صدور حکم اعدام و ابد برای چهار زندانی سیاسی بلوچ پس از ۴ سال بلاتکلیفی

زندان زاهدان
دادگاه کیفری زاهدان در اولین پرونده برای چهار زندانی سیاسی بلوچ احکام اعدام و ابد صادر کرد، هنوز احکام سایر پرونده ها توسط دادگاه انقلاب زاهدان صادر و اعلام نشده است.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۳ بهمن ۱۴۰۰، به نقل از وبسایت حال وش، چهار زندانی سیاسی بلوچ بنامهای ادریس جمشیدزهی، محمدصالح شهدادزهی، محمد ستوان و عبدالعزیر ستوان، که از تبعید در زندان رجایی شهر کرج جهت شرکت در جلسه دادگاه به زاهدان منتقل شده بودند، بعد از ۴ سال حبس در بلاتکلیفی، در دادگاه کیفری زاهدان با اتهام قتل یک بسیجی به احکام اعدام و ابد محکوم شدند.

این ۴ زندانی، در خرداد سال ۹۶ توسط اداره اطلاعات چابهار با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه» و «قتل یک مامور بسیجی بنام سجادی» بازداشت شده و به بازداشتگاههای اداره اطلاعات زاهدان منتقل شدند.

بر اساس حکم صادره توسط دادگاه کیفری زاهدان، در ارتباط با پرونده قتل سجادی، ادریس جشمید زهی به اعدام و سه زندانی دیگر به حبس ابد محکوم شدند.

مشخصات این چهار زندانی سیاسی بلوچ از این قرار است؛

ادریس جمشیدزهی ۴۳ ساله اهل شرستان ایرانشهر
محمد صالح (مولوی) شهدادزهی ۳۳ ساله اهل شهرستان سرباز
محمد ستوان ۳۳ ساله اهل شهرستان ایرانشهر
عبدالعزیز ستوان ۴۰ ساله اهل شهرستان ایرانشهر

بر اساس این گزارش، این چهار زندانی در خرداد سال ۹۶ بازداشت شدند، آنها پس از هفت ماه فشار و شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به بند سه زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند. آنها در اواخر سال ۹۷ از بند ۳ زندان زاهدان به زندان رجایی شهر تبعید شده و در اندرزگاه ۴ سالن ۱۱ نگهداری می‌شدند.

این چهار زندانی در دیماه سال جاری ۱۴۰۰ پس از نزدیک به ۵ سال حبس در تبعید و در بلاتکلیفی در زندان رجایی شهر، جهت شرکت در دادگاه به زاهدان برگردانده شدند.

لازم به تاکید است احکام صادر شده از طرف دادگاه کیفری زاهدان فقط در ارتباط با پرونده قتل سجادی بوده و دادگاه انقلاب زاهدان احکام خود پیرامون سایر پرونده ها را هنوز صادر یا اعلام نکرده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

برگرفته از: 
سایت جوانه ها
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: