مسیح علینژاد و جایزه صلح نوبل؟

پیشنهاد یک قانون‌گذار نروژی برای کسب نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل به مسیح علینژاد چهره فعال و البته پرحاشیه اپوزیسیون جمهوری اسلامی کمتر از حد تصورم بازخورد خبری داشت.

پیشنهاد یک قانون‌گذار نروژی برای کسب نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل به مسیح علینژاد چهره فعال و البته پرحاشیه اپوزیسیون جمهوری اسلامی کمتر از حد تصورم بازخورد خبری داشت. اما فضای مثبتی برای او به وجود آمد. یعنی تا آنجایی که رصد کردم فضای منفی علیه او کمتر وجود بود.

این مسئله برایم مهم بود. زیرا جبهه بندی علیه او قبل از این خبر کم نبود و حالا فضای تقریبا مثبتی برای او به وجود آمده. چرا؟

به نظرم این ماحصل یک فضای رادیکال است. ما اکنون در یک فضایی به سر می بریم که موافقت ها و مخالفت های سیاسی علیه حاکمیت مستقر شفاف و علنی شده و هر کسی که مخالفت می کند هر آن چیزی را که بدان معتقد است را بیان می کند و چیزی را کتمان نمی کند.

علاوه بر آن نظریات رادیکال شده اند. یعنی معترضان و مخالفان به قدری در فضای تنش آلودی زیست می کنند که کنش هایی میدانی را بر تئوری پردازی ها ترجیح می دهند.

این کنش ها گریبان معتدل ترین کنش ورزان سیاسی مخالف در داخل کشور را هم گرفته. چهره هایی مثل نسرین ستوده یا نرگس محمدی به شدت عمل گرا شده اند و کنش های رادیکال این دو کنشگر بیش از پیش خودش را نشان داده.

در چنین شرایطی طبیعی است چهره ای مثل مسیح علینژاد که از همان شروع فعالیت هایش با عنوان مبارزه با حجاب اجباری هم رادیکال عمل می کرد و هم در به وجود آمدن این فضای رادیکال نقش داشته است برجسته شود و حتی فضای نقریبا مثبتی به نفع او به وجود بیاید.

 

اما این جایزه به نفع جریان اپوزیسیون است یا خیر سوالی است که در مرحله بعدی باید به ان پاسخ گفت.

 

احمد حیدریان

چهارشنبه - ۲۲ دی ۱۴۰۰

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: