نفتالی بنت: "سر اختاپوس را در تهران قطع خواهیم کرد"

«استراتژی اسرائیل مشروط به این نیست که آیا توافقی حاصل می‌شود یا نه. ما خودمان از خودمان محافظت خواهیم کرد. حتی اگر توافقی شکل بگیرد، ما به آن متعهد نخواهیم بود. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد.نخست وزیر اسرائیل در مخالفت با کاهش تحریم‌های آمریکایی و بین‌المللی علیه رژیم ایران گفت: «ما و آمریکایی‌ها روی همه چیز هم‌نظر نیستیم. تهران با دست خالی پوکر بازی می‌کند و بلوف می‌زند.»

"اسرائیل در گذشته اشتباه کرد و خودش را مشغولِ قطع کردن پاهای اختاپوس کرد، در حالی که سر اختاپوس در ایران است"

oct.jpg

 

العربیه - نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با مقایسه رژیم ایران با اختاپوسی که سرش در تهران و پاهایش در اطراف اسرائیل است، تاکید کرد که بر خلاف رویه قبلی این کشور، قصد دارد «سر اختاپوس» را در تهران هدف قرار دهد.

بنت، پنجشنبه 27 ژانویه 2022 در گفت‌وگو با روزنامه «جروزالم پست» گفت صرف نظر از اینکه مذاکرات وین برای احیای «برجام» به نتیجه برسد یا نرسد، اسرائیل راهبرد خود برای «مبارزه با تجاوز رژیم ایران» را ادامه خواهد داد.

به گفته او: «استراتژی اسرائیل مشروط به این نیست که آیا توافقی حاصل می‌شود یا نه. ما خودمان از خودمان محافظت خواهیم کرد. حتی اگر توافقی شکل بگیرد، ما به آن متعهد نخواهیم بود. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد.»

نخست وزیر اسرائیل در مخالفت با کاهش تحریم‌های آمریکایی و بین‌المللی علیه رژیم ایران گفت: «ما و آمریکایی‌ها روی همه چیز هم‌نظر نیستیم. تهران با دست خالی پوکر بازی می‌کند و بلوف می‌زند.»

به گفته او: «هرگز نباید به یک رژیم تروریستی میلیاردها دلار پول بدهید. اتفاقا باید برعکس عمل کنید. باید آنها را تضعیف کنید، و مجبورشان کنید بین پیگیری تسلیحات هسته‌ای و بقای رژیم یکی را انتخاب کنند.»

بنت سپس رژیم ایران را با اختاپوسی مقایسه کرد که سرش در تهران و پاهایش همچون حزب‌الله در لبنان، شبه‌نظامیان در سوریه، و جهاد اسلامی و حماس در نوار غزه در اطراف اسرائیل هستند.

او تاکید کرد: «اسرائیل در گذشته اشتباه کرد و خودش را مشغولِ قطع کردن پاهای اختاپوس کرد، در حالی که سر اختاپوس در ایران است. بر أساس دکترین خودم، اجازه نخواهم داد جنگ سرد بین ایران و اسرائیل یک‌جانبه بماند. من می‌خواهم آنها را تضعیف کنم و به نیروهای آنها در تمام ابعاد آسیب بزنم. جای آنها در منطقه ما، هزار کیلومتر دورتر از خانه، نیست. نمی‌خواهم نیروهای رژیم ایران را در سوریه یا هیچ جای دیگری در موازات مرزهای‌مان ببینم.»

نفتالی بنت: توافق هم بشود، اسرائیل به مقابله با ایران ادامه خواهد داد

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید چه مذاکرات وین به توافق بینجامد چه نه، اسرائیل به مقابله با «رویکرد تهاجمی» ایران ادامه خواهد داد.

نفتالی بنت در مصاحبه‌ای که روز جمعه منتشر شد، به نشریه اورشلیم پست گفت: «حتی اگر توافقی صورت بگیرد، ما به آن پایبند نیستیم. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد.»

به گفته بنت، اسرائیل و آمریکا در زمینه مذاکره با جمهوری اسلامی ایران هم‌عقیده نیستند: «توافقی که میلیون‌ها دلار نصیب این رژیم پوسیده و ضعیف کند، اشتباه خواهد بود؛ چون این پول برای اقدام‌های تروریستی علیه سربازان اسرائیلی و آمریکایی در منطقه صرف خواهد شد. وقتی پول به خزانه ایران برسد، از طریق نیروهای نیابتی به سربازان آمریکایی حمله خواهند کرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل در این مصاحبه گفت که ایران در موضع بسیار ضعیفی قرار دارد، پول ملی‌اش سقوط کرده، دچار بی‌آبی است و علیه حکومت پیاپی تظاهرات به پا می‌شود: «ایران با دست ضعیفی پوکر بازی می‌کند، ولی بلوف می‌زند.»

بنت افزود که اسرائیل به آمریکا و اروپا پیام داده است که «رژیم ملاها نباید پول بادآورده به دست بیاورد».

به گفته بنت، بخشی از استراتژی اسرائیل این است که «ایران را تا ابد از آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای دور نگه دارد».

نخست‌وزیر اسرائیل جمهوری اسلامی ایران را به اختاپوسی تشبیه کرد که سرش در تهران است و پاهایش به شکل حزب‌الله و حماس، اسرائیل را محاصره کرده‌ است. او گفت: «در گذشته، اسرائیل گول خورد و به صورت تاکتیکی با پاهای اختاپوس جنگید؛ ولی خود اختاپوس در ایران است. دکترین من این است که جنگ سردی میان ایران و اسرائیل برقرار است و نخواهم گذاشت این جنگ یک‌سویه باشد. من می‌خواهم در تمام ابعاد [ایران] را تضعیف کنم و به نیروهایش آسیب بزنم. ایران هزار کیلومتر دورتر از مرز خودش چه کار دارد؟ من نمی‌خواهم ایران را در سوریه یا پشت هیچ‌کدام از مرزهای خودمان ببینم.»

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: