آمریکا به اسرائیل گفت: حمله به تاسیسات ایران نقض غرض است

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز علیرغم ترور محسن فخری‌زاده از چهره های اصلی برنامه هسته ای ایران و انفجار و خرابکاری‌های متعدد در چهار سایت هسته ای ایران از سوی اسرائیل، مقام های آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود گفته اند که حملات مرتب به تاسیسات ایران شاید از نظر تاکتیکی رضایت بخش باشد، اما در نهایت نتیجه معکوس داشته، چرا که ایران تاسیاست خود را سریعتر و پیشرفته تر از قبل بازسازی کرده است.

 

این روزنامه به نقل از مقام‌های امنیتی اطلاعاتی آمریکا و برخی ناظران برنامه هسته‌ای ایران گفته است تلاش‌های اسرائیل براین اساس ناقض هدف اصلی این کشور است.

نیویورک تایمز نوشته است مقام‌های امنیتی اسرائیل تاکید کرده‌اند که این موضوع سیاست خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران را متوقف نمی‌کند.

در همین حال روز یکشنبه برت مک گرک، مدیر خاورمیانه شورای امنیت ملی آمریکا در کنفرانس امنیتی منامه گفته است : آمریکا از استفاده از زور علیه ایران، در صورت لزوم،  ابایی ندارد.

آقای مک گرک گفت رویکرد آمریکا به بحران هسته ای ایران بر اساس بازدارندگی دیپلماسی و کاهش تنش استوار است و با این فرض تدوین شده که ایران کشوری متخاصم باقی خواهد ماند اما واشنگتن آماده است که در صورت لزوم قاطعانه از نیروی نظامی خود استفاده کند.

به گفته این مقام آمریکایی، ایران می داند که واشنگتن خود را وارد درگیری با گروه‌های نیابتی ایران نخواهد کرد.

این در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز نوشته علیرغم موضع‌گیری‌های علنی آمریکا، کاخ سفید در روزهای اخیر تلاش کرده امکان برقراری توافقی موقت با ایران را بررسی کند که براساس آن ایران در مقابل لغو برخی تحریم‌ها، تولید اورانیوم غنی شده و نبدیل آن به سوخت را متوقف کند. 

توافق طولانی‌تر، جامع‌تر

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل

 

در تحولی مرتبط، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که از توافق هسته ای محکم‌تر، طولانی‌تر و جامع‌تر با ایران استقبال می‌کند.

بنی گنتز عالیرتبه‌ترین مقام دفاعی اسرائیل به یک کنفرانسی امنیتی گفته است که اسرائیل از توافق هسته‌ای با ایران که بتواند جامع‌تر محکم‌تر و طولانی‌تر باشد حمایت می‌کند، به شرطی که برچیده شدن توانایی‌هایی هسته‌ای فعلی ایران و بازرسی‌های موثر از تاسیسات هسته‌ای و تولیدات تسلیحاتی این کشور از ویژگی‌های این توافق باشد.

یکی از برنامه های انتخاباتی جو بایدن رییس جمهوری فعلی آمریکا بازگشت به برجام و رسیدن به توافقی جامع‌تر با ایران بوده است.

موشه یالون وزیر سابق دفاع اسرائیل نیز در همین کنفرانس که از سوی دانشگاه ایالتی کلیفرنیا در لوس‌آنجلس و روزنامه هارتص برگزار شده است گفته اگرچه از مخالفان توافق برجام هنگام امضای آن بوده از نظر او خروج از این توافق از سوی آمریکا اشتباهی بس بزرگتر بوده است.

ایران و گروه چهار به علاوه یک قرار است گفتگوهای خود را برای احیای برجام در پایان ماه جاری میلادی در وین از سر بگیرند.

روز یکشنبه ایال هولاتا مشاور امنیتی ملی اسرائیل نیز در کنفرانس منامه گفت"اگر ایران جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خود را عملی کند خاورمیانه‌ای که می‌شناسیم دیگر وجود نخواهد داشت و جهان آزاد با مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه، سقوط رژیم جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌‌ای و تهدیدهایی جدی و بی‌سابقه روبرو خواهد شد."

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: