درگیری میان دیپلمات‌های پیشین افغان بانمایندگان طالبان در سفارت ایتالیا

بر اساس یک نامه رسمی از سوی سفارت افغانستان در ایتالیا مشاجره میان دیپلمات‌های افغان هوادار دولت سابق و حاکمیت طالبان با مداخله پلیس و میانجی‌گری کشور میزبان پایان یافته است.
 
سفارت افغانستان در رم، ایتالیا

 

سفارت افغانستان در رم، ایتالیا

در نامه این سفارت آمده است که محمد فهیم کشاف، یکی از دیپلمات‌های سابق افغان که قبلا در این سفارت کار می‌کرد و بعدا از سوی وزارت خارجه افغانستان برکنار شده بود، وارد ساختمان سفارت شده و با سفیر این سفارت، خالد ذکریا، درگیر شده است.

در نامه سفارت افغانستان در ایتالیا آمده است که آقای کشاف گفته است که از سوی دولت طالبان به حیث سفیر این کشور "منصوب" شده است. در نامه سفارت افغانستان در رم همچنین به مکاتبات وزارت خارجه طالبان در رابطه با ادامه کار آقای کشاف، اشاره شده است.

نامه سفارت افغانستان در ایتالیا

 

نامه سفارت افغانستان در ایتالیا

در یک پیام صوتی که روز گذشته منسوب به آقای کشاف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، وی از ضرب و شتم سفیر کنونی افغانستان در سفارت رم سخن گفته بود. در این پیام آقای کشاف می‌گوید که از حق خود دفاع کرده است.

او در این پیام گفته است این موضوع و نامه‌هایی‌که از وزارت خارجه در افغانستان دریافت کرده است را با مقامات ایتالیایی در میان گذاشته است. آقای کشاف در این پیام صوتی خالد ذکریا، سفیر فعلی سفارت افغانستان در ایتالیا را "فرعون" خطاب کرده و گفته است که از چند ماه به این سو او را از خانه‌اش که در ساختمان سفارت بوده، بیرون کرده و بی‌سرنوشت ساخته است.

در نامه سفارت افغانستان در ایتالیا نیز آمده است که آقای کشاف قصد حمله به جان سفیر را داشت که در نتیجه به او آسیبی نرسیده است و این موضوع با مداخله پلیس و مقامات کشور میزبان حل شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز در واکنش به این خبر، در توییت خود نوشته است که "محمد فهیم کشاف، بتاریخ ٢٨/٩/١٣٩٩ به صفت سکرتر اول سفارت اففانستان در رم ایتالیا تقرر حاصل کرد و الی تاریخ ٢٨/٩/١٤٠٢، به حیث دیپلومات رسمی سفارت افغانستان در آن کشور شناخته می‌شود".

آقای قهار در پیام توییتری خود افزوده است که "در مورد ختم وظیفه موصوف هیچ‌گونه تصمیمی اتخاذ نشده است. در ضمن تعیین شدن نامبرده از جانب 'امارت اسلامی افغانستان ' به حیث سفیر در ایتالیا، نیز عاری از حقیقت می‌باشد".


سخنگوی وزارت خارجه طالبان در عین حال اخراج آقای کشاف از سفارت افغانستان در ایتالیا را "غیر قانونی" خوانده است و نوشته "از آنجاییکه مطابق قانون کارکنان خدمات دیپلوماتیک و کنسولی دوره مأموریت آقای کشاف در آن سفارت به پایان نرسیده است، بناً اخراج وی از جانب مسئولین آن سفارت یک عمل غیر قانونی و به دور از صلاحیت‌های وظیفوی ایشان می‌باشد."

از زمان تصرف قدرت از سوی طالبان در ماه آگست/اوت تا کنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و کارمندان دیپلوماتیک دولت پیشین افغانستان در سفارت‌های این کشور، مانند گذشته به کارهای خود ادامه می‌دهند.

در حال حاضر خالد ذکریا سفیر فعلی افغانستان در ایتالیا است که قبلا از سوی دولت به رهبری اشرف غنی به این سفارت اعزام شده است.

او پیشتر گفته بود با وجود سقوط دولت سابق، همچنان نماینده دولت برحال افغانستان است و به کار خود مطابق به قانون اساسی این کشور ادامه می‌دهد. آقای ذکریا همچنین اذعان کرده است که "اداره طالبان هیچگونه مشروعیتی ندارد و هنوز با وزیر خارجه دولت سابق افغانستان در ارتباط با کارهای رسمی سفارت در تماس است".

به قول آقای ذکریا برکناری محمد فهیم کشاف نیز در پی سقوط دولت افغانستان و به امضای حنیف اتمر، وزیر خارجه دولت سابق افغانستان صورت گرفته است.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: