گفتگوی بایدن و پوتین: بازی روسیه از کارت هسته‌ای ایران در مقابل اوکراین
07.12.2021 - 06:11

 

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت در تماس ویدیویی روز سه‌شنبه جو بایدن با ولادیمیر پوتین، برخی از مسائل حیاتی امنیت ملی آمریکا، از جمله گفت‌وگو درباره نگرانی واشینگتن از اقدامات ایران در پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای و تهدیدی که برای صلح و امنیت منطقه ایجاد می‌کند،در دستور کار قرار دارد.

پیشتر نیز جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود که در تماس ویدیویی روز سه‌شنبه روسای جمهور آمریکا و روسیه، بایدن و پوتین درباره تنش روسیه با اوکراین، ثبات استراتژیک، مسائل منطقه‌ای و حملات سایبری گفت‌وگو خواهد کرد.

با این حال یک مقام ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه در یک روز قبل از گفت‌وگوی تلفنی بایدن و پوتین، با اشاره به اینکه تنش در مرزهای اوکراین در دستور گفت‌وگوی روز سه‌شنبه بایدن و پوتین است، خاطرنشان کرد که محورهای گفت‌وگوی روسای جمهور به این موارد محدود نخواهد شد و موضوعات دیگری نیز وجود دارد که برای امنیت ملی آمریکا حیاتی هستند.

این مقام ارشد دولت آمریکا افزود که چالش‌ حملات سایبری، مسائل اساسی ثبات استراتژیک هسته‌ای و فضایی، و همچنین نگرانی‌های واشینگتن در مورد اقداماتی که ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود انجام می‌دهد و تهدیدی که برای صلح و امنیت منطقه‌ای و همچنین صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند، از جمله مسائل حیاتی برای امنیت ملی آمریکا است که در دستور کار گفت‌وگوی بایدن با پوتین قرار دارد.

این در حالی است که دور هفتم مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین، در پایان هفته گذشته بی‌نتیجه متوقف شد و تاریخ آغاز دور بعدی آن تاکنون نامشخص است.

این مقام ارشد دولت آمریکا که روز دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره جزییات گفت‌وگوی روز سه‌شنبه روسای جمهور آمریکا و روسیه سخن می‌گفت، افزود که رییس جمهوری آمریکا همه مواردی را که در دستور کار قرار گرفته است به همان روشی که در گفت‌وگوهای قبل با پوتین داشته، به شیوه حرفه‌ای، صریح و مستقیم مطرح می‌کند و برای ولادیمیر پوتین روشن خواهد کرد که ایالات متحده آماده چه اقداماتی در بازدارندگی و دیپلماسی است.

او خاطرنشان کرد که بایدن ضمن بیان نگرانی‌های خود در مورد تنش در مرز اوکراین، روشن خواهد کرد که اگر روسیه تصمیم به ادامه این مسیر داشته باشد هزینه‌های بسیار گسترده‌ای را پرداخت خواهد کرد.

این مقام آمریکایی اضافه کرد که ما در هفته‌های اخیر با متحدان و شرکای اروپایی‌ خود، از جمله با اوکراین، در مورد نیاز به پاسخ متحد و قاطعانه به هرگونه تجاوز احتمالی روسیه به اوکراین تعاملات گسترده‌ای داشته‌ایم.

همزمان گاردین از قول یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که واشینگتن در هشداری به مسکو و در آستانه گفت‌وگوی بایدن و پوتین، اعلام کرده است که در صورت حمله روسیه به اوکراین، ایالات متحده نیروهای کمکی خود را به شرق اروپا اعزام خواهد کرد و همچنین تدابیر شدید اقتصادی را در مورد روسیه اعمال می‌کند.

به گفته این مقام آمریکایی، جو بایدن در جریان گفت‌وگوی خود با ولادیمیر پوتین به رییس جمهور روسیه خواهد گفت که ایالات متحده درخواست عضویت آینده اوکراین در ناتو را رد نخواهد کرد.

این مقام دولت آمریکا خاطرنشان کرد که ما با متحدان اروپایی خود در مورد اقدامات جمعی در صورت تشدید تنش نظامی روسیه در مرز اوکراین، گفت‌وگوهای فشرده‌ای داشته‌ایم که متضمن اقدامات متقابل اقتصادی قابل توجهی از سوی اروپایی‌ها و ایالات متحده است که آسیب‌های اقتصادی شدیدی را به اقتصاد روسیه وارد می‌کند.

او افزود که این مسیری است که ما این پیام روشنی به روسیه ارسال کنیم که در صورت تشدید تنش نظامی با اوکراین، هزینه‌های واقعی، معنی‌دار و پایداری پرداخت خواهد کرد.

این مقام ارشد دولت آمریکا، همزمان تاکید کرد که ایالات متحده از گفت‌وگوهای بین ناتو و روسیه درباره نگرانی دو طرف حمایت می‌کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما