رفتن به محتوای اصلی

حمایت و قدردانی از شاکیان و شاهدان دادگاه حمید نوری
06.01.2022 - 21:54

محاکمه حمید نوری (عباسی) در تاریخ  دهم اوت 2021 در سوئد شروع شد. دادگاه سوئد وی را به اتهام نقض فاحش قوانین بین الملل و قتل عمد در سال ۱۳۶۷ در زندان گوهر دشت محاکمه می‌کند. در این دادگاه، یک محاکمه تاریخی مهم در جریان است و تاکنون پنجاه و چهار جلسه پشت سر گذاشته شده است.

محکومیت  حمید نوری (عباسی) به شهادت شهود که از بازماندگان زندان گوهردشت و خانواده های آنها هستند بستگی دارد، که ما تاکنون شهادت بعضی از آنان را در این مدت دیده ایم.

شهادت دادن برای کسانی که خود مستقیما شکنجه شده اند و شاهد اعدام نزدیک ترین دوستان و رفقایشان در زندان بوده اند کار بسیار سختی است. حاضر شدن در دادگاه و بیاد آوردن خاطرات بسیار تلخ و شکننده و آنهم بعد از گذشت بیش از سی و سه سال، نه تنها از نظر احساسی و روانی ساده نیست بلکه بسیار طاقت فرسا است.

طبیعتا توانایی شاکیان و شاهدان در به یاد آوردن حوادث زندان و بیان آن حوادث به یک اندازه نیست وهرکدام  شیوه ی مختلفی برای بیان آن حوادث انتخاب میکنند. و یا بخش هائی از حوادث زندان را میتوانند به یاد آورده و بازگو کنند.  تنوع در شیوه شهادت ها نشانه این است که افراد شاکی و شهادت دهنده مستقل از همدیگر نظراتشان را بیان میکنند. این خود نکته مثبتی است و میتواند اعتماد دادگاه نسبت به آنان را در این پرونده صد چندان کند.

اعدام تعداد فراوانی جوان، در زندان گوهردشت کرج تنها بخشی از تمام اعدام هائی است که این رژیم در طی بیش از چهل سال حکومت اش درایران انجام داده است . این جوانان خواهان ساختن ایرانی شکوفا ازنظر اقتصادی، اجتماعی وسیاسی بودندو بدلیل داشتن باورهای سیاسی متفاوت از جمهوری اسلامی اعدام شدند.

اعدام این افراد بدست عاملان رژیم جمهوری اسلامی خیانت به مردم ایران و نقض آشکار حقوق بشر است. طبق قوانین بین المللی شهروندان حق دارند دارای باور های سیاسی گوناگون باشندو به وضعیت موجود اعتراض کنند و ناخوشایندی خود را ابراز دارند.

اعدام این تعداد جوان باعث درد و رنج پدران و مادران ، دوستان و رفقای آنها شده است. خوشبختانه تعدادی از دوستان و رفقای این اعدامیان، توانستند جان سالم بدر ببرند. این جان بدر بردگان اکنون نه تنها خود تحت تاثیر فشارهای روانی ناشی ازشکنجه دوران زندان و بسر بردن مدتی در سلول های انفرادی هستند بلکه ناظر بر شکنجه و اعدام همبندهایشان نیز بوده اند.

نهاد زنان برای آزادی و برابری پایدار که اعلامیه جهانی حقوق بشر را در سر لوحه فعالیتهای خود دارد، از کسانی که تاکنون بر جنایت علیه بشریت شهادت داده اند و نیز کسانی که درآینده شهادت خواهند داد قدردانی می نماید و پشتیبانی خود را ازاین حرکت انسانی و دادگاه سوئد اعلام میدارد.

زنان برای آزادی و برابری پایدار

تاریخ: نهم ژانویه 2022

ایمیل تماس: wsfe_2020@pm.me

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

بهمن

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.