رفتن به محتوای اصلی

توافق هسته‌ای ایران و آمریکا «انجام شده» و ظرف دو تا سه هفته آینده اعلام می‌شود
30.08.2022 - 19:59

یک مقام پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مذاکرات احیای برجام به ایران‌اینترنشنال گفت توافق بین ایران و آمریکا اتفاق افتاده و در دو تا سه هفته‌ آینده رسما اعلام می‌شود. این در حالی است که سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران خواسته‌های آژانس از تهران را «زیاده‌خواهی» خواند.

مقام بلندپایه پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نزدیک به دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، روز سه‌شنبه هشتم شهریور به ایران‌اینترنشنال گفت دولت جو بایدن اصرار دارد توافق پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا نهایی شود.

او همچنین در مورد نقش اسرائیل در این میان گفت که آمریکا به طرف اسرائیلی گفته توافق با ایران حتمی است و در شرایط کنونی، آمریکا قصد ندارد با ایران وارد تنش شود.

به گفته این منبع آگاه، بایدن در سفر اخیر خود به خاورمیانه، به چهار کشور عربی مصر، اردن، امارات و عربستان سعودی گفته است واشینگتن برای دست‌یابی به فن‌آوری هسته‌ای به این کشورها کمک خواهد کرد.

اما یک روز پس از آن که ابراهیم رئیسی گفت بدون حل و فصل مسایل پادمانی توافق هسته‌ای امکان‌پذیر نیست، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز سه‌شنبه هشتم شهریور به یک شبکه رادیویی صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «این خواسته‌ها زیاده‌خواهی محسوب می‌شوند زیرا به دلیل تحریم‌ها این خواسته‌ها قابل اجرا نیستند.»

او درباره «خواسته‌های آژانس» توضیحات بیشتری ارایه نکرد اما یکی از موضوعات مورد بحث در روزهای اخیر میان تهران و آژانس، تحقیقات آژانس در زمینه اورانیوم غنی‌ شده در سه سایت اعلام نشده ایران است.

آژانس تهران را متهم کرده که در این زمینه همکاری‌های لازم را نمی‌کند و به سوالات، پاسخ‌ شفاف نمی‌دهد.

در حالی که جمهوری اسلامی در واکنش به خروج آمریکا از برجام تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده، کمالوندی گفت: «طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که مصوب مجلس شورای اسلامی است، قرار است نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حداقلی و در حد پادمانی باشد.»

او در عین حال گفت: «البته اگر غربی‌ها تحریم‌ها را لغو کنند و به تعهدات خودشان باز گردند، ایران نیز به تعهداتی که ذیل برجام پذیرفته بود باز خواهد گشت.»

روز دوشنبه هفتم شهریور، در حالی که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام همچنان ادامه دارد، رئیسی در نشست خبری خود در این باره گفت: «ما بر راستی‌آزمایی اطمینان‌بخش و تضمین‌های اعتماد آفرین در مذاکرات تاکید کردیم.»

با وجود این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار همکاری جمهوری اسلامی برای توضیح درباره سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده ایران شده، رئیسی گفت: «تاکید داریم که مسایل پادمانی حتما حل و فصل شود و این یک رکن در مذاکرات است و بدون آن سخن گفتن از توافق معنا ندارد.»

او تاکید کرد: «توافق باید همراه باشد با نکاتی که ایران به عنوان راهبرد دنبال می‌کند.»

رئیسی توضیحات بیشتری درباره «نکات راهبردی» جمهوری اسلامی ارایه نکرد اما جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تازگی اعلام کرده که تهران در پاسخ به متن پیشنهادی این اتحادیه برای توافق احیای برجام، خواستار چند تغییر در آن شده است.

همزمان با بررسی‌ پاسخ آمریکا در تهران، بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ را در تاسیسات زیرزمینی نطنز آغاز کرده است.

بنا بر این گزارش، ایران استفاده از یک آبشار ۱۷۴تایی سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی پنج درصدی را آغاز کرده و دو آبشار دیگر نیز در مراحل مختلف آماده‌سازی قبل از استفاده قرار دارند.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.