بهانه‌ها و وعده‌های وی که هدفی جز به شکست کشاندن اعتصاب نیست را رد کردند. این وعده‌ها بدون برآورده کردن خواسته‌های کشاورزان، یعنی رها کردن آب در زاینده رود و دادن حقابه کشاورزان است. آنها در جواب مرتضوی، استاندار اصفهان می‌گویند که ما صدقه نمی‌خواهیم.

نظرات کشاورزان درباره اظهارات استاندار اصفهان:

یکی از کشاورزان در این باره می‌گوید: «کشاورزان اصفهان صدقه نمی‌خواهند؛ سال ۹۷ آب کشاورزان را دزدیدند. ۱۸۰میلیارد قرار شد بدهند. اما همان را هم آنقدر کم و زیاد کردند و ندادند، تا یک ماه پیش که با تورم حساب کنید. پول چقدر نزول کرد. حال اگر هر کشاورز یک هکتار زمین داشته باشد و یک چهارم آن را هم بکارد، هزاران برابر حلال‌تر از این پول است. پس… استاندار جدید حقابه ما را به هر نسبت آب وجود دارد، بدهید.»

کشاورز دیگر می‌گوید: «خدمت آقای استاندار بفرمایید، شما لطفا جیب ما را نزن! ما نه‌ تنها مستحق صدقه نیستیم، بلکه صدقه هم می‌دهیم. مگه کشاورزان مستحق هستند؟ بیایند توضیح بدهند! ۲۵۰ میلیون متر مکعب آبی که خودشون تصویب کردند و بعد ۷۰ میلیون متر مکعب دادند و بقیه‌ آب را ندادند را چکار کردند؟ به کی فروختند؟؟»

کشاورز دیگری می‌گوید: «باید به استاندار گفت، برج ۳ همه مسئولان اصفهان قول دادند حقابه موجود کشاورزان را نگهداری کنند و برج ۸ به آنها بدهند. چرا حالا حق ما توی سد نیست؟ در ضمن چرا آب همه جا وصل است و دارد آب شبانه روز میرود؟ فقط به کشاورز که رسید خط قرمز شرب شد؟

اگر کل درآمد صنعت ذوب آهن و صنایع فولاد و پالایشگاه را به ما اختصاص بدهید، حاضر نیستیم یک لیوان آب از حقابه خود را به شما بدهیم.

یکی دیگر از کشاورزان می‌گوید: «مگر کسی گفته می‌خواهم حقابه‌ام را بفروشم که شما پول برای ما واریز می‌کنید؟

یعنی اینقدر ما کشاورزان را شما در این جامعه ناچیز می‌دانید که با این اندک پول می‌خواهید از حق خودمون بگذریم.

آب مثل ناموس است و فروشی نیست!

خواهش می‌کنم این موضوع را درک کنید.»

در ادامه کشاورز دیگری می‌گوید: «باید ۲۲ سال درآمد همه صنایع را که حقابه ما را بردند، حساب کنند! ۷۵ درصدش را ظرف یک هفته بریزند به حساب ما و سد هم دریچه‌هایش بسته شود. فقط برای شرب با نظارت کشاورزان آب باز شود تا سد پر شده و طبق قانون، آب تقسیم شود.»

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: