چهره سینما و تلویزیون جهان: از معترضان ایران حمایت کنید
01.10.2022 - 07:35

در این ویدئو، چهره‌های برجسته‌ای چون اولویا کلمن (برنده اسکار و جوایز بیشمار دیگر) در کنار چهره‌های مطرح تلویزیون مانند جولیا لوئی درایفوس، بردلی ویتفورد و جسی ویلیامز دیده می‌شوند.

از میان بازیگران و کمدین‌های سرشناس ایرانی-آمریکایی نیز آرین موید و ماز جبرانی در این ویدئو حضور دارند.

در سراسر این ویدئو، ترانه شروین حاجی پور درباره این اعتراض‌ها، در پس‌زمینه صحبت‌های بازیگران شنیده می‌شود؛ ترانه‌ای که به خاطرش این خواننده ایرانی به زندان افتاد.

کسانی که در این ویدئو هستند، ابتدا ماجرای جان‌ باختن مهسا (ژینا) امینی را بازگو می‌کنند و برای مخاطبانشان شرح می‌دهند که او به دلیل «حجاب نامناسب» توسط گشت ارشاد در ایران دستگیر شده است.

این هنرمندان در ویدئوی خود می‌گویند که در دوران بازداشت «ضربه به سر مهسا امینی وارد شد و او به کما رفت. دو روز بعد او از دنیا رفت».

در ادامه این ویدئو، این هنرمندان شرح می‌دهند که بعد از مرگ مهسا امینی، «میلیون‌ها نفر از ایرانی‌ها به خیابان ریختند و خواستار عدالت برای مهسا شدند».

این هنرمندان در ادامه می‌گویند، در برابر «میلیون‌ها ایرانی که برای حقوق بشر و آزادی اولیه خود می‌جنگند»، حکومت ایران اینترنت را قطع کرده تا معترضان را سرکوب کند و «کشتن معترضان» را از چشم جهانیان پنهان کند.

در این ویدئو آمده است: «ما باید در همبستگی با مردم ایران، در کنارشان بیاستیم تا دنیا فریادشان را بشنود. هشتگ بزنید. صدایشان را بازتاب دهید. پست کنید. ری‌توییت کنید. به اشتراک بگذارید. و به مردم ایران نشان بدهید که ما در کنارشان هستیم.»

«زن، زندگی، آزادی»؛ این کلماتی است که این بازیگران در انتهای ویدئوی خود به فارسی و انگلیسی به زبان می‌آورند.

 

ادامه حمایت‌‌های بین‌المللی

 

از زمان آغاز اعتراض‌های دو هفته اخیر در ایران، گروه قابل توجهی از چهره‌های فرهنگی و هنری دنیا از معترضان در ایران حمایت کرده‌اند.

این حمایت‌ها در روز جمعه نیز ادامه داشت و علاوه بر انتشار یک ویدئوی گروهی، برخی نیز به شکل انفرادی از معترضان در ایران حمایت کردند.

از آن جمله، جنیفر آنیستون، بازیگر محبوب سینما و تلویزیون آمریکا که به خاطر سریال «فرندز (دوستان)» در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد، چند استوری در حساب اینستاگرام خود را به اعتراضات ایران اختصاص داد..

او همچنین ویدیویی از توضیحات یک دختر جوان ایرانی را درباره قطع اینترنت، اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی همرسانی کرده است.

خانم انیستون همچنین مطالبی را درباره بدرفتاری پلیس ایران با زنان همرسانی کرده است.

اینستاگرام جنیفر انیستون حدود ۵۰ میلیون فالوئر دارد.

علاوه بر جنیفر آنیستون، الن دجنرس، کمدین و مجری مطرح اعلام کرده که در همبستگی با معترضان ایران، روز شنبه اکانت اینستاگرامش را در اختیار نازنین نور می‌گذارد تا او درباره اعتراض‌های ایران اطلاع‌رسانی کند.

اینستاگرام الن دجنرس، ۱۲۵ میلیون فالوور یا دنبال‌کننده دارد.

نازنین نور یکی بازیگران ایرانی‌تبار سینما و تلویزیون در آمریکاست.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما