مخالفت کانادا با تاسیس کنسولگری ایران در ونکوور

دولت کانادا از سال ۲۰۰۵ بنا به ۴ دلیل مشخص گسترش ارتباطات سیاسی و اقتصادی خود با ایران را متوقف کرده است که این دلایل عبارتند از : وضعیت حقوق بشر در ایران ، برنامه های هسته ای ایران ، نقش ایران در منطقه و نیز مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی – کانادایی در سال ۲۰۰۳ در زندان اوین در تهران .
کانادا در این راستا از سال ۲۰۰۵ روابط سردی با تهران داشته است و ازسیاست اعمال فشار و گسترش تحریم ها علیه ایران حمایت می کند.

دولت فدرال ایالت بریتیش کلمبیا کانادا با تاسیس کنسولگری ایران در شهر ونکوور   مخالفت می کند .

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه " ونکوور سان " اخیرا تقاضای ایجاد کنسولگری ایران در ونکوور برای رسیدگی به کارهای کنسولی ایرانیان ساکن در ونکوور از سوی سفارت ایران به دولت فدرال محلی ارایه شده است که ظاهرا مقامات وزارت خارجه دولت فدرال مخالف تاسیس چنین کنسولگری هستند.

دولت کانادا بر اساس سیاست " ارتباطات کنترل شده " خود باایران ، گسترش روابط سیاسی و دیپلماتیک با این کشور را محدود کرده است و بر اساس این سیاست افتتاح هر گونه کنسولگری ایران خارج از سفارت ایران در اتاوا ممنوع بوده و هیچ پرواز مستقیمی از ایران حق نشستن در فرودگاه های کانادا را ندارد.

ونکورو سان می نویسد : دولت کانادا از سال ۲۰۰۵ بنا به ۴ دلیل مشخص گسترش ارتباطات سیاسی و اقتصادی خود با ایران را متوقف کرده است که این دلایل عبارتند از : وضعیت حقوق بشر در ایران ، برنامه های هسته ای ایران ، نقش ایران در منطقه و نیز مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی – کانادایی در سال ۲۰۰۳ در زندان اوین در تهران .

کانادا در این راستا از سال ۲۰۰۵ روابط سردی با تهران داشته است و ازسیاست اعمال فشار و گسترش تحریم ها علیه ایران حمایت می کند.

هم اکنون تنها سفارت خانه ایران در اتاوا به شهروندان ایرانی – کانادایی مقیم کانادا سرویس کنسولی می دهد و بسیاری از ایرانیان برای دریافت خدمات کنسولی مجبورند از اقصی نقاط کانادا به اتاوا بروند .

به دلیل اینکه بر اساس قوانین ایران مساله دو تابعیتی بودن پذیرفته نیست بسیاری از ایرانیان مقیم کشورهای خارجی از جمله کانادا برای سفر به ایران مجبورند از گذرنامه های ایرانی خود استفاده کنند و این مساله سبب می شود تا ایرانیان مقیم خارج از کشور   به دریافت خدمات کنسولی از جمله گرفتن شناسنامه و گذرنامه ایرانی برای فرزندانشان و دیگر خدمات کنسولی نیاز داشته باشند.

گفته می شود قریب به ۱۲۰ هزار ایرانی در ونکوور کانادا زندگی می کنند که همه این ایرانی ها در صورت نیاز برای دریافت خدمات کنسولی مجبورند به سفارت ایران در اتاوا مراجعه کنند.

منبع: 
عصر ایران
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.