رفتن به محتوای اصلی

فرانسه از شهروندان خود خواست «به هیچ وجه» به ایران سفر نکنند
05.07.2022 - 00:16

وزارت خارجه فرانسه بخش توصیه‌های مسافرتی خود را به روز کرده و از شهروندان خود از جمله شهروندان با تابعیت مضاعف ایرانی خواسته از سفر به ایران خودداری کنند. این هشدار پس از آن صادر می‌شود که گزارش شده حکم هشت سال زندان یک شهروند فرانسوی در ایران تایید شده است.

فرانسه در این هشدار گفته است «سفر به ایران به هر دلیلی که باشد رسما توصیه نمی‌شود.»

وب سایت وزارت خارجه فرانسه همه شهرهای ایران را در نقشه هایی که مربوط به توصیه و هشدارهای دولتی برای مسافرت است به رنگ قرمز درآورده و اعلام کرده در صورت سفر شهروندان فرانسوی به ایران خطر زیاد «دستگیری و بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه»، آنها را تهدید می‌کند.

در این توصیه نامه، بر خودداری سفر اتباع دوتابعیتی به ایران تاکید و گفته شده خطرات یاد شده افرادی که فقط با هدف گردشگری به ایران می‌روند را هم تهدید می‌کند.

اساعاتی پیش از این صدور این هشدار مسافرتی، رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با با کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه تماس تلفنی داشته است.

چهار شهروند فرانسوی در ایران زندانی هستند

به تازگی گزارش شده که حکم هشت سال زندان بنجامین بریر، شهروند فرانسوی در ایران تایید شده است. عکس از صفحه توییتر سعید دهقان

به تازگی گزارش شده که حکم هشت سال زندان بنجامین بریر، شهروند فرانسوی در ایران تایید شده است. عکس از صفحه توییتر سعید دهقان

در حال حاضر چهار شهروند فرانسوی با اتهام‌‌های امنیتی در ایران زندانی هستند. دولت فرانسه خواهان «آزادی فوری» شهروندان خود در ایران است اما مقام های ایران مدت هاست که موضوع «تبادل زندانیان» را مطرح کرده‌اند.

در تازه‌ترین تحول گفته شده است که حکم هشت سال زندان بنجامن بر‌یر،‌ گردشگر فرانسوی زندانی در ایران تایید شده است. سعید دهقان وکیل او اعلام کرده که در حکم موکلش فرانسه به عنوان دولت متخاصم معرفی شده و «تخصص بنجامین بریر در رشته انفورماتیک، داشتن بیش از یک هارد و تلفن همراه» و همچنین «همدردی با قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی» از جمله اتهاماتی است که در پرونده آقای بر‌یر مطرح شده است.

بجز فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-‌فرانسوی که در سال ۱۳۹۸ بازداشت شد و بنجامین بر‌یر، گردشگر ۳۶ ساله فرانسوی که در سال ۱۳۹۹ بازداشت شد، دو فعال کارگری هم به‌نام‌های سیسیل کوهلر و ژاک پاریس (همسر خانم کوهلر) با اتهام‌های امنیتی مواجه هستند.

وزارت خارجه فرانسه: اتباع فرانسوی داخل ایران حداکثر احتیاط را به خرج دهند

فرانسه به اتباع خود هشدار داده که خطر «دستگیری و بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه« آنها در ایران «در حد زیادی» وجود دارد
 

فرانسه به اتباع خود هشدار داده که خطر «دستگیری و بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه« آنها در ایران «در حد زیادی» وجود دارد

 

درباره اتباع فرانسوی که در حال حاضر در ایران به سر می برند، یا مجبور به مسافرت به این کشور هستند، وزارت خارجه فرانسه توصیه کرده «حداکثر هوشیاری و احتیاط را برای ایمنی خود به خرج دهند و عبور و مرور در داخل ایران را محدود کنند. فرانسه در این توصیه از اتباع خود خواسته «موکدا از شرکت هر تجمعی خودداری و خود را به سفارت فرانسه در تهران معرفی کنند.»

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید توانایی سفارت این کشور در تهران برای حمایت کنسولی از اتباع دستگیر یا بازداشت شده در ایران بسیار محدود است و اطلاعات سفارت فرانسه در مورد دستگیری یا بازداشت اتباع فرانسوی یا شهروندان دوتابعیتی ایرانی-فرانسوی «نادر و تصادفی است.».

بر اساس این گزارش وزارت خارجه فرانسه گفته است حضور کنسولی نماینده ای از سفارت فرانسه در جلسات محاکمه احتمالی قابل تضمین نیست و وکلای درخواست شده ممکن است در معرض محدودیت‌های شدید قرار گیرند.» دولت ایران در موارد متعددی از مانع دسترسی زندانیان به وکیل می شود یا در مواردی حتی وکلای دادگستری را که در صدد فعالیت قانونی خود و حمایت از موکل شان هستند، بازداشت کرده است.

پیشتر کشورهای اروپایی دیگری همچون سوئد درباره سفر اتباع خود به ایران هشدار داده بودند. دادگستری سوئد حمید نوری از کارکنان قضایی جمهوری اسلامی ایران را به اتهان مشارکت در اعدام گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ محاکمه کرده و به زودی قرار است حکم وی اعلام شود.

همزمان با پایان محاکمه حمید نوری، مقام های ایرانی تهدید کرده بودند که تصمیم دارند حکم اعدام احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی را که مدت‌هاست در ایران در بازداشت است، اجرا کنند. مقام‌های دولتی ایران گفته‌اند که اجرای این حکم فعلا به تعویق افتاده است.

حکومت ایران در سال‌های اخیر بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را دستگیر و زندانی کرده و به آنها اتهام جاسوسی زده اما پس از مدتی در توافقات سیاسی با دولت های خارجی آنها را آزاد کرده است.

در یکی از تازه‌ترین نمونه ها، نازنین زاغری و انوشه آشوری دو شهروند دو تابعیتی ایرانی - بریتانیایی که مدت‌ها در ایران بازداشت بودند پس از پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران بابت پیش خرید تانک های چیفتن که مربوط به دوره محمدرضا شاه بود، آزاد شدند و از طریق عمان به بریتانیا بازگشتند.

دولت ایران ارتباط بین این دو موضوع را رد می کند اما مقام های بریتانیا گفته‌اند که ایران با دستگیری شهروندان دوتابعیتی در صدد حل مسائل خارجی خود است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.