فحشا و غرایز انسانی

دهها هزار سال پیش پیشینیان ما به شکلی دیگر تحت تاثیر غرایزشان بودند تا ما امروز. از آنجا که موضوع این یادداشت به فحشا بر می گردد، کافی ست نگاهی بیندازیم به احساسات و رفتارهای جنسی انسان ها در فرهنگ های مختلف در دوران های گوناگون تاریخی. گویاترین نمونه، سکس با خویشاوندان نزدیک مانند برادر و خواهر یا والدین و فرزندان است. تا همین شش هزار سال پیش چنین پدیده ای در یکسری فرهنگ ها شدیدا رواج داشت، در صورتی که برای انسان امروزی غیر قابل تصور است که با خویشاوندان نزدیکش رابطه جنسی داشته باشد و...

از سال 1999، یعنی حدود 13 سال پیش، خرید سکس در سوئد ممنوع است. طبق این مدل فقط خریداران سکس مجازات می شوند و نه تن فروشان، چرا که از نظر طراحان این قانون، تن فروشان قربانیانی هستند که باید مورد حمایت قرار بگیرند. در سایر کشورهای اروپایی تعداد موافقان این طرح رو به افزایش است، ولی به نظر می رسد مخالفان هنوز در اکثریت باشند. با اینکه مخالفان، دلایل و انگیزه های مختلفی دارند، همه بر سر یک موضوع توافق دارند، آن هم اینکه ممنوعیت خرید سکس باعث حل مشکل فحشا نخواهد شد.

در کوتاه مدت (در ابعاد تاریخی) مسلما ممنوعیت فحشا منجر به از بین رفتن این مشکل نخواهد شد. ولی از آنجا که چنین ممنوعیتی ریشه در عشق به انسان دارد، امکان اینکه بتواند در درازمدت موفق به حل مشکل شود، زیاد است.

انسان تنها موجودی ست که "فرهنگ" دارد و به شدت از آن متاثر است. تاثیر فرهنگ بر انسان بسیار بیش از قدرت غرایز طبیعی اوست. که البته این بستگی دارد به اینکه فرد تا چه اندازه ارزش ها و نورم های اجتماعی را درونی کرده باشد. تاریخ بشر نشان میدهد که احساسات و رفتارهای انسان ها در دوران های گوناگون با پیشینیان و آیندگان شان تفاوت داشته، که این خود اثبات می کند که ما بیشتر تحت تاثیر فرهنگ هستیم تا تحت تاثیر غرایز طبیعی مان.

دهها هزار سال پیش پیشینیان ما به شکلی دیگر تحت تاثیر غرایزشان بودند تا ما امروز. از آنجا که موضوع این یادداشت به فحشا بر می گردد، کافی ست نگاهی بیندازیم به احساسات و رفتارهای جنسی انسان ها در فرهنگ های مختلف در دوران های گوناگون تاریخی. گویاترین نمونه، سکس با خویشاوندان نزدیک مانند برادر و خواهر یا والدین و فرزندان است. تا همین شش هزار سال پیش چنین پدیده ای در یکسری فرهنگ ها شدیدا رواج داشت، در صورتی که برای انسان امروزی غیر قابل تصور است که با خویشاوندان نزدیکش رابطه جنسی داشته باشد و چنین چیزی برای او چندش آور است، نه تحریک کننده. (توضیح: در این مطلب به پدیده ها به طور کلی و عمومی نگاه شده و استثنائات و پدیده های حاشیه ای در نظر گرفته نشده اند.)

نمونه گویای دیگر سکس با بچه هاست که همین امروزه در بسیاری جوامع، به خصوص جوامع اسلامی، به عنوان پدیده ای بسیار معمولی پذیرفته شده، در صورتی که در جوامع دیگر به چشم جنایتی کثیف به آن نگاه می کنند. نمونه سوم: تجاوز. اکثر جوامع بدوی تجاوز را تنها راه ممکن برای سکس می دانستند، در صورتی که امروزه در اکثر جوامع بشری جرم محسوب می شود.

این سه نمونه یک نقطه اشتراک مهم دارند، آن هم اینکه ثابت می کنند ممنوعیت ها توانسته اند در طول تاریخ روح و روان انسان را تغییر دهند. زمانی که ممنوعیت به عنوان ارزش و نورم در جامعه جا بیفتد، از قدرتی برخوردار می شود که می تواند حتی احساسات انسانها را به طور ریشه ای تغییر دهد. همه ممنوعیت ها ولی پایدار نیستند. از آنجا که بشر همواره به دنبال خوبی ست، در درازمدت فقط ممنوعیت هایی می توانند به حیات ادامه دهند، که متکی بر بشردوستی باشند.

شاید صدها یا حتی هزاران سال طول بکشد تا ممنوعیت خرید سکس به عنوان یک ارزش در جوامع بشری نهادینه شود و سکس خریدنی نه تنها باعث تحریک و ارضای جنسی ما نشود، بلکه حس چندش مان را برانگیزد. از نظر من جوامع غربی این آمادگی را دارند که آغاز چنین فصلی را در تاریخ بشری رقم بزنند.

توضیح: در این مطلب "غریزه" در مقابل کلمه انگلیسی Drive (آلمانی Trieb) به کار رفته.

 

ایمیل نویسنده: 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنظر می رسد با ایجاد ممنوعیت ها ما بجای حل مسئله به پاک کردن صورت مسئله پرداخته ایم.بحث خودفروشی ریشه دار تر از آن است که با دو تا بخشنامه حل بشود. همانگونه که شنیده ام مردان سوئدی برای این کار به کشورهای همسایه مثلا اسلواکی می روند و دختران سوئدی نیز برای تن فروشی به کشور های دیگر! اصلا اصطلاح تن فروشی صحیح نیست! خدمات جنسی درست است. در ژاپن و آسیای جنوب شرقی و آمریکای جنوبی این مسئله کامل جا افتاده و مشکل زیادی با آن ندارند ولی در اروپا و آمریکای شمالی بخاطر اینکه چند خانم اینکار را نمی پسندند! آن را عملی غیر اخلاقی جلوه داده و در پی ایجاد محدودیت برای آن هستند!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خودفورشی تنها دراین نیست که مردی زنی حرفه ای را بخرد وبا او سکس کند در ازدواج اسلامی ایرانی(روستایی) هم زن خودش را میفروشد و خودفروشی پنهان داریم همین که طبق قانون زن باید بیکار باشد ومرد اورا بخرد وتا پایان عمر وپیری وعدم جذابیت روحی وجسمی مخارج تمام وکمال اورا متقبل شود واین نشان عشق و خانواده دوستی وقانون مداری در فرهنگ روستایی ایرانی است این خود فحشاست هرچند زن ظاهرا خودرا به یک فرد میفروشد ازدواج روستایی در ایران بر اساس زور وپول انجام میشود زن تسلیم زور یا پول مرد میشود به نظر من هر نوع رابطه ای بین زن ومرد که بر اساس زور وپول باشد این رابطه فاسد است هرچند دین قانون عرف یا سنت انرا تقدیس کند ازدواج روستایی (مطابق اسلام وفرهنگ ایرانی امروز) فحشای قانونی است.تا زمانی که زن مزدوج سر کار نرود ودرامد مستقل نداشته باشد واز طفیلی مرد کنار نرود فاحشه اوست .