چهارمین روز اعتراضات در چهارمحال و بختیاری نسبت به انتقال آب با شعار علیه دولت
24.11.2021 - 12:19

 

گروهی از مردم در چهارمحال و بختیاری بار دیگر در اعتراض به بی‌آبی و انتقال آب از این استان، در نقاطی از شهرکرد مرکز این استان تجمع کردند. معترضان در این تجمع شعارهایی علیه دولت سر دادند.

بر اساس تصاویر و ویدیوهای منتشر شده، معترضان روز چهارشنبه سوم آذر مقابل ساختمان استانداری چهارمحال و بختیاری در شهرکرد تجمع کردند.

در این تجمع، معترضان شعارهایی چون «بردن آب محاله، اینجا چارمحاله» را فریاد می‌زنند. آنها همچنین در شعارهای خود فریاد زدند «دولت خودش مافیاست». شعار «رضا شاه روحت شاد» هم مقابل فرمانداری شهرکرد سر داده شد.

شبکه محلی صداوسیما در شهرکرد نیز اعلام کرد مردم از سراسر نقاط استان چهارمحال و بختیاری برای پیگیری مشکلات حوزه آب و طرح‌های انتقال آب، در میدان امامزادگان دو خاتون شهرکرد تجمع کردند و خواستار رفع این مشکلات شدند.

 

 

بر اساس آمارهای رسمی که صداوسیما اعلام کرده، نیمی از مردم استان چهارمحال و بختیاری برای تامین آب شرب خود دچار مشکل هستند و به ۳۰۰ روستا در این استان با تانکر آبرسانی می‌شود.

اعتراضات اخیر در چهارمحال و بختیاری از روز یکشنبه آغاز شد و گروهی از مردم این استان مقابل ساختمان استانداری در شهرکرد تجمع کردند.

خبرگزاری ایسنا در همان روز نوشت معترضان خواستار توقف پروژه‌های انتقال آب از جمله تونل بهشت‌آباد، گلاب و سد و تونل کوهرنگ ۳ شدند و تاکید کردند که اگر قرار است آبی از این استان به اصفهان و یزد انتقال داده شود، تنها باید برای مصارف شرب باشد نه مصارف صنعتی.

احمد راستینه نماینده شهرکرد به رسانه‌های ایران گفته است: «حرف ما با تمام مسئولان این است که نگاه واقع‌بینانه‌ای به انتقال آب از استان ما داشته باشند و برای آنچه که وجود ندارد، سرمایه‌گذاری نکنند.»

او ادامه داد: «ما مخالف انتقال آب نیستیم، اما اصلا آبی برای انتقال وجود ندارد که برای انتقال آن برنامه‌ریزی کرد.»

همزمان با آغاز اعتراضات در چهارمحال و بختیاری، هیات دولت ابراهیم رئیسی، غلامعلی حیدری، فرمانده پیشین سپاه پاسداران در اصفهان و چهارمحال و بختیاری را به عنوان استاندار چهارمحال و بختیاری منصوب کرد. این انتصاب، در ادامه انتصاب فرماندهان سپاه پاسداران به عنوان استاندار در دولت رئیسی است.

 

 

معترضان در روز چهارشنبه با حضور مقابل ساختمان استانداری شعار «استاندار استاندار، نوکر بی‌اختیار» سر دادند.

همچنین پیش از اعتراضات در این استان، کشاورزان اصفهان به مدت ۱۲ روز در بستر خشک زاینده‌رود در اعتراض به اختصاص پیدا نکردن حق آبه تجمع کردند و انبوهی از مردم نیز به آنان پیوستند.

در تابستان نیز مردم استان خوزستان از جمله در شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، بستان، رفیع و شادگان که به صورت مستقیم درگیر کمبود آب هستند دست به اعتراض زدند.

منابع مستقل از کشته شدن بیش از ۱۰ نفر در این اعتراضات خبر داده و گزارش کرده‌اند صدها نفر از جمله تعدادی کودک نیز بازداشت شده‌اند.

جرقه اولیه اعتراضات اخیر خوزستان، بی‌آبی در مسیر تالاب هورالعظیم بود اما همچون اعتراضات سال‌های اخیر، به سرعت به اعتراضات علیه کلیت جمهوری اسلامی تبدیل شد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما