رفتن به محتوای اصلی

خودمختاری برای کرمان دمکراسی برای ایران
21.07.2022 - 07:06

خلاصه سخنرانی من برای انجمن کرمانیان مقیم نیویورک:

تصویر

خلق کرمان تاریخ پر افتخار و یگانه ای دارد. در دورانی که همه شما فارس ها مرعوب شاهان فاسد قاجار بودید و صدایتان به اندازه یک چوریک بالا نمی آمد میرزا رضای کرمانی با کشتن ناصرالدین شاه باعث تُمبیدن سلسله قاجار شد.

انقلاب مشروطه از کرمان و با به چوب بستن و مشت زدن بر كُتُمبه جد پدری من ایت الله حاج محمدرضا آغاز شد (کسروی درباره آغاز انقلاب از تبریز متعصبانه قضاوت می کند شما ترک ها حق خلق کرمان را در این باره بالا کشیده اید). فکر مشروطه را مدیون میرزا اقاخان کرمانی و شیخ احمد روحی هستید. تاریخ بیداری ایرانیان ناظم السلام کرمانی بهترین تاریخ انقلاب مشروطه شما فارس هاست. ادوارد براون را ما اهلی کردیم. شما تاریختان مدیون خلق کرمان ست. ادبیاتتان مدیون خلق کرمان ست. شما بدون خواجو حافظ نداشتید. بدون احمدرضا احمدی شعر موج نو نداشتید. بدون کیومرث منشی زاده شعر ریاضی نداشتید. بدون باستانی پاریزی فرق پاریز را با پاریس نمی دانستید. بدون سعید نفیسی ناظم الاطبا شما همه کتاب هایتان بدون مقدمه منتشر می شد. بدون مظفر بقایی شما کشف اسرار خانه سدان نداشتید. بدون شیخ اکبر امروز جمهوری اسلامی نداشتید(خوب حالا این ممکن است جزو افتخارات ما نباشد بالاخره هیچ خلقی بدون خائن نیست)

شما اقتصادتان مدیون خلق کرمان ست. سال ها منابع خلق ما را از مس سرچشمه تا «قوتو» و پسته و کلمپه و تریاک اعلای سناتوری به غارت برده اید.

به جای آموزش زبان مادری ما مجبوریم تنها زبان فارسی شما را بیاموزیم در حالیکه زبان مادری ما در کرمان غنای خاصی دارد. ما با کلمات دقیق خود حتی سیاستمداران شما فارس ها، ترک ها و خلق های دیگر را بهتر از زبان خود شما توضیح می دهیم. شما کلمات دقیق زبان ما را ندارید. در زبان ما:

مصطفی تاجزاده (به زبان شما: همسر جان) «بولیت» است.

مهندس میرسلیم بخصوص بعد از بازداشت شدن پسرشان «افتنگ» است. (پیش از بازداشت «قُزمیت» بود. افتنگ البته نوع «باغ سراسیایی» هم دارد که بین شما فارس ها یافت نمی شود. نمونه دقیقش اسحاق جهانگیری ست)

ابراهیم رییسی «خلوش» ست.

وزیر اطلاعات اسماعیل خطیب «قُزمیت» است.

پاسدار احمد وحیدی «رشقال» است.

عبداللهیان «بد پک و پوز» است.

شما در زبان محدود و بدبخت فارسی تان به همه اینها می گویید جنایتکار. تقصیر شما هم نیست. زبان شما غنای زبان خلق کرمان را ندارد.

ما خلق کرمان خواستار خودمختاری کامل هستیم.

ما خواستار آموزش زبان مادری کرمانی برای خود و همه خلق های ایران هستیم.

ما حرفی نداریم که مصرف پسته داخل کشور را تامین کنیم. ما مشکلی نداریم که به همه شما طرز تهیه قوتو را بیاموزیم. ما حاضریم به دنیا کلمپه صادر کنیم. ما مرکز تولید عالی ترین تریاک جهان هستیم.

اما اگر خودمختاری برای کرمان و دمکراسی برای ایران نباشد ما تریاک همه تان را قطع می کنیم. تا از صدر تا ذیل از رهبر و فرمانده تا افتنگ و خلوش از خماری بمیرید.

خودمختاری خلق کرمان خط قرمز ماست.

عکس ها- بازار کرمان. سخنرانی جد پدری من آیت الله حاج محمدرضا برای مریدان در دوران انقلاب مشروطه.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
فیسبوک نویسنده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

هوآس اسدی

بابا دست بردارید برای امثال من ناخالص (نیمه کرد تبار و نیمه مازنی تبار ) ، بدتر از همه نه ساکن کردستان ، نه فارس ستان یعنی بی سرزمین تا ابد ..، بزرگ شده سوادکوه مازندران، جایی برای اعلام خودمختاری ندارم ، سرزمینی ندارم ... فکری بکنید . طفلک پدربزرگ کردزاده من (نفر دوم سمت راست) که همراه قشون مسلح رضا شاه علیه راهزنان و باجگیران مناطق سوادکوه مبارزه کرد ، امنیت آورد ، اگر امروز زنده بود، نمی دونست برای کدوم خلق بحنگه ... افسرده شدم آقا ، افسرده شده وقتی دکتر عزیز تصمیم به استقلال گرفت ...

پ., 21.07.2022 - 07:18 پیوند ثابت
نظرات رسیده

استاندار کرمان ِ خودمختار لاهیجانی بود (هوشنگ منتصری)

اَهَم اَهَم

؛-)

-----------

آشنایی کرمانی من از قول دبیر ادبیاتی در کرمان می‌گفت که هیتلر کرمانی بود و نام خود را از "حیدر کرمانی" به هیتلر ژرمانی تغییر داده. از محله‌ای در اطراف کرمان می‌گفت که زادگاه او بوده.

پ., 21.07.2022 - 07:13 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Ramin Ahmadi

هر دو. هم زبانه و هم لهجه. هم کلماتی داریم که شما ندارید. هم کلمات شما را می توانیم یک جوری بگیم که شما نفهمید چی گفتیم. حالا چرا باید زبان مستقل باشه. زبان نیمه مستقل یا وابسته که بهتره. من که نگفتم خلق کرمان می خواد مستقل باشه یا جدا بشه. گفتم خود مختاری و آموزش زبان مادری.

پ., 21.07.2022 - 07:11 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.